Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPS4XONE
Okładka Final Fantasy XV: Windows Edition (PC)
OkładkaFinal Fantasy XV: Windows Edition (PC)

Final Fantasy XV: Windows Edition

Final Fantasy XV: Royal Edition

Final Fantasy XV to kolejna część legendarnego cyklu jRPG. Gra odznacza się wyjątkowo szybkim i zręcznościowym systemem walki oraz interesującym światem i stanowi rozszerzoną wersję pierwotnej edycji.

RPG | FPP | TPP | fantasy | science fiction | sandbox | kooperacja | RPG akcji | jRPG | Xbox Game Pass | PS Plus Collection | PS Plus Premium | PS Plus Extra

Final Fantasy XV: Windows Edition Premiera

6mar2018

PC PS4 XONE

Final Fantasy XV: Royal Edition na PS4 i XONE to rozszerzone i kompletne wydane piętnastej części legendarnego cyklu jRPG, który narodził się w 1987 roku. Jej producentem jest japońskie Square Enix. Tytuł został po raz pierwszy zapowiedziany w 2006 roku jako ekskluzywna produkcja na PlayStation 3. Nosił on wówczas tytuł Final Fantasy Versus XIII i był promowany jako część kompilacji Fabula Nova Crystallis Final Fantasy XIII. Przez wiele lat produkcja tytułu posuwała się w ślimaczym tempie, a deweloperzy wchodzący w skład niewielkiego zespołu stworzyli jedynie szkielet rozgrywki oraz zarys fabuły. W 2013 roku gra została ponownie przedstawiona światu jako Final Fantasy XV, a następnie zapowiedziana na konsole PlayStation 4 i Xbox One. Nowym reżyserem projektu został Hajime Tabata, mający na koncie gry Final Fantasy Type-0 oraz Crisis Core: Final Fantasy VII.

Final Fantasy XV oficjalnie zadebiutowało w listopadzie 2016 roku. Przez półtora roku od premiery deweloperzy wzbogacili grę o cztery duże dodatki, a także szereg poprawek, patchy i darmowych DLC. Trzy z rozszerzeń oferowały niewielkie kampanie fabularne, podczas gdy ostatnie wprowadziło do gry kooperacyjny tryb rozgrywek wieloosobowych. Wydanie Royal Edtion zawiera wymienioną powyżej zawartość dodatkową, a także zupełnie nowe elementy, takie jak mapy, walki z bossami, wcześniej niedostępne możliwości eksploracji itd.

Fabuła

Głównym bohaterem Final Fantasy XV: Royal Edition jest młody książę Noctis Lucis Caelum, którego rodzina od pokoleń rządzi małym acz rozwiniętym technologicznie miastem-państwem Lucis. Jako jedyny kraj na świecie dysponuje ono potężnym magicznym kryształem, zapewniającym ochronę i dostatnie życie jego mieszkańcom. Przez wiele lat Lucis izolowało się od świata zewnętrznego, broniąc się przed zakusami sąsiadów dążących do przejęcia kontroli nad źródłem jego bogactwa. Największym z oponentów niewielkiego państwa jest zmilitaryzowane Imperium Niflheim, sprawujące kontrolę nad prawie całym kontynentem. Wzajemną niechęć oraz zimną wojnę pomiędzy dwoma stronami zakończyć miał specjalny traktat podpisany przez ojca Noctisa oraz samego imperatora. Okazuje się, że propozycja umowy była jedynie blefem i w dniu ratyfikacji Lucis niespodziewanie najeżdżają agresywne siły Niflheimu, niszcząc stolicę Insomnię.

Kiedy rodzinne miasto Noctisa jest równane z ziemią, ten wraz z trzema towarzyszami, którymi są Gladiolus Amicitia (osobisty ochroniarz bohatera), Ignis Stupeo Scientia (królewski doradca) oraz Prompto Argentum (przyjaciel Noctisa z dzieciństwa), podróżuje do miasta Altissia, w którym ma spotkać się ze swoją przyszłą żoną Lunafreyą „Luną” Nox Fleuret. Małżeństwo z Luną, młodą i wyjątkowo utalentowaną wieszczką potrafiącą komunikować się z bogami, która pochodzi z autonomicznej imperialnej prowincji Tenebrae, miało przypieczętować traktat pomiędzy Niflheimem i Lucis. Kiedy grupa bohaterów dowiaduje się o losie, jaki spotkał ich ojczyznę, staje przed potężnym dylematem i musi zdecydować, co zrobić dalej, równocześnie ukrywając się przed polującymi na nich żołnierzami Imperium.

W skład Final Fantasy XV: Royal Edition wchodzą także fabularne dodatki – Episode Gladiolus, Episode Prompto oraz Episode Ignis. Ich akcja rozgrywa się podczas głównej kampanii fabularnej. Dostęp do tych trzech kilkugodzinnych przygód, w których kontrolujemy przyjaciół Noctisa, otrzymujemy z poziomu głównego menu gry.

