Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 lutego 2010, 10:48

autor: Maciej Śliwiński

Raport finansowy THQ - nadchodzi nowy Saints Row, Red Faction i Darksiders

Podczas specjalnej konferencji z udziałowcami i dziennikarzami, przedstawiciele firmy THQ poinformowali o wynikach finansowych oraz przedstawili plany spółki na najbliższy okres. Najważniejszą informacją wydaje się fakt powrotu Red Faction, a w nieco dalszej przyszłości Warhammera oraz Saints Row.

Podczas specjalnej konferencji z udziałowcami i dziennikarzami, przedstawiciele firmy THQ poinformowali o wynikach finansowych oraz przedstawili plany spółki na najbliższy okres. Najważniejszą informacją wydaje się fakt powrotu Red Faction, a w nieco dalszej przyszłości Warhammera oraz Saints Row.

Raport finansowy THQ - nadchodzi nowy Saints Row, Red Faction i Darksiders - ilustracja #1

THQ na plusie

Podsumowanie finansowe w trakcie konferencji obejmowało przede wszystkim trzeci, świąteczny kwartał obecnego, 2010 roku fiskalnego firmy. W tym okresie THQ zanotowało dochód w wysokości 542 milionów dolarów, co jest wynikiem o niebo lepszym w porównaniu z wynikami wydawcy gier w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy to odnotowano blisko 200 milionowe straty. Szefostwo firmy z Brianem Farrellem na czele ma również inne powody do radości – w omawianym okresie THQ zwiększyło swoje udziały w sprzedaży gier w Stanach Zjednoczonych do 4,7 procent, stając się tym samym czwartym niezależnym wydawcą na tamtejszym rynku.

Co przyczyniło się do zadowalających wyników wydawcy? Przede wszystkim wysoki poziom sprzedaży kilku tytułów wydanych w dwóch ostatnich miesiącach poprzedniego roku. Gracze kupili między innymi ponad 3 miliony kopii gier z serii Drawn to Life, a The Biggest Loser stało się najlepiej sprzedająca się grą fitness w grudniu 2009 roku. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla kierownictwa spółki – ostatni kwartał tego roku (kończący się 31 marca) firma planuje zakończyć z dochodem rzędu 175-185 milionów dolarów. Będzie to zasługą sprzedaży takich tytułów jak Darksiders, Metro 2033 i Warhammer 40,000: Dawn of War II - Chaos Rising. Warto tu dodać, że ten pierwszy został wysłany do sklepów detalicznych w nakładzie 1,2 miliona egzemplarzy na całym świecie. Ile z tego zdążyło się już sprzedać?

Restrukturyzacja

Utrzymanie dobrych wyników finansowych wymaga czasem trudnych decyzji i właśnie na takie zdecydowało się kierownictwo THQ. W najbliższym czasie największe zmiany dotkną dwa studia związane od kilku lat z wydawcą: Rainbow oraz Juice Games. W obu, łącznie z pracą pożegna się około 60 pracowników, a developerzy skupią się przede wszystkim na produkcji gier przeznaczonych do różnych systemów cyfrowej dystrybucji - Xbox Live Arcade, PlayStation Network oraz iPhone'a i zapowiedzianego kilka dni temu iPada. Zmienią się również nazwy obu firm, i tak Rainbow Studios od teraz będzie znane jako THQ Digital Studios Phoenix, a Juice Games jako THQ Digital Studios Warrington.

Company of Heroes Online

Nacisk na dystrybucję online ma być jednym z nowych elementów strategii firmy i w przyszłości przynosić podobne zyski do tych, jakie obecnie dają produkcje THQ na PC, PlayStation 3 oraz Xbox 360, sprzedawane w klasyczny sposób. Szefostwo wydawcy zdaje sobie jednak sprawę, że osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu będzie procesem długotrwałym – podkreślił to podczas konferencji prezes THQ, Brian Farrell. Uzupełnieniem strategii online ma być również produkcja gier przeznaczonych do sieciowej zabawy, a bazujących na znanych markach. Jako przykład podano Company of Heroes Online, które początkowo zostanie wydane w Korei, a później w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obok CoHO powstają jeszcze dwa tytuły sieciowe bazujące na słynnych markach THQ – niestety nie ujawniono szczegółów na ich temat.

Nowe Red Faction i Saints Row

To jednak tylko jeden z kilku interesujących tytułów, które znajdują się w planie wydawniczym THQ na najbliższe miesiące. Podczas konferencji zapowiedziano między innymi sequel świetnego Red Faction: Guerrilla, datowany na rok fiskalny 2011 (czyli pomiędzy 1 kwietnia 2010 – 31 marca 2011). Opóźni się za to premiera innego tytułu opracowywanego przez związane z THQ studio Volition. Planowany początkowo na 2011 rok fiskalny kolejny epizod Saints Row zadebiutuje rok później, czyli w okresie od 1 kwietnia 2011 do 31 marca 2012. Taką decyzję szefostwo THQ tłumaczy przede wszystkim długim procesem pracy nad tego typu tytułami oraz koniecznością dopieszczenia wszystkich szczegółów, tak aby gra była w stanie konkurować z serią GTA. W roku fiskalnym 2011 powróci również de Blob, świetna gra logiczna wydana w 2009 roku na PC oraz Nintendo Wii.

Homefront, Space Marine, DarkSiders 2 i Warhammer 40,000 MMO

Plan wydawniczy THQ zakłada wydawanie dwóch tytułów przeznaczonych dla bardziej wymagających graczy w ciągu roku. W ramach tej strategii firma wyda również w 2010 roku Homefront, wojenną strzelankę osadzoną w niedalekiej przyszłości. Nad produkcją pracuje Kaos Studios, a zagrają w nią posiadacze komputerów osobistych, PlayStation 3 oraz Xboksów 360. Ciekawostką jest fakt, że scenariusz do gry napał John Milius, autor scenariusza do jednego z lepszych filmów o okresie zimnej wojny – Red Dawn.

Homefront, jak i owianego na razie tajemnicą Warhammer 40,000 MMO zobaczymy prawdopodobnie podczas targów E3, które w tym roku odbędą się w czerwcu. Warto tu dodać, że premierę tego drugiego tytułu planuje się na 2012 rok fiskalny przedsiębiorstwa. Ponadto w tym samym roku rozliczeniowym (1 kwietnia 2011 – 31 marca 2012) możemy spodziewać się (poza wspomnianą wcześniej kolejną kontynuacją Saints Row) między innymi Warhammer 40,000 Space Marine oraz sequela wydanego całkiem niedawno Darksiders.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.