Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS2
Okładka Silent Hill 3 (PC)
OkładkaSilent Hill 3 (PC)

Silent Hill 3

Silent Hill 3 jest trzecią odsłoną serii survial horrorów stworzonych przez firmę Konami. Tytuł łączy elementy gry akcji i przygodówki, a z uwagi na makabryczne sceny, adresowany jest do starszych graczy.

Przygodowe | TPP | survival horror | przygodowe gry akcji

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Silent Hill 3 Premiera

23maj2003

PS2

7lis2003

PC

producent: Konami wydawca: Konami wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Silent Hill 3 to kolejna odsłona kultowej serii survival horrorów, stanowiąca bezpośrednią kontynuację wydarzeń zaprezentowanych w pierwszym Silent Hill. Za jej produkcję ponownie odpowiada Team Silent, będący częścią japońskiej firmy Konami. W odróżnieniu od swych poprzedników, tytuł ten jest bardziej nastawiony na walkę. Po raz pierwszy też główną postacią sterowaną przez gracza jest kobieta.

Fabuła

Grę rozpoczyna krótka scena z wprowadzoną w ruch karuzelą oraz zbliżeniami na mechanicznego konia, trzepiącego w konwulsjach zakrwawionym łbem i wydającego potworne dźwięki. W kolejnej scenie oczom gracza ukazuje się okryty rdzą i usiany trupami Lakeside Amusement Park. Młoda dziewczyna – siedemnastoletnia Heather Mason – wkracza na teren obcej jej placówki. W ręce trzyma nóż. Przeszukując uważnie teren, natrafia po chwili na grupę demonicznych istot, które natychmiast zaczynają ją atakować. Dziewczyna ucieka, chroniąc się za odgrodzonym terenem jednej z atrakcji Wesołego Miasteczka. Wskakuje na tory kolejki i zaczyna iść po nich w bliżej nieokreślonym kierunku, niedługo później zostaje jednak potrącona przez nadjeżdżający wagonik i upada w ciemną otchłań.

Heather budzi się w barze Happy Burger na terenie galerii handlowej. Ścigające ją potworne kreatury okazały się jedynie koszmarem. Jednak czy na pewno…?

Mechanika

Tym razem rozgrywka rozplanowana została na dwa oddzielne miasta. W pierwszej, dość obszernej części gry, Heather przemierza tereny miasta, które zamieszkuje wraz ze swym ojcem. W kolejnej trafia już do tytułowego miasteczka, gdzie może ostatecznie stawić czoła swojej przeszłości. W Silent Hill 3 ponownie obecne są lokacje niepojawiające się w żadnej późniejszej grze, takie jak Chapel, Borley Haunted Mansion lub Monica’s Dance Studio.

Ta część rozpoczyna się nietypowo: bohaterka niemal natychmiast zostaje rzucona w wir akcji. Już w pierwszej minucie gry pojawia się w alternatywnym świecie, wyposażona w nóż, latarkę oraz radio, a niedługo później na jej drodze staje kilka typów potworów (Double Head, Closer czy Pendulum). Na tym etapie najlepiej wymijać atakujące ją istoty i szybko wybudzić się z koszmaru.

Większość z obecnych w rozgrywce stworów może zostać uśmiercona, jednak na różnych etapach gry pojawiają się też potwory, z którymi walka jest niemożliwa lub zbędna. Pełnią one funkcje „estetyczne” (np. Monster in the Locker) lub też zagradzają dostęp do kolejnych lokacji (Sewer Monster lub Glutton). By się ich pozbyć, postać musi skorzystać z odpowiedniego obiektu lub uzyskać elementy układanki. Czasem protagonistka trafia również na inny, intrygujący typ istoty, jaką jest Valtiel – jej osobisty „anioł stróż”. Stwór ten pojawia się w określonych momentach rozgrywki, najczęściej zajmując się napędzaniem mechanizmów obecnych w alternatywnym świecie. Może się również objawić w momencie, gdy główna bohaterka zostanie zabita podczas starcia z innymi potworami. Wyłania się wtedy z ciemności, chwyta martwą postać za nogi i przenosi w nieznane miejsce.

