Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePCPS2XBOX
Okładka Obscure: Learn about Fear (PC)

Obscure: Learn about Fear

Przygodowa gra akcji zrealizowana w konwencji survival horroru, przypominająca do pewnego stopnia takie produkcje jak Silent Hill. Akcja dzieje się na terenie prywatnej szkoły, a głównymi bohaterami jest piątka nastoletnich uczniów.

Przygodowe | TPP | survival horror | przygodowe gry akcji

Okładka Obscure: Learn about Fear (PC)

data premiery gry:

2wrz2004

PS2 XBOX

1paź2004

PC
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Obscure (tytuł w USA: Mortifilia) to gra utrzymana w klimacie survival-horroru. Grupa uczniów ze szkoły średniej doświadcza coraz bardziej niepokojących wydarzeń, które to burzą ich do tej pory sielskie życie. Otóż w szkole tej dochodzi do coraz częstszych zniknięć uczniów. Najgorsze jest to, że ostatnio zaginął ich najlepszy przyjaciel – Kenny. Jakby tego było mało, założyciel placówki jest bardzo dziwnym i podejrzanym typem. Impreza rozkręca się – przerażające monstra właśnie poinformowały o swoim istnieniu...

Gracz ma możliwość kierowania poczynaniami całej piątki przyjaciół, którzy muszą odpowiedzieć na pytania: jaką tajemnicę skrywają szkolne mury i co się stało z ich kolegą. Do rozwiązania czeka mnóstwo zagadek, po drodze gracz napotyka na niezliczone ilości przeciwników oraz zbiera porozrzucane po drodze przedmioty. A tych jest sporo. Mogą to być na przykład kije baseballowe, różnoraka broń palna, jednak chyba najbardziej cenną bronią może stać się... latarka. Jak to zwykle bywa, maszkary z piekła rodem nie przepadają za światłem i każdego kogo dopadną, szybko pozbawiają najpierw tej strasznej broni, potem zaś dokonują dzieła zniszczenia, czyli wyeliminowują gracza z rozgrywki. W Obscure dość łatwo można stracić życie, więc należy mieć oczy i uszy dookoła głowy.

Grafika jest trójwymiarowa, w charakterystyczny, mroczny sposób przedstawia rozgrywającą się akcję. Inaczej mówiąc, w połączeniu z tajemniczą fabułą może spowodować wysyp gęsiej skórki na plecach gracza. Dodatkowo specyficzny, często dwuznaczny dźwięk wzmaga uczucie zagrożenia oraz wręcz klaustrofobicznej niepewności.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 7,4 / 10 na podstawie 536 głosów czytelników.

Gry podobne do Obscure: Learn about Fear

Klasyfikacja PEGI Obscure: Learn about Fear

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Obscure: Learn about Fear

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 64 MB (GeForce FX 5200 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
  • Windows 98/Me/2000/XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Obscure: Learn about Fear - recenzja gry
Obscure: Learn about Fear - recenzja gry

Recenzja 9 czerwca 2005, 12:08

Przyznam szczerze, iż sam pomysł wprowadzenia do jednoczesnej rozgrywki kilku postaci wydał mi się dość intrygujący. Teraz, po kilkunastu godzinach spędzonych przy Obscure, mogę stwierdzić, iż jego realizacja wypadła bez większych potknięć. Na samym początku zabawy mamy okazję pokierować trzema postaciami, ale w miarę rozwoju rozgrywki dołączą do nich dwie kolejne. W danym momencie sterujemy wyłącznie jedną osobą, drugi „bohater” jest bowiem kontrolowany przez sztuczną inteligencję. Warto jednocześnie dodać, iż gra w żaden sposób nie ogranicza naszych zachowań. W każdej chwili można zmienić skład drużyny bądź też bezpośrednio sterowaną postać. Co więcej, istnieje możliwość wydawania prostych poleceń drugiemu członkowi „zespołu”. Możemy na przykład rozkazać pozostanie w danym miejscu czy też poprosić kolegę (bądź koleżankę ;-)) o pomoc w wykonaniu jakiejś czynności. Poprawnie rozwiązano również kwestię przekazywania koledze z ekipy posiadanych przez siebie giwer. Jedynym utrudnieniem są w tym przypadku konsolowe korzenie omawianej produkcji. Odbija się to na przejrzystości interface’u. Przykładowo, wszystkie polecenia wykonuje się przy użyciu klawiatury. Mysz pozostaje przez cały czas nieaktywna. Nienajlepiej rozwiązano również organizację inwentarza oraz dziennika. Przemieszczanie między kolejnymi pozycjami odbywa się w niezbyt wygodny sposób.

PC
PS2
XBOX