Mechanika

Model rozgrywki w grze zbliżony jest do tego z cyklu Kingdom Hearts. Świat obserwujemy z perspektywy trzeciej lub pierwszej osoby (w zależności od wyboru), a eksploracja dużych oraz otwartych lokacji odbywa się w czasie rzeczywistym. W przeciwieństwie do poprzednich gier z serii, system walki jest nastawiony na akcję, więc w grze nie uświadczymy klasycznych turowych bitew oraz pojedynków na osobnych arenach. Kolejną różnicą w stosunku do poprzednich odsłon Final Fantasy jest fakt, że gracze mogą kontrolują przede wszystkim postać jednego bohatera. W ciągu przygody towarzyszy mu stale trójka jego przyjaciół, a od czasu do czasu do drużyny gościnnie dołączają dodatkowe postacie.

Noctis może posługiwać się magią, specjalnymi umiejętnościami, a także jednym z jego wielu magicznych mieczy, które służą mu w razie potrzeby za tarczę. Bohater potrafi również błyskawicznie teleportować się na krótkich dystansach, zaskakując przeciwników i docierając do normalnie niedostępnych miejsc. Przez sporą część rozgrywki możemy korzystać z pomocy towarzyszy, z którymi wykonamy łączone ataki oraz combosy. Wraz z rozwojem fabuły tytułu otrzymujemy również pomoc ze strony kolejnych Archaeanów, potężnych istot pełniących rolę klasycznych summonów znanych z innych Final Fantasy. Po spełnieniu konkretnych wymagań przyzywamy je w widowiskowy sposób na pole bitwy.

Wyjątkowo ważną rolę w grze pełni eksploracja świata. Po mapie podróżujemy w samochodzie, którym sterujemy ręcznie lub włączamy autopilota do wyznaczonego celu. W każdej chwili możemy jednak wysiąść z pojazdu i zejść z utartej ścieżki, wypełniając dodatkowe zadania i questy lub poszukując różnych sekretów. W produkcji zaimplementowano cykl dnia i nocy, który wpływa na zachowanie dzikich bestii. Drużyna graczy musi od czasu do czasu rozbijać obóz w dziczy - tylko w czasie odpoczynku postacie mogą awansować na kolejne poziomy doświadczenia. Siły regenerujemy dzięki przygotowywanym posiłkom, a w zależności od wykorzystanych składników bohaterowie mogą otrzymać również dodatkowe bonusy do obrony lub ataku, które okażą się kluczowe zwłaszcza w walce z najsilniejszymi przeciwnikami.

Tryby gry

Poza wielką fabularną przygodą jednoosobową, za sprawą dodatku Final Fantasy XV: Comrades, wchodzącego w skład Final Fantasy XV: Royal Edition, gra posiada w pełni funkcjonalny tryb wieloosobowej zabawy kooperacyjnej, który przeznaczony jest dla maksymalnie czterech osób. Tworzymy w nim własnego bohatera i wraz z innymi osobami wykonujemy kolejne misje, polegające na pokonaniu konkretnych stworów, obronie pozycji lub eskorcie celu. Gracze zdobywają fundusze, pozwalające na zakup nowego wyposażenia oraz gadżetów i strojów.

Przebieg rozgrywki nie uległ tutaj znaczącym zmianom w stosunku do podstawowej wersji gry. System walki pozostał ten sam, choć nie możemy korzystać z wielu różnych broni naraz oraz z magi. Do poszczególnych rodzajów oręża, takich jak miecze, sztylety czy tarcze, przypisane jest jedno zaklęcie, które można użyć na polu bitwy. Pozbawieni jesteśmy też możliwości przyzywania summonów.

Kwestie techniczne

Oprawa wizualna Final Fantasy XV: Royal Edition wykorzystuje technologię graficzną Luminous Studio, która opracowana została przez Square Enix. Jeżeli chodzi o projekty świata oraz postaci, twórcy inspirowali się zarówno klasyczną ikonografią fantasy, jak i współczesnymi krajobrazami Tokio, Wenecji, Stanów Zjednoczonych czy Karaibów. Za ścieżkę dźwiękową gry odpowiada utytułowana kompozytorka Yoko Shimomura, znana między innymi dzięki muzyce z serii Kingdom Hearts. Tytuł oferuje także dodatkowe opcje konfiguracyjne i graficzne na konsolach PlayStation 4 Pro oraz Xbox One X.

Ze względu na objętość łatek oraz dodatków gry, Final Fantasy XV: Royal Edition wymaga ponad 100 GB wolnego miejsca na dysku twardym. Posiadacze fizycznych egzemplarzy produkcji muszą mieć także dostęp do szybkiego połączenia z internetem, by ściągnąć brakujące pliki, które nie zmieściły się na płycie Blu-ray.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet  

Ocena użytkowników: 8,5 / 10 na podstawie 661 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7,6 / 10 na podstawie 124 głosów czytelników.

Final Fantasy XV: Windows Edition cena w dniu premiery: 179,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy XV: Windows Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Final Fantasy XV: Royal Edition Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i5-2500 3.3 GHz / AMD FX-6100 3.3 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki GeForce GTX 760 2 GB / Radeon R9 280 3 GB lub lepsza
 • 100 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
 • Zalecane:
 • Intel Core i7-3770 3.4 GHz / AMD FX-8350 3.4 GHz
 • 16 GB RAM
 • karta grafiki GeForce GTX 1060 6 GB / Radeon RX 480 8 GB
 • 100 GB HDD
 • Windows 7/8.1/10 64-bit
PC
PS4
XONE