Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikPrzygodowePS1
Okładka Fear Effect (PS1)

Fear Effect PS1

Nietypowe połączenie gry przygodowej i survival horroru. Produkcja utrzymana jest w stylistyce science fiction i wyróżnia się oryginalną oprawą wizualną, łączącą renderowane tła i cel-shade’owe modele postaci.

Przygodowe | science fiction | survival horror

Sony PlayStation 1
Okładka Fear Effect (PS1)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PS1:

24lutego2000

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fear Effect to przygotowana przez kalifornijskie studio Kronos Digital Entertainment nietypowa produkcja łącząca elementy survival horroru i gry przygodowej. Tytuł pod względem mechaniki zabawy przypomina serię Resident Evil czy pierwszą część Dino Crisis.

Fabuła

W zagadkowych okolicznościach znika córka potężnego bossa chińskiej mafii, Lama. Misji odnalezienia jej podejmuje się trójka najemników, Hana, Glas i Deke. Zleceniodawca nie wie, że w rzeczywistości planują oni sami uprowadzić dziewczynę i zażądać za nią okupu. Plan komplikuje się, gdy okazuje się, że Lam przed laty podpisał umowę z demonami, którym planował przeznaczyć córkę w ofierze. Grupa bohaterów wplątuje się w intrygę i musi stawić czoła nie tylko gangsterom, ale też siłom nadprzyrodzonym.

Mechanika

Produkcja studia Kronos Digital Entertainment na pierwszy rzut oka przypomina popularne wydane na PS1 survival horrory, jak Resident Evil czy Dino Crisis. Akcja prezentowana jest z umiejscowionych w konkretnych punktach kamer, a bohaterowie poruszają się według specyficznego modelu, w którym zachowują się niczym czołg – mogą jedynie przesuwać się w przód i tył, a także obracać, by zmienić kierunek biegu. Co odróżnia historię trójki najemników od wspomnianych wyżej konkurentów to możliwość jednoczesnego poruszania się i strzelania.

Unikalnym elementem Fear Effect jest brak typowego paska zdrowia. O stanie fizycznym kierowanego herosa mówi wykres EKG, symbolizujący poziom przerażenia. Każda nieudana akcja i przyjęty cios zwiększają strach postaci, co z czasem może doprowadzić do jej śmierci. By go zmniejszyć, konieczne jest wykonywanie ataków z zaskoczenia oraz rozwiązywanie zagadek.

Kwestie techniczne

Jednym z charakterystycznych elementów Fear Effect jest grafika. Producenci zdecydowali się na oryginalne połączenie renderowanych teł i modeli postaci przygotowanych w cel-shadingu. Z tego też względu cała gra została wydana aż na czterech płytach CD.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Fear Effect

16+

Fear Effect Reinvented - zapowiedziano remake klasyka z PlayStation
Fear Effect Reinvented - zapowiedziano remake klasyka z PlayStation

wiadomość22 sierpnia 2017

Studia Sunshee i Forever Entertainment zapowiedziały remake klasycznego Fear Effect z pierwszego PlayStation. Projekt nazwany został Fear Effect Reinvented i trafi w przyszłym roku na PC oraz konsole Xbox One, Playstation 4 i Nintendo Switch.