Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3PS1PSPPSV
Okładka Metal Gear Solid (PC)

Metal Gear Solid

Przełomowa gra akcji z elementami skradanki osadzona w realiach political fiction. Opracowane przez Konami Metal Gear Solid jest pierwszą trójwymiarową odsłoną cyklu Metal Gear, który został zapoczątkowany ponad dekadę wcześniej na 8-bitowych komputerach MSX.

Akcji | TPP | skradanki | współczesne konflikty | PSOne Classics | czasy współczesne

Okładka Metal Gear Solid (PC)

producent: Konami

wydawca PL: APN Promise

data premiery gry:

3wrz1998

PS1

22wrz2000

PC

21mar2008

PS3 PSP

28sie2012

PSV

Metal Gear Solid to trójwymiarowa gra akcji z elementami skradanki, w której duży nacisk położono na warstwę fabularną. Tytuł opowiada o losach najemnika Solid Snake’a i nawiązuje do wydarzeń przedstawionych przed laty w poprzednich odsłonach cyklu Metal Gear.

Fabuła

Zbuntowany oddział specjalny złożony z ludzi o nadzwyczajnych możliwościach, FOXHOUND, przejmuje kontrolę nad wyspą Shadow Moses na Alasce. Prowadzono tam badania nad uzbrojonym w głowice jądrowe mechem – Metal Gear Rexem. Grupa, której przewodzi Liquid Snake, wysuwa konkretne żądania wobec amerykańskich władz, mając jako kartę przetargową nie tylko potężną broń, ale również zakładników. Na miejsce zostaje wysłany przywrócony do służby najemnik, dawny członek FOXHOUND, Solid Snake. Nie spodziewa się, że w trakcie misji odkryje szokujące fakty na temat swojej organizacji i własnej przeszłości.

Mechanika

Metal Gear Solid to trójwymiarowa gra akcji, w której spory nacisk położono na elementy skradankowe. Kamera prezentuje akcję z lotu ptaka, pod lekkim kątem, sporadycznie zmieniając swoje położenie, by lepiej przedstawić konkretne wydarzenia. Kierujący bohaterem gracze muszą zinfiltrować bazę, starając się unikać kontaktu z wrogiem i w miarę możliwości cicho eliminując napotkanych strażników. Wyzwanie to ułatwia najnowocześniejszy ekwipunek, w tym zdobyta w terenie broń, granaty dymne oraz te zakłócające nadajniki, noktowizor, maska gazowa czy materiały wybuchowe.

Siłą produkcji Konami są pomysłowe starcia z bossami, członkami grupy FOXHOUND, które wymuszają opracowywanie różnych taktyk. W trakcie przygody gracze muszą m.in. stawić czoła wybitnej snajper, genialnemu rewolwerowcowi, ale również pojazdom bojowym w rodzaju czołgu czy śmigłowca.

Produkcja umożliwia zabawę na jednym z kilku poziomów trudności – te wyższe m.in. pozbawiają nas pomocy bardzo użytecznego radaru, na którym oznaczeni są strażnicy i ich obszar widzenia. W zależności od podjętych podczas przygody decyzji gracze mogą obejrzeć jedno z dwóch przygotowanych przez autorów zakończeń. Do ponownego ukończenia misji zachęca dodatkowo system ocen, uwzględniający m.in. liczbę zabójstw czy wszczętych alarmów i na tej podstawie przydzielający grającemu jedną z kilku rang. Zdobycie najlepszych jest nagradzane bonusami – kamuflażem i bandaną zapewniającą nieskończoną amunicję.

Kwestie techniczne

Metal Gear Solid jest trójwymiarową produkcją osadzoną w klimatach political fiction, która w momencie premiery zachwycała oprawą audiowizualną. Wrażenie robią znakomicie wyreżyserowane i zagrane scenki przerywnikowe, w których popis dają aktorzy podkładający głosy postaciom, jak David Hayter, Cam Clarke czy Patric Zimmerman. Gra doczekała się dodatku VR Missions, w którym zawarto kilkaset wyzwań w wirtualnej rzeczywistości. Tytuł stanowi kontynuację serii Metal Gear, której dwie części wydane zostały w latach 1987-1990 na 8-bitowych komputerach MSX.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 9 / 10 na podstawie 1554 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159 PLN

Gry podobne do Metal Gear Solid

Klasyfikacja PEGI Metal Gear Solid

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Metal Gear Solid

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane: Pentium II 266 Mhz, 32 MB RAM, akcelerator 3D
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje: PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje: PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje: PlayStation Network
Fabuła serii Metal Gear. Część 1: Solid Snake
Fabuła serii Metal Gear. Część 1: Solid Snake

wiadomość25 sierpnia 2015

Nadciągająca wielkimi krokami premiera Metal Gear Solid V: The Phantom Pain to dobra okazja, by przypomnieć sobie fabułę jednej z najbardziej zagmatwanych i ciekawych interaktywnych sag, jakie kiedykolwiek powstały.

Wakacyjne nadrabianie zaległości w grach - 2013 Edition
Wakacyjne nadrabianie zaległości w grach - 2013 Edition

wiadomość26 czerwca 2013

Kolejny rok, kolejny czerwiec, kolejne wakacje i kolejne zamiary nadrabiania paru świetnych tytułów. Piwko, słoneczko i ulubione gry. Żyć, nie umierać.

Mieszane uczucia Hideo Kojimy w sprawie remake'u gry Metal Gear Solid
Mieszane uczucia Hideo Kojimy w sprawie remake'u gry Metal Gear Solid

wiadomość29 grudnia 2011

Kwestia ewentualnego wydania odświeżonej wersji pierwszej części serii Metal Gear Solid nadal pozostaje niepewna. Swoje wątpliwości w tej sprawie w jednym z wywiadów przedstawił Hideo Kojima, główny twórca cyklu.

Dalsze spekulacje na temat filmowej wersji Metal Gear Solid
Dalsze spekulacje na temat filmowej wersji Metal Gear Solid

wiadomość2 czerwca 2010

Prace nad filmową adaptacją gry Metal Gear Solid, to często powracający temat. Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, że projekt został zawieszony na skutek braku wsparcia ze strony Konami. Tym razem odrobinę światła na tą sprawę rzuca aktor i scnearzysta David Hayter, który podkładał głos głównego bohatera we wszystkich częściach gry.

Wieści ze świata (Dragon Age: Origins, Battlefield: Bad Company 2, FIFA 10) 12/1/10
Wieści ze świata (Dragon Age: Origins, Battlefield: Bad Company 2, FIFA 10) 12/1/10

wiadomość12 stycznia 2010

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj w menu: europejska beta ModNation Racers, aktualizacja bazy zawodników FIFA 10, nowe gry Lionhead Studios i Realtime Worlds, falstart nowej witryny studia Irrational Games i inne. Zapraszamy do lektury.

PC
PS3
PSP
PSV
PS1