Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikSportowePS3X360PSPWii
Okładka 2010 FIFA World Cup South Africa (PS3)

2010 FIFA World Cup South Africa

Specjalna edycja popularnej serii piłkarskiej poświęcona XIX Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej w RPA. Twórcy odwzorowali wiernie wszystkie stadiony i drużyny biorące udział w tych prestiżowych zawodach, dzięki czemu do zwycięstwa możemy poprowadzić 199 reprezentacji narodowych.

Sportowe | piłka nożna

Okładka 2010 FIFA World Cup South Africa (PS3)

data premiery gry:

27kwi2010

Wii X360 PS3 PSP

2010 FIFA World Cup South Africa to specjalna edycja jednej z najbardziej znanych serii piłkarskich, poświęcona XIX Mistrzostwom Świata w Piłce Nożnej, których gospodarzem była Republika Południowej Afryki. Firma EA Sports tworzy i wydaje gry poświęcone największej imprezie futbolowej na świecie od 1998 roku.

Jak zwykle produkcja jest wiernym i licencjonowanym odtworzeniem mistrzostw, zawierając dodatkowo wiele odniesień do historii piłki nożnej. Twórcy odwzorowali wszystkie charakterystyczne elementy imprezy, w tym przede wszystkim 10 głównych stadionów i wiele pomniejszych obiektów sportowych. Gracze mogą wcielić się w każdą ze 199 drużyn narodowych i przejść drogę od kwalifikacji aż po sam finał. Kopanka posiada ponadto opcję rozgrywania klasycznych spotkań eliminacyjnych, a także tryb Captain Your Country, czyli znaną już z UEFA Euro 2008 opcję kierowania kilkoma członkami zespołu naraz, za pośrednictwem jednego, sterowanego przez gracza zawodnika.

W grze zawarto mnóstwo nowości w kwestii samej mechaniki rozgrywki. Tym razem producenci skupili się przede wszystkim na wprowadzeniu zmian w zakresie reakcji piłkarzy i bramkarzy, oddawania strzałów, egzekwowania rzutów wolnych, wykonywania podań. Oznacza to, że w przypadku pojedynków solowych przeciwnik nieraz zaskoczy nas zwodami i sztuczkami, a nasi zawodnicy będą sprawniej reagowali na sytuację. Oprócz tego autorzy podrasowali także system zachowania piłki.

Jedną z najciekawszych rzeczy w 2010 FIFA World Cup South Africa jest możliwość rozegrania Mistrzostw Świata w sieci. Zabawa rozpoczyna się już w fazie grupowej i pozwala zawalczyć o wirtualne mistrzostwo z graczami z całego świata. Dzięki temu zwycięstwo chociażby polskiej reprezentacji staje się znacznie bardziej realne, bo zależy tylko od umiejętności gracza. Oczywiście może zdarzyć się, że dwóch uczestników wybierze tę samą drużynę państwową, co jednak zostało przez twórców odpowiednio rozwiązane.

Ważną rzeczą w tej edycji jest wierne odwzorowanie realiów i stylistyki całych mistrzostw oraz oddanie specyficznego klimatu panującego na imprezie. Takie wrażenia zapewnia między innymi nowa kamera, która czasami prezentuje rozemocjonowanych fanów futbolu zgromadzonych na trybunach. Kibice tworzą teraz gigantyczne flagi państwowe, a nad boiskiem przed meczami wybuchają fajerwerki i fruwają confetti w barwach zespołów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 802 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,2 / 10 na podstawie 223 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 229 PLN

Gry podobne do 2010 FIFA World Cup South Africa

Klasyfikacja PEGI 2010 FIFA World Cup South Africa

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.
2010 FIFA World Cup South Africa - recenzja gry
2010 FIFA World Cup South Africa - recenzja gry

Recenzja 30 kwietnia 2010, 08:50

Po krótkiej przerwie do serii powróciła też opcja Captain Your Country, z którą mogliśmy zapoznać się w UEFA Euro 2008, a która stanowi przeróbkę Zostań Gwiazdą z tradycyjnej FIFY. Najpierw wybieramy istniejącego zawodnika, tworzymy nowego lub importujemy go z FIFY 10, a następnie sterujemy nim w meczach kadry. Nim obejmiemy przywództwo w drużynie, musimy przebić się ze składu B do pierwszego zespołu, a by to zrobić, trzeba spisywać się na swojej pozycji lepiej niż trzej główni konkurenci, których oceny w czasie meczu widzimy non stop w dole ekranu. Poszczególne pozycje różnią się specyfiką zadań, które trzeba realizować. Przykładowo: grając pomocnikiem, musimy nie tylko strzelać bramki, ale też podawać do napastników, wykonywać dośrodkowania i przechwytywać piłki w środku pola. Od czasu do czasu możemy poprosić o dogranie do nas krótkiej piłki albo nakazać koledze, by sam wykończył akcję strzałem, jeśli akurat jesteśmy szczelnie kryci. Udane zagrania podnoszą naszą ocenę w oczach trenera i zwiększają szansę na wyjazd do RPA. Pewnym ułatwieniem są tu strzałki, które pokazują, gdzie powinniśmy się ustawić, by ubiec rywali, niedoróbką zaś – obniżanie noty przez konsolę, jeśli nasze podanie nie doszło do partnera, bo ten akurat się zagapił. Captain Your Country bardzo wydłuża czas gry, jeśli uporaliśmy się już z krótkim turniejem i przeszliśmy przez klasyczne mecze. Zamiast grać w CYC samemu, lepiej zaprosić do zabawy kilku kumpli i wspólnie konstruować ataki.

Wii
X360
PS3
PSP