Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS3X360
Okładka Saw: The Video Game (PC)

Piła

Saw: The Video Game

Gra akcji/TPP na motywach znanej serii horrorów o tym samym tytule. Wcielamy się w osamotnionego śmiałka, który próbuje przebrnąć przez pułapki zastawione przez psychopatycznego mordercę.

Przygodowe | TPP | elementy logiczne | filmy | przygodowe gry akcji

Okładka Saw: The Video Game (PC)

data premiery gry:

6paź2009

X360 PS3

23paź2009

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Saw to survival horror z widokiem TPP, stworzony na podstawie znanej serii filmów. Gra przenosi pomysły i koncepcje znane z serii przerażających i brutalnych horrorów do wirtualnego świata. Filmy opowiadają o tajemniczym psychopatycznym sadyście o pseudonimie Jigsaw. Zastawia on na ludzi pułapki, zmuszając ich do dokonywania wieloznacznych wyborów. W grze wcielamy się w detektywa Davida Tappa, któremu Jigsaw zniszczył życie. Najpierw zabił jego partnera, a potem uwięził Davida w opuszczonym szpitalu psychiatrycznym. Musimy przedrzeć się przez serię niebezpiecznych zagadek i przetrwać, a być może odkryjemy prawdę skrywaną przez seryjnego mordercę.

Piła oferuje graczom zupełnie nowy wątek fabularny, a jej akcja toczy się pomiędzy wydarzeniami znanymi z filmów Saw i Saw II. Rozgrywka skupia się przede wszystkim na wspomnianych, charakterystycznych pułapkach Jigsawa, które na potrzeby gry zostały ukazane w formie łamigłówek. Najbardziej rozpoznawalne z nich zostały przeniesione bezpośrednio z filmów, chociaż autorzy przedstawili także sporo nieznanych wcześniej pomysłów. Podobnie jak w obrazach kinowych niejednokrotnie podejmujemy moralne wybory, decydując o życiu innych ludzi. Oprócz mechanicznych tworów Jigsawa musimy zmierzyć się też z jego sługusami, wykorzystując znalezioną broń.

W projekcie udziela się kilka osób pracujących przy obrazach kinowych, jak np. aktor Tobin Bell - odtwórca roli psychopatycznego Jigsawa. Całość została opracowana w bardzo mrocznej i przerażającej stylistyce. Gra jest dość brutalna i często jesteśmy raczeni mocnymi scenami, z których przecież znana jest także filmowa seria.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 6,3 / 10 na podstawie 1640 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 3,6 / 10 na podstawie 362 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Piła

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Piła

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 2.0 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki GeForce 7600 lub lepsza
  • 12 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Piła - recenzja gry
Piła - recenzja gry

Recenzja 8 grudnia 2009, 14:07

Być może powyższa koncepcja sprawdziłaby się i Piła byłaby naprawdę ciekawą produkcją, gdyby jej twórcy nie wystrzelali się z pomysłów już w pierwszym etapie rozgrywki. Dobrym przykładem są tu wszelkiej maści minigierki. Na początku potrafią one zainteresować, ale z każdą kolejną minutą coraz bardziej nużą i nie pomaga nawet fakt, że rozpracowanie wyzwań odbywa się na ogół pod dużą presją upływającego czasu. Jakby tego było mało, zmagania bardzo szybko stają się przewidywalne. Wejście do każdej toalety wieńczy poszukiwanie klucza w wypełnionej strzykawkami muszli, a gdy natrafimy na zamek kodowy, jest niemal pewne, że sekwencja liczb niezbędna do jego otwarcia znajduje się gdzieś na ścianie i trzeba ustawić się w odpowiednim miejscu, by ją dostrzec. Po godzinie intensywnej eksploatacji gry zacząłem przeczuwać, że Piła nie będzie mieć już praktycznie niczego nowego do zaoferowania i nie myliłem się. A że fabuła – łagodnie mówiąc – nie zachwyca, to i ochota na ukończenie zabawy z minuty na minutę staje coraz mniejsza.

PC
X360
PS3