Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPS4XONE
Okładka Final Fantasy XV: Episode Gladiolus (PS4)

Final Fantasy XV: Episode Gladiolus

Pierwszy fabularny dodatek do Final Fantasy XV. Gracze wcielają się w Gladiolusa, jednego z przyjaciół głównego bohatera podstawki, który wyrusza w samotną misję. Jej celem jest pokonanie Gilgamesza, potężnego wojownika zamieszkującego tajemnicze starożytne ruiny.

To jest dodatek do gry Final Fantasy XV.

Akcji | TPP | fantasy | science fiction | RPG akcji | jRPG

Okładka Final Fantasy XV: Episode Gladiolus (PS4)

data premiery gry:

28mar2017

PS4 XONE
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy XV: Episode Gladiolus na PS4 i XONE to pierwsze fabularne rozszerzenie dla gry Final Fantasy XV, a więc piętnastej odsłony najbardziej znanego cyklu jRPG, która zadebiutowała w sklepach w listopadzie 2016 roku. Za produkcję dodatku oraz podstawki odpowiada japońska firma Square Enix.

Fabuła

Podobnie jak pozostałe rozszerzenia Final Fantasy XV, Final Fantasy XV: Episode Gladiolus skupia się na jednej z postaci drugoplanowych głównej gry. Bohaterem dodatku jest Gladiolus Amicitia, wierny strażnik księcia Noctisa. Historia przedstawiona w DLC rozpoczyna się w siódmym rozdziale głównej kampanii, w którym Gladiolus opuścił w bliżej nieokreślonym celu drużynę, poszukującą sposobu na naprawę łodzi. Jak dowiadujemy się jego celem są starożytne ruiny, odkryte ponad trzydzieści lat temu w Lucis. W ich głębi na śmiałków czeka Gilgamesz, potężny wojownik i dawny sługa królów. Jego pokonanie ma stanowić dowód dla Gladiolusa, że jest godny tego, by dalej ochraniać Noctisa. Jego przewodnikiem w tej niebezpiecznej misji jest Cor Leonis, którego poznajmy na początku kampanii.

Mechanika

W trakcie rozgrywki gracze kontrolują jedynie Gladiolusa, który w podstawowej wersji gry (do czasu wydania patchy) był kompletnie niegrywalnym bohaterem, stale sterowanym przez AI. Zmiana ta wpływa na naszą strategię walki. Podczas gdy Noctis skupia się na szybkich atakach oraz specjalnych zdolnościach, Gladio posługuje się wyłącznie swoim olbrzymim mieczem, który wykorzystuje także jako tarczę odbijającą ciosy wrogów. W sumie, bohater może wykonywać kilka rodzajów ataków, a także parować ataki wrogów. Każdy udany blok zwiększa jego wskaźnik gniewu, multiplikujący zadawane obrażenia.

Przygoda składa się z dużego linearnego podziemia, wypełnionego przeróżnymi przeciwnikami. Oferuje ono maksymalnie kilka godzin rozgrywki. Poza zakończeniu finalnej walki z Gilgameszem, gracze otrzymują szereg bonusowych przedmiotów, a także odblokowują dwa nowe tryb zabawy. W pierwszym, musimy jak najszybciej zakończyć ponownie DLC, pokonując przy tym najwięcej wrogów, za co nagradzani jesteśmy punktami. Drugi tryb to stanowiąca poważne wyzwanie walka z Corem Lonisem.

Kwestie techniczne

Final Fantasy XV: Episode Gladiolus nie wprowadza żadnych istotnych nowości do oprawy audiowizualnej. Pozna dodaniem nowej lokacji oraz filmowych przerywników fabularnych, twórcy wprowadzili do gry także kilka wcześniej niesłyszanych utworów muzycznych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,4 / 10 na podstawie 10 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Final Fantasy XV: Episode Gladiolus

12+

Wszystko o Final Fantasy XV (wymagania sprzętowe, dodatki, fabuła) – Akt. #12
Wszystko o Final Fantasy XV (wymagania sprzętowe, dodatki, fabuła) – Akt. #12

wiadomość9 lutego 2017

Kompendium zawiera wszystkie podstawowe informacje dotyczące gry Final Fantasy XV, a także jej dodatków oraz aktualizacji, które systematycznie pojawiają się od czasu premiery w 2016 roku. Produkcja jest kolejną odsłoną najpopularniejszego cyklu jRPG, za którego powstanie odpowiada firma Square Enix.

PS4
XONE