Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweWiiSwitchPCXONEPS4
Okładka de Blob (Wii)

de Blob

Nietypowe połączenie gry logicznej oraz trójwymiarowej platformówki. Sterujemy ogromną kulą farby, próbując doprowadzić do przemalowania znajdujących się w okolicy obiektów i jednocześnie unikając różnorakich zagrożeń.

Zręcznościowe | TPP | platformówki 3D | elementy logiczne | multiplayer | reedycje/remastery/remaki | Xbox Game Pass

Okładka de Blob (Wii)

wydawca: THQ Inc.

data premiery gry:

1kwi2008

Wii

27kwi2017

PC

14lis2017

PS4 XONE

26cze2018

Switch

de Blob jest połączeniem gry logicznej oraz prostej trójwymiarowej platformówki. Pomysł na tę grę zrodził się w głowach studentów holenderskiego Utrecht School of Arts i zarazem laureatów jednej z edycji Festiwalu Gier Niezależnych. Ogólne założenia rozgrywki można przedstawić w taki sposób, iż tocząc ogromną kulkę farby doprowadzamy do nadawania różnorakich kolorów znajdującym się w bezpośrednim otoczeniu obiektom. Opisywana gra w bardzo wyraźny sposób wzoruje się więc na kultowej serii Katamari, której kolejne części zawędrowały między innymi na Xbox’a 360, PS2, czy PSP.

Przedstawiany produkt posiada oczywiście pełnoprawny wątek fabularny, który idealnie komponuje się z niepoważnym charakterem rozgrywki, prezentowanym przez ten produkt. Organizacja o nazwie I.N.K.T. wyssała z prezentowanego przez grę świata wszystkie kolory oraz dźwięki. Zadaniem gracza jest więc przywrócenie stabilizacji. W tym celu kontrolujemy ogromnę kulę farby. Ważną rolę odgrywa tu oddziaływanie na znajdujące w świecie gry postaci. Wchodząc w interakcję z tymi osobami sprawiamy bowiem, iż toczona kula zmienia swój kolor. Istnieje też oczywiście możliwość mieszania kolorów. Podobnie jak w grach z serii Katamari, toczony obiekt w miarę przyłączania do siebie nowych obiektów sukcesywnie zwiększa swoje rozmiary, dzięki czemu możemy pokryć farbą większy wycinek świata gry.

Jeśli chodzi o sterowanie, oprócz standardowego toczenia kuli możemy też wykonywać pojedyncze skoki, tak aby przedostać się w pozornie niedostępne miejsca. Przewidziano także możliwość zdobywania combosów, szczególnie wtedy, gdy w krótkim przedziale czasu graczowi uda się pomalować kilka różnych obiektów. Należy ponadto wykonywać zlecane przez grę proste zadania, wymagające na przykład pomalowania okolicy korzystając ze ściśle określonej palety kolorów. Gracz musi równolegle uważać na przeciwników, symbolizowanych przez atrament. Wejście w kontakt z nimi powoduje bowiem, iż możemy przypadkowo doprowadzić do zniszczenia sterowanej kulki farby.

Oprócz kampanii dla pojedynczego gracza zadbano także o stosunkowo ciekawy multiplayer. W pojedynczej rozgrywce może uczestniczyć maksymalnie czterech graczy. Zadaniem każdego gracza jest przemalowanie jak największego wycinka mapy. Zawodnicy mogą sobie także wzajemnie przeszkadzać. Całość rozgrywana jest w trójwymiarowym środowisku. Mamy tu oczywiście do czynienia z dość prostymi obiektami. Na uwagę zasługuje natomiast warstwa dźwiękowa. Dynamicznie dopasowuje się ona bowiem do mających miejsce na ekranie wydarzeń.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1-4  

Ocena czytelników: 6,4 / 10 na podstawie 26 głosów czytelników.

Centrum Nintendo Switch - Wszystko o konsoli i jej grach

Gry podobne do de Blob

Klasyfikacja PEGI de Blob

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe de Blob

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Intel Core i3 2x3.0 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 2 GB GeForce GTX 650 lub lepsza, 7 GB HDD, Windows 7/8/10
Minimalne: Intel Core i3 2x2.5 GHz, 4 GB RAM, karta grafiki 1 GB GeForce 310 lub lepsza, 7 GB HDD, Windows 7/8/10

Nordic Games przejęło markę de Blob od firmy THQ
Nordic Games przejęło markę de Blob od firmy THQ

wiadomość1 listopada 2014

Firmie Nordic Games udało się domknąć umowę nabycia marki de Blob od firmy THQ. Nie zdradzono szczegółów transakcji, ale ujawniono, że wydawca rozważy możliwość stworzenia kolejnej odsłony ciekawej gry platformowo-logicznej.

Jeszcze bardziej kolorowa kontynuacja de Blob
Jeszcze bardziej kolorowa kontynuacja de Blob

wiadomość6 czerwca 2010

Koncern THQ ujawnił szczegóły dotyczące kontynuacji wydanej w 2008 roku logiczno-zręcznościowej gry de Blob. Druga część hitowej produkcji na konsolę Nintendo Wii ukaże się wiosną przyszłego roku. Na razie nie wiadomo, czy wzorem oryginału de Blob: The Underground doczeka się wersji na komputery PC.

Wieści ze świata (Tomb Raider, Final Fantasy XIII, World of Warcraft) 15/02/10
Wieści ze świata (Tomb Raider, Final Fantasy XIII, World of Warcraft) 15/02/10

wiadomość15 lutego 2010

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dzisiaj w menu: urodziny Lary Croft, mistrzostwa Metal Gear Online, pierwszy dodatek do World of Warcraft z zielonym światłem w Chinach i inne. Zapraszamy do lektury.

THQ – wyniki finansowe, sprzedaż gier i plany na przyszłość
THQ – wyniki finansowe, sprzedaż gier i plany na przyszłość

wiadomość5 lutego 2009

Poznaliśmy kolejny zestaw informacji składających się na cykliczne podsumowania trzeciego okresu tego roku fiskalnego, tym razem ze strony THQ. Niestety, podobnie jak w przypadku wielu innych przedsiębiorstw z branży, firma odnotowała spore straty i w konsekwencji zapowiada restrukturyzację, cięcia oraz zwolnienia. Wiemy także jak sprzedały się poszczególne tytuły z oferty tego wydawcy.

THQ planuje kontynuację de Blob
THQ planuje kontynuację de Blob

wiadomość26 stycznia 2009

Bardzo dobra sprzedaż de Blob – konwersji pecetowej, niezależnej produkcji nagrodzonej na Festiwalu Gier Niezależnych 2007 – niezwykle ucieszyła THQ, wydawcę dzieła studia Blue Tongue. Okazuje się, że grudniowe wyniki w samych tylko Stanach Zjednoczonych były na tyle dobre, że firma poważnie rozważa możliwość wydania kontynuacji przygód kuli farby.

Wii
PC
PS4
XONE
Switch