Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4XONE
Okładka Kingdom Hearts III (PS4)

Kingdom Hearts III

Trzecia pełnoprawna odsłona popularnej serii gier jRPG zapoczątkowanej w 2002 roku. Kingdom Hearts III jest zwieńczeniem historii rozgrywającej się w oryginalnym uniwersum fantasy, stanowiącym połączenie świata filmów i seriali Disneya ze światem cyklu Final Fantasy.

RPG | TPP | fantasy | seriale animowane | filmy animowane | filmy | crossover | Disney | RPG akcji | jRPG

Okładka Kingdom Hearts III (PS4)

data premiery gry:

29sty2019za 11dni

PS4 XONE

Kingdom Hearts III to kolejna odsłona popularnej serii jRPG stworzonej przez japońskie Square Enix. Reżyserem tytułu jest Tetsuya Nomura, weteran gatunku, który jako producent kreatywny i projektant postaci pracował nad wieloma tytułami spod szyldu Final Fantasy oraz grami takimi jak Parasite Eve czy The World Ends with You. Kingdom Hearts III jest zwieńczeniem historii, która rozpoczęła się w 2002 roku na konsoli PlayStation 2. Została ona stopniowo przedstawiona graczom w kolejnych tytułach, które pojawiły się na przestrzeni ponad dziesięciu lat na kilku rożnych platformach sprzętowych, wprowadzając zamieszanie wśród fanów. Produkcje z serii odznaczają się szybkim i zręcznościowym systemem walki oraz oryginalną i złożoną mitologią, łączącą światy i postacie znane z filmów i seriali wytwórni Walta Disneya oraz legendarnego cyklu Final Fantasy.

Fabuła

Kingdom Hearts III jest bezpośrednią kontynuacją Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance, które ukazało się w 2012 roku na konsoli Nintendo 3DS. Wspomniana gra była także częścią kolekcji remasterów Kingdom Hearts HD 2.8: Final Chapter Prologue (w jej skład wchodził też oryginalny prolog historii przedstawionej w trójce).

Kingdom Hearts III zamyka większość wątków rozpoczętych w poprzednich tytułach z serii, które przez twórców określane są zbiorczo mianem Sagi Xehanorta. Bohaterami gry są ponownie Sora, Riku, Kairi oraz postacie takie jak Donald, król Miki czy Goofy. W trakcie gry jesteśmy świadkami ostatecznego starcia pomiędzy światłem i mrokiem, uosabianym przez nową organizację XIII, na której czele stanął wskrzeszony mistrz Xenaroth. Jego celem jest odtworzenie legendarnego klucza/ostrza-x i uzyskanie za jego pomocą dostępu do tytułowego Kingdom Hearts.

Podczas przygody odwiedzamy disnejowskie światy znane z poprzednich części cyklu, reprezentujące filmy takie jak Herkules, Śpiąca królewna lub Piraci z Karaibów. Oczywiście przenosimy się także do zupełnie nowych miejsc, w których poznajemy wcześniej niewidzianych bohaterów z kinowych przebojów, takich jak Zaplątani, Toy Story, Wielka Szóstka, Potwory i spółka czy Kraina lodu.

Mechanika

Kingdom Hearts III używa nieco zmodyfikowanego systemu walki znanego z poprzednich odsłon serii, korzystającego z formuły hack-and-slash. Akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Podczas zabawy eksplorujemy pokaźnych rozmiarów lokacje. Wiele z nich ma w części otwartą strukturę, zachęcającą do poszukiwania sekretów oraz niespodzianek. Tytuł posiada także wiele rodzajów minigier, które dodatkowo urozmaicają zabawę. Możemy np. sortować warzywa z Królikiem i Kubusiem Puchatkiem w Stumilowym Lesie lub gotować ze szczurem Remim znanym z filmu Ratatuj.

Walczymy ze zróżnicowanymi przeciwnikami, zarówno tymi znanymi z poprzednich części Kingdom Hearts, jak i z zupełnie nowymi oponentami dysponującymi unikalnymi atakami. Gracze muszą zmierzyć się też z wieloma potężnymi bossami, którzy tradycyjnie związani są z poszczególnymi światami odwiedzanymi przez Sorę. W zmaganiach wspiera nas maksymalnie czterech sojuszników, dysponujących własnymi zestawami unikalnych zdolności. Pierwsze dwa miejsca w drużynie zajmują stale Donald i Goofy, pozostałe należą do postaci dołączających się w trakcie historii. W trakcie pojedynków z napotkanymi przeciwnikami możemy skakać, unikać ciosów, wykorzystywać magię oraz specjalne umiejętności. Zdolności są związane z poziomem doświadczenia Sory, a także z bronią, którą włada w danej chwili. Pełniące rolę głównego oręża klucze (keyblades) transformują się w ogromne młoty, blastery itd. Podczas pojedynków używać możemy również summonów, a więc przyzywanych na pole bitwy disnejowskich postaci, leczących sojuszników lub raniących wrogów.

Kwestie techniczne

Kingdom Hearts III posiada widowiskową oprawę audiowizualną, korzystająca z silnika Unreal Engine 4. Deweloperzy współpracowali ściśle z animatorami, dźwiękowcami i filmowcami ze studiów Disney oraz Pixar, z najdrobniejszymi szczegółami odtwarzając wiele scen oraz miejsc znanych ze srebrnego ekranu. Dzięki talentowi twórców, ta sama gra posiada zarówno fotorealistyczną grafikę przedstawiającą uniwersum Piratów z Karaibów, jak i mocno stylizowane kreskówkowe światy. Na uwagę zasługuje także orkiestrowa ścieżka muzyczna skomponowana przez Yoko Shimomurę, weterankę branży od początku związaną z marką Kingdom Hearts. W grze usłużymy także wielu znanych amerykańskich aktorów, w tym oryginalne głosy wielu filmowych postaci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Oczekiwania czytelników: 9 / 10 na podstawie 506 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe Kingdom Hearts III

12+

Kingdom Hearts III otrzyma zakończenie dzień po premierze
Kingdom Hearts III otrzyma zakończenie dzień po premierze

wiadomość11 stycznia 2019

Square Enix ogłosiło, że Kingdom Hearts III otrzyma epilog w aktualizacji, która ukaże się dopiero dzień po premierze. Wydawca zapowiedział również pojawienie się w grze „sekretnego wideo”, odblokowywanego po spełnieniu przez graczy niesprecyzowanego kryterium.

Kingdom Hearts III ozłocone, nowy zwiastun
Kingdom Hearts III ozłocone, nowy zwiastun

wiadomość20 listopada 2018

Tetsuya Nomura, szef zespołu deweloperskiego pracującego nad Kingdom Hearts III, ogłosił, że prace nad grą zostały oficjalnie zakończone. Produkcja zadebiutuje 29 stycznia 2019 roku na konsolach PlayStation 4 i Xbox One.

X018 - data premiery Crackdown 3, kolejne gry w Xbox Game Pass i nowa postać w Kingdom Hearts 3
X018 - data premiery Crackdown 3, kolejne gry w Xbox Game Pass i nowa postać w Kingdom Hearts 3

wiadomość11 listopada 2018

Na X018 Microsoft poinformował o przyśpieszeniu premiery gry Crackdown 3, a także ogłosił 16 nowych tytułów, które niebawem będą dostępne w usłudze Xbox Game Pass. Ujawniono również kolejną postać w Kingdom Hearts 3 - Kubusia Puchatka.

Kingdom Hearts 3 – nowy zwiastun oraz zapowiedź Kingdom Hearts VR Experience
Kingdom Hearts 3 – nowy zwiastun oraz zapowiedź Kingdom Hearts VR Experience

wiadomość10 września 2018

Firma Square Enix ujawniła nowy zwiastun Kingdom Hearts III w trakcie prezentacji PlayStation Lineup Tour. Ponadto zapowiedziano Kingdom Hearts: VR Experience - interaktywny filmik wykorzystujący technologię rzeczywistości wirtualnej do pokazania pamiętnych momentów z cyklu Kingdom Hearts.

Kindom Hearts III starczy na 80 godzin zabawy
Kindom Hearts III starczy na 80 godzin zabawy

wiadomość29 lipca 2018

Firma Square Enix pochwaliła się, że Kindom Hearts III zapewni około 80 godzin zabawy, z czego 40-50 godzin przypadnie na główny wątek w kampanii.

PS4
XONE