Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 5 lutego 2010, 11:05

Słabe wyniki finansowe Konami

W ostatnich dniach mieliśmy wręcz wysyp wieści o wynikach finansowych wielkich wydawców. Dzisiaj przyszła kolej na Konami, które podobnie jak większość konkurencji nie ma się czym pochwalić.

W ostatnich dniach byliśmy świadkami wysypu wieści o wynikach finansowych wielkich wydawców. Dzisiaj przyszła kolej na Konami, które podobnie jak większość konkurencji nie ma się czym pochwalić.

 

Słabe wyniki finansowe Konami - ilustracja #1

Pro Evolution Soccer 2010

 

W okresie od kwietnia do grudnia 2009 roku japoński wydawca osiągnął przychody w wysokości 2,1 mld dolarów, co stanowi spadek o 18,4% w porównaniu z rokiem 2008. Jeszcze gorzej wyglądają zyski. Konami wypracowało ich 116,7 mln dolarów, aż o 40,4% mniej niż w analogicznym dziewięciomiesięcznym okresie w 2008 r. Ze wszystkich oddziałów firmy najgorzej poradził sobie ten odpowiedzialny za gry. Tutaj przychody wyniosły 1,1 mld dolarów (spadek o 32,5%).

Spośród tytułów wypuszczonych między kwietniem a grudniem największy sukces odniosło Pro Evolution Soccer 2010. Dobrze poradziła sobie też oparta na filmowej licencji gra Saw. Konami nie podzieliło się jednak konkretnymi liczbami dla tych produkcji.

Firma sprzedała 5,17 mln gier na rynku japońskim (plus dodatkowo 240 tysięcy w pozostałych krajach azjatyckich) 3,36 mln na amerykańskim oraz 6,73 mln na europejskim. Łącznie 15,53 mln egzemplarzy. Rozbicie tych liczb na konkretne typy gier przedstawia się następująco:

  • 6,69 mln - gry piłkarskie,
  • 1,02 mln - tytuły baseballowe
  • 1,25 mln - produkcje bazujące na telewizyjnych i filmowych licencjach
  • 1,03 mln - gry muzyczne
  • 650 tys - tytuły z marki Metal Gear
  • 4,62 mln – inne

 

Słabe wyniki finansowe Konami - ilustracja #2

Metal Gear Solid 4

W okresie kwiecień-grudzień 2008 marka Metal Gear osiągnęła sprzedaż na poziomie 4,5 mln egzemplarzy, większość z tego przypadło na Metal Gear Solid 4. W tym roku brakowało w liście wydawniczej Konami przeboju porównywalnego kalibru. Słabsze wyniki nie powinny zatem być dla nikogo zaskoczeniem.

Podano również prognozy wyników za kończący się 31 marca rok fiskalny. Firma spodziewa się zysku netto w wysokości 175,8 mln dolarów przy przychodach wynoszących 3,5 mld dolarów.

Zainteresowanym polecamy zerknięcie na poniższe linki odsyłające do wiadomości o wynikach finansowych innych firm z branży gier: