Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3XONEPS4SwitchX360
Okładka Resident Evil 5 (PC)
OkładkaResident Evil 5 (PC)

Resident Evil 5

Gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP), stanowiąca kolejną odsłonę popularnego cyklu survival horrorów. Fabuła kampanii głównej Resident Evil 5 przedstawia wydarzenia toczące się 10 lat po zniszczeniu miasteczka Raccoon City.

Akcji | TPP | survival horror | zombie | na 2 osoby | TPS | reedycje/remastery/remaki | kooperacja | podzielony/wspólny ekran

Resident Evil 5 Premiera

5mar2009

X360 PS3

15wrz2009

PC

28cze2016

PS4 XONE

29paź2019

Switch

producent: Capcom wydawca: Capcom wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Resident Evil 5

The Callisto Protocol

The Evil Within 2

Dead Space 3

Resident Evil 5 to piąta pełnoprawna odsłona cyklu survival horrorów akcji od japońskiego studia Capcom. Za ostateczny kształt tej części serii, w Kraju Kwitnącej Wiśni znanej jako Biohazard, odpowiada pomysłodawca cyklu – Jun Takeuchi – producent i reżyser powiązany również z serią Onimusha.

Fabuła

Ponownie wcielamy się w postać Chrisa Redfielda – bohatera pierwszej odsłony cyklu. Nasz protagonista dołącza do organizacji walczącej z bio- terroryzmem i na jej polecenie przenosi się do Afryki, gdzie ma rozpocząć badania nad tajemniczym wirusem „T”. Na Czarnym Lądzie Chris spotyka jedną z członkiń wspomnianej organizacji – Shevę Alomar – która ma pełnić rolę przewodniczki w nieznanym dla Chrisa środowisku. Gdy w trakcie badań w jednej z afrykańskich wiosek jej mieszkańcy tracą panowanie nad sobą i zaczynają atakować naukowców, naszym celem staje się walka o przetrwanie i wyjaśnienie dziwnego zachowania tubylców.

Mechanika

Resident Evil 5 to survival horror z widokiem z perspektywy trzecioosobowej, zza ramienia głównego bohatera. W naszych przygodach nieustannie towarzyszy nam Sheva Almoar, która pełni rolę przewodnika i doskonale posługuje się bronią palną, a dzięki swojej zwinności może dotrzeć do lokacji, które dla Chrisa są nieosiągalne.

Walki w grze są dynamiczne i koncentrują się na starciach z wrogami dysponującymi zdecydowaną przewagą liczebną. Na naszej drodze stają niezliczone rzesze ludzi, znajdujących się pod wpływem wirusa, ale poza nimi stawiamy również czoła zmutowanym, dziwacznym kreaturom. Do eksterminacji przeciwników wykorzystujemy bogaty arsenał broni białej, palnej oraz granaty. W grze nie brakuje też etapów, które umożliwiają prowadzenie ostrzału z działka umieszczonego na samochodzie bądź poduszkowcu.

Twórcy zachowali ten sam system celowania i usprawniania wyposażenia, co w poprzedniej odsłonie cyklu. Ekwipunek został zredukowany do dziewięciu slotów, a jego przeglądanie odbywa się w czasie rzeczywistym. Odniesione rany możemy opatrywać przy pomocy ziół oraz spray'ów leczniczych. Choć w tej części cyklu bohaterowie mają stałą wartość punktów zdrowia, wykorzystanie medykamentów leczy obie postacie jednocześnie.

Wszystkie misje realizowane są bowiem w trybie kooperacji. Bohaterowie leczą się wzajemnie, wymieniają ekwipunkiem i pomagają w krytycznych sytuacjach. Nierzadko gra wymaga również skoordynowanego działania graczy do otwierania drzwi czy operowania skomplikowanymi mechanizmami. W grze solowej za działania Shevy odpowiada sztuczna inteligencja, ale użytkownicy konsol mogą rozegrać kampanię na podzielonym ekranie.

Klimat w Resident Evil 5 doskonale wpisuje się w założenia gatunku. Dzięki odpowiedniej mieszance audiowizualnej pozostajemy w ciągłym napięciu i zazwyczaj najpierw słyszymy niepokojące dźwięki zanim dojdzie do konfrontacji. Mimo że w zmaganiach z przeciwnikami nie jesteśmy osamotnieni, w grze dominuje poczucie nieustannego zagrożenia ze strony czyhających za każdym rogiem przeciwników.

Kwestie techniczne

Resident Evil 5 zostało zaprojektowane na konsole siódmej generacji. Dzięki temu prowadzimy płynną rozgrywkę, ciesząc się dopracowanymi teksturami postaci i otoczenia, oglądamy zmiany warunków atmosferycznych oraz umiejętne zastosowanie gry światła i cienia.

Ostatnia modyfikacja 7 sierpnia 2009

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1-2  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,2 / 10 na podstawie 6013 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,2 / 10 na podstawie 2028 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Resident Evil 5

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Resident Evil 5 Wymagania sprzętowe

Microsoft Xbox 360

Xbox 360

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
PC Windows

PC Windows

 • Zalecane:
 • Core 2 Quad 2.8 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB (GeForce 9800 lub lepsza)
 • 8 GB HDD
 • Windows XP/Vista
Microsoft XBOX ONE

Xbox One

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Sony PlayStation 4

PlayStation 4

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PS3
X360
PC
XONE
PS4
Switch