Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS4XONE
Okładka Kingdom Hearts III (PS4)

Kingdom Hearts III

Kingdom Hearts 3

Trzecia pełnoprawna odsłona popularnej serii gier jRPG zapoczątkowanej w 2002 roku. Kingdom Hearts III jest zwieńczeniem historii rozgrywającej się w oryginalnym uniwersum fantasy, stanowiącym połączenie świata filmów i seriali Disneya ze światem cyklu Final Fantasy.

RPG | TPP | fantasy | seriale animowane | filmy animowane | filmy | crossover | Disney | RPG akcji | jRPG | Xbox Game Pass

Okładka Kingdom Hearts III (PS4)

data premiery gry:

29sty2019

PS4 XONE

Kingdom Hearts III to kolejna odsłona popularnej serii jRPG stworzonej przez japońskie Square Enix. Reżyserem tytułu jest Tetsuya Nomura, weteran gatunku, który jako producent kreatywny i projektant postaci pracował nad wieloma tytułami spod szyldu Final Fantasy oraz grami takimi jak Parasite Eve czy The World Ends with You. Kingdom Hearts III jest zwieńczeniem historii, która rozpoczęła się w 2002 roku na konsoli PlayStation 2. Została ona stopniowo przedstawiona graczom w kolejnych tytułach, które pojawiły się na przestrzeni ponad dziesięciu lat na kilku rożnych platformach sprzętowych, wprowadzając zamieszanie wśród fanów. Produkcje z serii odznaczają się szybkim i zręcznościowym systemem walki oraz oryginalną i złożoną mitologią, łączącą światy i postacie znane z filmów i seriali wytwórni Walta Disneya oraz legendarnego cyklu Final Fantasy.

Fabuła

Kingdom Hearts III jest bezpośrednią kontynuacją Kingdom Hearts 3D: Dream Drop Distance, które ukazało się w 2012 roku na konsoli Nintendo 3DS. Wspomniana gra była także częścią kolekcji remasterów Kingdom Hearts HD 2.8: Final Chapter Prologue (w jej skład wchodził też oryginalny prolog historii przedstawionej w trójce).

Kingdom Hearts III zamyka większość wątków rozpoczętych w poprzednich tytułach z serii, które przez twórców określane są zbiorczo mianem Sagi Xehanorta. Bohaterami gry są ponownie Sora, Riku, Kairi oraz postacie takie jak Donald, król Miki czy Goofy. W trakcie gry jesteśmy świadkami ostatecznego starcia pomiędzy światłem i mrokiem, uosabianym przez nową organizację XIII, na której czele stanął wskrzeszony mistrz Xenaroth. Jego celem jest odtworzenie legendarnego klucza/ostrza-x i uzyskanie za jego pomocą dostępu do tytułowego Kingdom Hearts.

Podczas przygody odwiedzamy disnejowskie światy znane z poprzednich części cyklu, reprezentujące filmy takie jak Herkules, Kubuś Puchatek lub Piraci z Karaibów. Oczywiście przenosimy się także do zupełnie nowych miejsc, w których poznajemy wcześniej niewidzianych bohaterów z kinowych przebojów, takich jak Zaplątani, Toy Story, Wielka Szóstka, Potwory i spółka czy Kraina lodu.

Mechanika

Kingdom Hearts III używa nieco zmodyfikowanego systemu walki znanego z poprzednich odsłon serii, korzystającego z formuły hack-and-slash. Akcję obserwujemy z perspektywy trzeciej osoby. Podczas zabawy eksplorujemy pokaźnych rozmiarów lokacje. Wiele z nich ma w części otwartą strukturę, zachęcającą do poszukiwania sekretów oraz niespodzianek. Tytuł posiada także wiele rodzajów minigier, które dodatkowo urozmaicają zabawę. Możemy np. sortować warzywa z Królikiem i Kubusiem Puchatkiem w Stumilowym Lesie lub gotować ze szczurem Remim znanym z filmu Ratatuj.

