Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePCPSPPS2X360NDS
Okładka Winning Eleven: Pro Evolution Soccer 2007 (PC)

Pro Evolution Soccer 6

Winning Eleven: Pro Evolution Soccer 2007 | PES 6

Następna odsłona cyklu piłkarskich symulacji, opracowana przez tokijski oddział firmy Konami. Produkcja wprowadza szereg nowości, na których czele stoi tryb International Challenge, czyli tutejszy odpowiednik Mistrzostw Świata.

Sportowe | piłka nożna | na 2 osoby | podzielony/wspólny ekran

Okładka Winning Eleven: Pro Evolution Soccer 2007 (PC)

producent: Konami

wydawca: Konami

wydawca PL: CD Projekt S.A.

data premiery gry:

26paź2006

PS2 PC X360

1gru2006

PSP

6lut2007

NDS
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Pro Evolution Soccer 6 to kolejna część doskonałej symulacji piłki nożnej, za którą odpowiedzialni są programiści z tokijskiego oddziału Konami (w Kraju Kwitnącej Wiśni gra znana jest pod nazwą Winning Eleven 10). W porównaniu do poprzedniego wydania doszło do kilku zmian zarówno pod względem możliwości oraz sposobu rozgrywania meczów, jak i ilości oryginalnych teamów na murawie.

Wraz z tą edycją pojawiły się nowe, licencjonowane zespoły narodowe m.in. Holandia, Anglia, Hiszpania, Trynidad i Tobago oraz klubowe takie, jak Bayern Monachium, Manchester United. Po raz pierwszy dodano tryb International Challenge (odpowiednik Mistrzostw Świata), dzięki któremu można zdobyć najcenniejsze piłkarskie trofeum ze swoja ulubioną reprezentacją.

Sama rozgrywka podczas meczu przypomina tą znaną z części czwartej. W porównaniu do piątki gra jest dynamiczniejsza i przede wszystkim rzadziej przerywana przez gwizdek sędziego. Szczególne wrażenie robią dryblingi piłkarzy, które są dużo szybsze i bardziej widowiskowe. Przy wykonywaniu rzutów wolnych doszło nowe rozwiązanie pozwalające bardzo szybko wykonać stały fragment gry. Dzięki temu można uniknąć straty dodatkowych sekund, które przeciwnik mógłby wykorzystać do prawidłowego ustawienia drużyny. Oprócz tego mecz uatrakcyjniają dodatkowe animacje, takie jak np. chwytanie poprzeczki przez bramkarza, gdy piłka przeleci nad siatką. Goalkeeperom zmieniono także animacje i przez to bronią bardziej realistycznie. Wszystkie te nowości wpłynęły na wierniejsze przedstawienie zmagań piłkarskich.

Doskonałą grywalność uzupełnia równie dobra trójwymiarowa grafika prawie identyczna do tej z części poprzedniej. Poprzez drobny lifting tekstur twarze zawodników wyglądają jeszcze bardziej realistycznie. Nowe licencje zwiększyły także ilość wiernie wykonanych gwiazd piłki nożnej (np. skład Holandii). Jeśli chodzi zaś o oprawę dźwiękową, to ulepszono nieco komentarz. W polskiej wersji językowej wydarzenia boiskowe relacjonują Mateusz Borek i Roman Kołtuń.

Największe emocje sprawia gra wieloosobowa. W domu można zmierzyć się z maksymalnie ośmioma graczami, natomiast w Internecie czterema. Ta ostatnia opcja została bardziej dopracowana, przez co gra na serwerach wiąże się z mniejszymi opóźnieniami. Dodatkowo Konami nie zapomniało systemach rankingowych i turniejach organizowanych w sieci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,5 / 10 na podstawie 8489 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,6 / 10 na podstawie 209 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Gry podobne do Pro Evolution Soccer 6

Klasyfikacja PEGI Pro Evolution Soccer 6

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Pro Evolution Soccer 6

Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 8 MB
 • Multitap
 • Network Adaptor
PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium 4 1.4 GHz
 • 256MB RAM
 • karta grafiki 64MB (GeForce 4 lub lepsza)
 • 4.5 GB HDD
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci 32 MB
Nintendo DS

Nintendo DS

 • Wykorzystuje:
 • Nintendo Wi-Fi Connection
Pro Evolution Soccer 6 - recenzja gry na PC
Pro Evolution Soccer 6 - recenzja gry na PC

Recenzja 21 listopada 2006, 13:38

Radość z obcowania z grą byłaby jednak o wiele mniejsza, gdyby nie podrasowany gameplay. Ojcowie PES-a wspięli się na wyżyny finezji i zmodyfikowali wartości kilku zmiennych, które odpowiadały m.in. za siłę i celność strzałów oraz podań. Niuanse odczuwamy dokładnie w chwili przesunięcia się pod pole karne rywala. Wtedy to dostrzegamy, że o ile oszukanie oponentów niewybrednymi zwodami jest stosunkowo proste, o tyle oddanie celnego uderzenia na bramkę wiąże się z większym wysiłkiem. Trafienie w sytuacji sam na sam z golkiperem to dość spore wyzwanie, ponieważ bramkarz często czeka z reakcją do ostatniej chwili. Kłopoty sprawiają też sytuacje, kiedy nie mamy wystarczająco miejsca do rozpędzenia się albo wzięcia zamachu, potrzebnego do zaskoczenia adwersarzy potężną bombą w samo okienko. Mówiąc ogólnie, poziom trudności rozgrywki zauważalnie wzrósł. Do tego stanu rzeczy przyczyniło się m.in. poprawione AI – zarówno komputerowych piłkarzy jak i sędziego prowadzącego zawody. Nasi przeciwnicy poruszają się teraz z większą inteligencją. Konstruowane przez nich akcje nie mają nic wspólnego ze schematyzmem czy prymitywizmem, jaki jeszcze kilka lat temu można było PES-owi zarzucać. Spodobał mi się m.in. fakt, że w przypadku niekorzystnego wyniku wirtualni kopacze rozpoczynają frontalny atak, a gdy stan meczu ich satysfakcjonuje, potrafią bawić się z nami w „dziada” przy akompaniamencie gromkiego „Ole!” lub wzorem Włodzimierza Smolarka przetrzymywać piłkę w narożniku boiska.

PS2
PC
X360
PSP
NDS