W świecie Silent Hill 3 ponownie ukazane zostały dwie oddzielne rzeczywistości – Fog World oraz Otherworld. Moment przejścia do alternatywnego świata poprzedzają sceny, w których bohaterka zaczyna odczuwać silny, gwałtowny ból w okolicach brzucha, jak i charakterystyczne efekty dźwiękowe. Tym razem, podobnie jak w pierwszej części, przestrzenie alternatywnego świata pokryte są krwią i rdzą, a miejscami żywą, pulsującą tkanką. Stwory atakujące protagonistkę w tej rzeczywistości są bardziej agresywne i trudniejsze do uśmiercenia. Poza standardowymi potworami, pobyt w alternatywnych wersjach lokacji kończy się walką z przypisanymi im bossami. W Otherworld pojawia się też jeden pokój-pułapka. Zbyt długie przebywanie w pomieszczeniu kończy się śmiercią głównej bohaterki.

W Silent Hill 3 protagonistka może ponownie korzystać z radia, które sygnalizuje jej bliską obecność potworów. Gracz zdobywa obiekt tuż po przeniesieniu się do alternatywnej rzeczywistości Central Square Shopping Center, po odbyciu jazdy windą. Kolejnym cennym przedmiotem jest latarka, którą Heather odnajduje w jednym z pomieszczeń w Otherworld. Do walki z przeciwnikami bohaterka może używać zarówno broni palnej (pistolet, shotgun, pistolet maszynowy), jak i białej (katana, nóż, rura). Gracz może również zdobyć kamizelkę kuloodporną – nosząc ją, Heather jest bardziej odporna na ciosy, jej ruchy są jednak spowolnione. W grze dostępne są również kawałki mięsa, które bohaterka może rzucić psom, by odwrócić ich uwagę i szybko czmychnąć do następnego pomieszczenia. Amunicja oraz health drinki czy apteczki po raz kolejny rozsiane są po różnych lokacjach. Gracz musi śledzić poczynania protagonistki, jeżeli w zasięgu jej wzroku znajduje się cenny obiekt, zaczyna obracać w jego kierunku głowę.

Endingi

W grze dostępne są trzy różne zakończenia. Podczas pierwszej rozgrywki gracz może odblokować tylko jeden – Normal Ending (będący kanonicznym zakończeniem serii). Chcąc uzyskać Possessed Ending przy kolejnym podejściu do gry, musi zabić określoną liczbę stworów oraz uzyskać odpowiednią liczbę obrażeń. Ważne jest też, by w konfesjonale odpuścił grzechy rozpaczającej kobiecie. Ostatnim możliwym do odblokowania zakończeniem jest Revenge/UFO Ending. Gracz musi pokonać określoną liczbę potworów nową bronią Heather Beam, a następnie dotrzeć do Daisy Villa Apartaments.

Kwestie techniczne

Silent Hill 3 posiada trójwymiarową grafikę. W tej części gracz ma możliwość odblokowania sporej liczby dodatkowych kreacji dla głównej bohaterki oraz bonusowego stroju dla jednego z drugoplanowych bohaterów. Za ścieżkę dźwiękową tej części ponownie odpowiada Akira Yamaoka, który od tego tytułu rozpoczął też współpracę z wokalistką Mary Elizabeth McGlynn. W produkcji pojawiły się m. in. takie utwory wokalne, jak „Lost Carol”, You’re Not Here”, „I Want Love”.

Ciekawostki

Na podstawie Silent Hill 3 powstał film, stanowiący kontynuację wydarzeń z pierwszej ekranizacji – Silent Hill: Apokalipsa. Tytuł spotkał się z mieszanymi opiniami, wśród fanów serii zbierając w przeważającej części bardzo niskie noty.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 8,4 / 10 na podstawie 1953 głosów czytelników.

Silent Hill 3 cena w dniu premiery: 159,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Silent Hill 3

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy.
PC
PS2