Walczymy ze zróżnicowanymi przeciwnikami, zarówno tymi znanymi z poprzednich części Kingdom Hearts, jak i z zupełnie nowymi oponentami dysponującymi unikalnymi atakami. Gracze muszą zmierzyć się też z wieloma potężnymi bossami, którzy tradycyjnie związani są z poszczególnymi światami odwiedzanymi przez Sorę. W zmaganiach wspiera nas maksymalnie czterech sojuszników, dysponujących własnymi zestawami unikalnych zdolności. Pierwsze dwa miejsca w drużynie zajmują stale Donald i Goofy, pozostałe należą do postaci dołączających się w trakcie historii. W trakcie pojedynków z napotkanymi przeciwnikami możemy skakać, unikać ciosów, wykorzystywać magię oraz specjalne umiejętności. Zdolności są związane z poziomem doświadczenia Sory, a także z bronią, którą włada w danej chwili. Pełniące rolę głównego oręża klucze (keyblades) transformują się w ogromne młoty, blastery itd. Podczas pojedynków używać możemy również summonów, a więc przyzywanych na pole bitwy disnejowskich postaci raniących wrogów.

Kwestie techniczne

Kingdom Hearts III posiada widowiskową oprawę audiowizualną, korzystająca z silnika Unreal Engine 4. Deweloperzy współpracowali ściśle z animatorami, dźwiękowcami i filmowcami ze studiów Disney oraz Pixar, z najdrobniejszymi szczegółami odtwarzając wiele scen oraz miejsc znanych ze srebrnego ekranu. Dzięki talentowi twórców, ta sama gra posiada zarówno fotorealistyczną grafikę przedstawiającą uniwersum Piratów z Karaibów, jak i mocno stylizowane kreskówkowe światy. Na uwagę zasługuje także orkiestrowa ścieżka muzyczna skomponowana przez Yoko Shimomurę, weterankę branży od początku związaną z marką Kingdom Hearts. W grze usłyszymy także wielu znanych amerykańskich aktorów, w tym oryginalne głosy wielu filmowych postaci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 5,1 / 10 na podstawie 316 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,1 / 10 na podstawie 518 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 249,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Kingdom Hearts III

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Czarny Wilk Ekspert 4 lutego 2019

Dla osób nieznających poprzednich odsłon serii będzie to kompletnie niezrozumiały miszmasz. Dla fanów - pełen melancholii i sentymentu list miłosny od twórców, będący doskonałym zamknięciem trwającej kilkanaście lat przygody.

9.0
Kingdom Hearts 3 na PC coraz bliżej? Przeciek z Microsoft Store
Kingdom Hearts 3 na PC coraz bliżej? Przeciek z Microsoft Store

wiadomość20 grudnia 2019

W sklepie Microsoftu pojawiła się karta dodatku Kingdom Hearts III: Re Mind. Co ciekawe, na stronie znalazła się informacja o możliwości zainstalowania go na urządzeniach z systemem Windows 10, co sugerowałoby wydanie gry na PC.

Styczeń w USA pod znakiem Kingdom Hearts III i Nintendo Switch
Styczeń w USA pod znakiem Kingdom Hearts III i Nintendo Switch

wiadomość21 lutego 2019

W styczniu amerykański rynek gier należał do Kingdom Hearts III i konsoli Nintendo Switch. Doskonale poradził sobie również survival horror Resident Evil 2.

Kingdom Hearts 3 najszybciej sprzedającą się częścią cyklu
Kingdom Hearts 3 najszybciej sprzedającą się częścią cyklu

wiadomość5 lutego 2019

Firma Square Enix pochwaliła się wynikami Kingdom Hearts III. Produkcja jest najszybciej sprzedającą się częścią cyklu – od premiery do sklepów i graczy trafiło już 5 mln egzemplarzy.

Kingdom Hearts 3 debiutuje na rynku
Kingdom Hearts 3 debiutuje na rynku

wiadomość29 stycznia 2019

Dziś zadebiutowało Kingdom Hearts III, czyli kolejna odsłona kultowego cyklu jRPG od firmy Square Enix. Tytuł dostępny jest wyłącznie na konsolach PlayStation 4 oraz Xbox One.

Kingdom Hearts 3 zbiera wysokie oceny
Kingdom Hearts 3 zbiera wysokie oceny

wiadomość24 stycznia 2019

Na pięć dni przed premierą gry Kingdom Hearts III w sieci pojawiły się jej pierwsze oceny. Z recenzji wynika, że firma Square Enix dostarczyła godne zwieńczenie trylogii zapoczątkowanej jeszcze w 2002 roku.

PS4
XONE