Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS1PS3PSVPSP
Okładka Metal Gear Solid (PC)

Metal Gear Solid

Przełomowa gra akcji z elementami skradanki osadzona w realiach political fiction. Opracowane przez Konami Metal Gear Solid jest pierwszą trójwymiarową odsłoną cyklu Metal Gear, który został zapoczątkowany ponad dekadę wcześniej na 8-bitowych komputerach MSX.

Akcji | TPP | skradanki | współczesne konflikty | PSOne Classics | czasy współczesne

Okładka Metal Gear Solid (PC)

producent: Konami

wydawca PL: APN Promise

data premiery gry:

3wrz1998

PS1

22wrz2000

PC

21mar2008

PS3 PSP

28sie2012

PSV

Metal Gear Solid to trójwymiarowa gra akcji z elementami skradanki, w której duży nacisk położono na warstwę fabularną. Tytuł opowiada o losach najemnika Solid Snake’a i nawiązuje do wydarzeń przedstawionych przed laty w poprzednich odsłonach cyklu Metal Gear.

Fabuła

Zbuntowany oddział specjalny złożony z ludzi o nadzwyczajnych możliwościach, FOXHOUND, przejmuje kontrolę nad wyspą Shadow Moses na Alasce. Prowadzono tam badania nad uzbrojonym w głowice jądrowe mechem – Metal Gear Rexem. Grupa, której przewodzi Liquid Snake, wysuwa konkretne żądania wobec amerykańskich władz, mając jako kartę przetargową nie tylko potężną broń, ale również zakładników. Na miejsce zostaje wysłany przywrócony do służby najemnik, dawny członek FOXHOUND, Solid Snake. Nie spodziewa się, że w trakcie misji odkryje szokujące fakty na temat swojej organizacji i własnej przeszłości.

Mechanika

Metal Gear Solid to trójwymiarowa gra akcji, w której spory nacisk położono na elementy skradankowe. Kamera prezentuje akcję z lotu ptaka, pod lekkim kątem, sporadycznie zmieniając swoje położenie, by lepiej przedstawić konkretne wydarzenia. Kierujący bohaterem gracze muszą zinfiltrować bazę, starając się unikać kontaktu z wrogiem i w miarę możliwości cicho eliminując napotkanych strażników. Wyzwanie to ułatwia najnowocześniejszy ekwipunek, w tym zdobyta w terenie broń, granaty dymne oraz te zakłócające nadajniki, noktowizor, maska gazowa czy materiały wybuchowe.

Siłą produkcji Konami są pomysłowe starcia z bossami, członkami grupy FOXHOUND, które wymuszają opracowywanie różnych taktyk. W trakcie przygody gracze muszą m.in. stawić czoła wybitnej snajper, genialnemu rewolwerowcowi, ale również pojazdom bojowym w rodzaju czołgu czy śmigłowca.

Produkcja umożliwia zabawę na jednym z kilku poziomów trudności – te wyższe m.in. pozbawiają nas pomocy bardzo użytecznego radaru, na którym oznaczeni są strażnicy i ich obszar widzenia. W zależności od podjętych podczas przygody decyzji gracze mogą obejrzeć jedno z dwóch przygotowanych przez autorów zakończeń. Do ponownego ukończenia misji zachęca dodatkowo system ocen, uwzględniający m.in. liczbę zabójstw czy wszczętych alarmów i na tej podstawie przydzielający grającemu jedną z kilku rang. Zdobycie najlepszych jest nagradzane bonusami – kamuflażem i bandaną zapewniającą nieskończoną amunicję.

Kwestie techniczne

Metal Gear Solid jest trójwymiarową produkcją osadzoną w klimatach political fiction, która w momencie premiery zachwycała oprawą audiowizualną. Wrażenie robią znakomicie wyreżyserowane i zagrane scenki przerywnikowe, w których popis dają aktorzy podkładający głosy postaciom, jak David Hayter, Cam Clarke czy Patric Zimmerman. Gra doczekała się dodatku VR Missions, w którym zawarto kilkaset wyzwań w wirtualnej rzeczywistości. Tytuł stanowi kontynuację serii Metal Gear, której dwie części wydane zostały w latach 1987-1990 na 8-bitowych komputerach MSX.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 2 CD

Ocena czytelników: 9 / 10 na podstawie 1598 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 159 PLN

Gry podobne do Metal Gear Solid

Klasyfikacja PEGI Metal Gear Solid

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Metal Gear Solid

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 266 Mhz
  • 32 MB RAM
  • akcelerator 3D
Sony PlayStation 3

Sony PlayStation 3

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

  • Wykorzystuje:
  • PlayStation Network
Plotka: powstaje remake Metal Gear Solid od twórców Demon’s Souls na PS5
Plotka: powstaje remake Metal Gear Solid od twórców Demon’s Souls na PS5

wiadomość29 listopada 2020

Z internetowych przesłanek wynika, że studio Bluepoint Games, twórcy nowego Demon’s Souls, pracuje od kilku lat nad remakiem pierwszego Metal Gear Solid.

Metal Gear Solid 1 i 2 trafiły na GOG.com. Powrót klasyki Konami
Metal Gear Solid 1 i 2 trafiły na GOG.com. Powrót klasyki Konami

wiadomość25 września 2020

Zgodnie z plotkami, na platformie GOG.com pojawiły się reedycje kultowych gier Konami. Mowa o Metal Gear Solid 1 i 2 oraz klasycznych częściach serii Castlevania i Contra, które powróciły po latach na PC.

Na PC powróci Metal Gear Solid 1 i 2 oraz seria Castlevania
Na PC powróci Metal Gear Solid 1 i 2 oraz seria Castlevania

wiadomość23 września 2020

Dzięki tajwańskiej agencji ratingowej potwierdzone zostały doniesienia o reedycjach gier Metal Gear Solid i MGS2 na PC. Co ciekawe, ma do nich dołączyć pierwsza część cyklu oraz wczesne odsłony marek Castlevania i Contra.

Plotka: Metal Gear Solid 1 i 2 mają wrócić na PC w poprawionej wersji
Plotka: Metal Gear Solid 1 i 2 mają wrócić na PC w poprawionej wersji

wiadomość22 września 2020

Gry Metal Gear Solid oraz Metal Gear Solid 2 mogą pojawić się ponownie na PC – tym razem w wersji cyfrowej, zoptymalizowane specjalnie pod współczesne komputery.

Fabuła serii Metal Gear. Część 1: Solid Snake
Fabuła serii Metal Gear. Część 1: Solid Snake

wiadomość25 sierpnia 2015

Nadciągająca wielkimi krokami premiera Metal Gear Solid V: The Phantom Pain to dobra okazja, by przypomnieć sobie fabułę jednej z najbardziej zagmatwanych i ciekawych interaktywnych sag, jakie kiedykolwiek powstały.

PC
PS3
PSP
PSV
PS1