Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS1PS3PSVPSP
Okładka Silent Hill (PS1)

Silent Hill

Klasyczny survival horror z konsoli PlayStation, który zapoczątkował jedną z najpopularniejszych serii w swoim gatunku. W grze wcielamy się w postać Harry'ego Masona, który wraz z córką wybiera się na wakacje do tytułowego miasteczka Silent Hill.

Przygodowe | TPP | survival horror | przygodowe gry akcji | PSOne Classics

Okładka Silent Hill (PS1)

producent: Konami

wydawca: Konami

data premiery gry:

31sty1999

PS1

10wrz2009

PS3 PSP

29sie2012

PSV

Silent Hill to zaliczana do gatunku survival horrorów trzecioosobowa przygodówka akcji, która zapoczątkowała jedną z najpopularniejszych serii w swoim gatunku. Gra została przygotowana na zlecenie firmy Konami przez jedno z wewnętrznych studiów koncernu o znaczącej nazwie Team Silent.

Akcja toczy się w tytułowym miasteczku Silent Hill, gdzie główny bohater Harry Mason wraz z córką Cheryl wybiera się na wakacje. Na przedmieściach miasta dochodzi do wypadku, w wyniku którego protagonista traci przytomność. Po odzyskaniu świadomości zauważa, że jego córka zniknęła, a miasto spowite jest gęstą mgłą. W oddali Harry zauważa postać córki, jednak ta nie reaguje na jego wołanie, prowadząc go w głąb tajemniczego miasteczka. Kontynuując poszukiwania Cheryl, bohater coraz bardziej zagłębia się w koszmar, próbując rozwikłać przyczyny niewytłumaczalnych zdarzeń.

Rozgrywka w Silent Hill sprowadza się do eksploracji kolejnych zakamarków miasta, rozwiązywania zagadek logicznych oraz walki z atakującymi nas potworami. Jednymi z najważniejszych elementów wyposażenia bohatera są kieszonkowa latarka oraz zepsute radio, informujące o zbliżającym się zagrożeniu. Podczas eksploracji znajdujemy jednak masę przydatnych przedmiotów, które także możemy wykorzystać w trakcie walki. W zależności od przebiegu rozgrywki tytuł oferuje kilka możliwych zakończeń (wartościowanych na lepsze i gorsze). Swoistą ciekawostkę stanowi żartobliwe zakończenie z udziałem UFO, odblokowywane po ukończeniu gry z oceną GOOD+.

Pierwsza odsłona Silent Hill odznacza się niezapomnianym, mrocznym klimatem, który stał się wzorem dla wielu mniej lub bardziej udanych naśladowców. Co ciekawe, koncepcja spowijającej miasto mgły wynikła w dużej mierze ze względów technicznych i miała na celu ograniczenie liczby wyświetlanych na ekranie obiektów 3D. Uważni gracze podczas zabawy odnajdą także wiele nawiązań kulturowych. Atmosfera gry zainspirowana została filmem Adriana Lyne’a Drabina Jakubowa, zaś ulice Silent Hill noszą nazwy pochodzące od popularnych autorów horrorów. Klimatyczna ścieżka dźwiękowa autorstwa Akiry Yamaoki łączy elementy ambientu z agresywnymi, industrialnymi brzmieniami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 250 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Silent Hill

16+

Wymagania sprzętowe Silent Hill

Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

Wykorzystuje: PlayStation Network

PlayStation Portable

PlayStation Portable

Wykorzystuje: PlayStation Network

PlayStation Vita

PlayStation Vita

Wykorzystuje: PlayStation Network

PS3
PSP
PSV
PS1