Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość pozostałe 29 stycznia 2010, 09:47

autor: Jiker

Raport finansowy Microsoftu - spadek sprzedaży Xboksa 360

Microsoft opublikował szczegóły raportu finansowego za ostatni kwartał 2009 roku – zaledwie dzień po podobnym ruchu firmy Nintendo. Z ujawnionych danych wynika, że koncern w okresie od października do końca grudnia uzyskał przychód w wysokości ponad 19 miliardów dolarów (14% wzrost) oraz imponujące zyski na poziomie 6,66 miliardów dolarów.

Microsoft opublikował szczegóły raportu finansowego za ostatni kwartał 2009 roku – zaledwie dzień po podobnym ruchu firmy Nintendo. Z ujawnionych danych wynika, że koncern w okresie od października do końca grudnia uzyskał przychód w wysokości ponad 19 miliardów dolarów (14% wzrost) oraz imponujące zyski na poziomie 6,66 miliardów dolarów. Największa w tym zasługa imponującej sprzedaży Windowsa 7, który do końca ubiegłego roku znalazł 60 milionów nabywców na całym świecie. Pozwoliło to najnowszemu systemowi operacyjnemu Microsoftu osiągnąć miano najszybciej sprzedającego się OS-u w historii.

Wyniki nie są już jednak tak różowe, jeśli zdecydujemy się je podzielić pomiędzy poszczególne oddziały. W przypadku Microsoft Entertainment and Devices Division, odpowiedzialnego za sprzedaż i promocję Xboksa 360 oraz urządzenia multimedialnego Zune, przychody spadły bowiem o 11% - z 3,26 miliarda dolarów do 2,9 miliarda.

Najważniejszym powodem takiego stanu rzeczy była niższa niż zakładano popularność najnowszej konsoli Microsoftu. Na całym świecie w ostatnim kwartale 2009 roku na zakup platformy zdecydowało się 5,2 milionów osób, czyli o 13% mniej, aniżeli rok wcześniej. Znamienne jest to, że sytuacji nie zdołała uratować nawet solidna obniżka ceny modeli Elite i Arcade.

Gorsze rezultaty, anieli w roku ubiegłym osiągnęły również ekskluzywne gry przeznaczone na 360-tkę. Kluczowymi pozycjami w tym segmencie okazały się Forza Motorsport 3 oraz Halo: ODST, którym nie udało się jednak powtórzyć wielkich sukcesów Fable II i Gears of War 2. Z kolei lepszymi wynikami mogły się pochwalić produkcje na PC, których popularność odnotowała blisko 17% wzrost.

Z drugiej strony, Microsoftowi udało się ograniczyć koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży Xboksa 360 o 23%, czyli o blisko 500 milionów dolarów, co w dużej mierze pozwoliło wypracować dywizji Microsoft Entertainment and Devices zysk na poziomie 375 milionów dolarów (rok wcześniej było to tylko 130 milionów dolarów). Przedstawiciele koncernu oświadczyli również, że coraz większą popularnością cieszy się usługa Xbox Live, z której skorzystały już ponad 23 miliony posiadaczy konsoli (o 35% więcej niż w roku ubiegłym). Microsoft nie określił niestety ilu z nich ma aktywny złoty abonament, uprawniający m.in. do prowadzenia rozgrywki sieciowej.

GOL Newsroom

Zapraszamy Was do polubienia profilu Newsroomu na Facebooku. Znajdziecie tam nie tylko najciekawsze wiadomości, ale i szereg miłych dodatków.