Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 4 lutego 2010, 10:48

autor: Maciej Śliwiński

Raport finansowy THQ - nadchodzi nowy Saints Row, Red Faction i Darksiders

Podczas specjalnej konferencji z udziałowcami i dziennikarzami, przedstawiciele firmy THQ poinformowali o wynikach finansowych oraz przedstawili plany spółki na najbliższy okres. Najważniejszą informacją wydaje się fakt powrotu Red Faction, a w nieco dalszej przyszłości Warhammera oraz Saints Row.

Podczas specjalnej konferencji z udziałowcami i dziennikarzami, przedstawiciele firmy THQ poinformowali o wynikach finansowych oraz przedstawili plany spółki na najbliższy okres. Najważniejszą informacją wydaje się fakt powrotu Red Faction, a w nieco dalszej przyszłości Warhammera oraz Saints Row.

Raport finansowy THQ - nadchodzi nowy Saints Row, Red Faction i Darksiders - ilustracja #1

THQ na plusie

Podsumowanie finansowe w trakcie konferencji obejmowało przede wszystkim trzeci, świąteczny kwartał obecnego, 2010 roku fiskalnego firmy. W tym okresie THQ zanotowało dochód w wysokości 542 milionów dolarów, co jest wynikiem o niebo lepszym w porównaniu z wynikami wydawcy gier w analogicznym okresie rok wcześniej, kiedy to odnotowano blisko 200 milionowe straty. Szefostwo firmy z Brianem Farrellem na czele ma również inne powody do radości – w omawianym okresie THQ zwiększyło swoje udziały w sprzedaży gier w Stanach Zjednoczonych do 4,7 procent, stając się tym samym czwartym niezależnym wydawcą na tamtejszym rynku.

Co przyczyniło się do zadowalających wyników wydawcy? Przede wszystkim wysoki poziom sprzedaży kilku tytułów wydanych w dwóch ostatnich miesiącach poprzedniego roku. Gracze kupili między innymi ponad 3 miliony kopii gier z serii Drawn to Life, a The Biggest Loser stało się najlepiej sprzedająca się grą fitness w grudniu 2009 roku. To jednak nie koniec dobrych wiadomości dla kierownictwa spółki – ostatni kwartał tego roku (kończący się 31 marca) firma planuje zakończyć z dochodem rzędu 175-185 milionów dolarów. Będzie to zasługą sprzedaży takich tytułów jak Darksiders, Metro 2033 i Warhammer 40,000: Dawn of War II - Chaos Rising. Warto tu dodać, że ten pierwszy został wysłany do sklepów detalicznych w nakładzie 1,2 miliona egzemplarzy na całym świecie. Ile z tego zdążyło się już sprzedać?

Restrukturyzacja

Utrzymanie dobrych wyników finansowych wymaga czasem trudnych decyzji i właśnie na takie zdecydowało się kierownictwo THQ. W najbliższym czasie największe zmiany dotkną dwa studia związane od kilku lat z wydawcą: Rainbow oraz Juice Games. W obu, łącznie z pracą pożegna się około 60 pracowników, a developerzy skupią się przede wszystkim na produkcji gier przeznaczonych do różnych systemów cyfrowej dystrybucji - Xbox Live Arcade, PlayStation Network oraz iPhone'a i zapowiedzianego kilka dni temu iPada. Zmienią się również nazwy obu firm, i tak Rainbow Studios od teraz będzie znane jako THQ Digital Studios Phoenix, a Juice Games jako THQ Digital Studios Warrington.

Company of Heroes Online

Nacisk na dystrybucję online ma być jednym z nowych elementów strategii firmy i w przyszłości przynosić podobne zyski do tych, jakie obecnie dają produkcje THQ na PC, PlayStation 3 oraz Xbox 360, sprzedawane w klasyczny sposób. Szefostwo wydawcy zdaje sobie jednak sprawę, że osiągnięcie satysfakcjonującego poziomu będzie procesem długotrwałym – podkreślił to podczas konferencji prezes THQ, Brian Farrell. Uzupełnieniem strategii online ma być również produkcja gier przeznaczonych do sieciowej zabawy, a bazujących na znanych markach. Jako przykład podano Company of Heroes Online, które początkowo zostanie wydane w Korei, a później w Europie i Stanach Zjednoczonych. Obok CoHO powstają jeszcze dwa tytuły sieciowe bazujące na słynnych markach THQ – niestety nie ujawniono szczegółów na ich temat.

Nowe Red Faction i Saints Row

To jednak tylko jeden z kilku interesujących tytułów, które znajdują się w planie wydawniczym THQ na najbliższe miesiące. Podczas konferencji zapowiedziano między innymi sequel świetnego Red Faction: Guerrilla, datowany na rok fiskalny 2011 (czyli pomiędzy 1 kwietnia 2010 – 31 marca 2011). Opóźni się za to premiera innego tytułu opracowywanego przez związane z THQ studio Volition. Planowany początkowo na 2011 rok fiskalny kolejny epizod Saints Row zadebiutuje rok później, czyli w okresie od 1 kwietnia 2011 do 31 marca 2012. Taką decyzję szefostwo THQ tłumaczy przede wszystkim długim procesem pracy nad tego typu tytułami oraz koniecznością dopieszczenia wszystkich szczegółów, tak aby gra była w stanie konkurować z serią GTA. W roku fiskalnym 2011 powróci również de Blob, świetna gra logiczna wydana w 2009 roku na PC oraz Nintendo Wii.

Homefront, Space Marine, DarkSiders 2 i Warhammer 40,000 MMO

Plan wydawniczy THQ zakłada wydawanie dwóch tytułów przeznaczonych dla bardziej wymagających graczy w ciągu roku. W ramach tej strategii firma wyda również w 2010 roku Homefront, wojenną strzelankę osadzoną w niedalekiej przyszłości. Nad produkcją pracuje Kaos Studios, a zagrają w nią posiadacze komputerów osobistych, PlayStation 3 oraz Xboksów 360. Ciekawostką jest fakt, że scenariusz do gry napał John Milius, autor scenariusza do jednego z lepszych filmów o okresie zimnej wojny – Red Dawn.

Homefront, jak i owianego na razie tajemnicą Warhammer 40,000 MMO zobaczymy prawdopodobnie podczas targów E3, które w tym roku odbędą się w czerwcu. Warto tu dodać, że premierę tego drugiego tytułu planuje się na 2012 rok fiskalny przedsiębiorstwa. Ponadto w tym samym roku rozliczeniowym (1 kwietnia 2011 – 31 marca 2012) możemy spodziewać się (poza wspomnianą wcześniej kolejną kontynuacją Saints Row) między innymi Warhammer 40,000 Space Marine oraz sequela wydanego całkiem niedawno Darksiders.