Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGSwitchANDPCPS4iOSXONE
Okładka Final Fantasy XV: Pocket Edition (Switch)

Final Fantasy XV: Pocket Edition

Final Fantasy XV: Pocket Edition to mobilne jRPG. Gra adaptuje na nowy format konsolowe Final Fantasy XV, oferując tę samą kampanię, ale prezentując ją w lżejszej stylistyce, z karykaturalnymi postaciami oraz uproszczonym systemem rozgrywki.

RPG | TPP | fantasy | science fiction | zagraj za darmo | RPG akcji | jRPG

Okładka Final Fantasy XV: Pocket Edition (Switch)

data premiery gry:

8lut2018

iOS

9lut2018

AND

6cze2018

PC

6wrz2018

PS4 XONE

13wrz2018

Switch
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy XV: Pocket Edition to japońskie RPG autorstwa firmy Square Enix. Na większości platform produkcja została wydana w modelu epizodycznym, w ramach którego pierwszy odcinek możemy pobrać za darmo, a kolejne dziewięć odblokowujemy za pomocą mikropłatności. Jedynie na PlayStation 4 i Nintendo Switch jest to pełnopłatna gra.

Fabuła

Fabuła gry stanowi adaptację scenariusza Final Fantasy XV. Produkcja oferuje wszystkich bohaterów i te same wątki, co odsłona konsolowa, ale prezentuje znane wydarzenia w nowej stylistyce, z karykaturalnymi projektami postaci i znacznie lżejszym klimatem. Akcja Final Fantasy XV: Pocket Edition toczy się na planecie Eos. Głównym bohaterem jest młody mężczyzna imieniem Noctis, będący księciem królestwa Lucis. Jego terytorium jest skromne, ale mimo to dzięki magicznej barierze chroniącej stolicę, państwu od stulecia udaje się rywalizować z militarnym Imperium Niflheim.

Konflikt między tymi dwiema frakcjami ma zostać zakończony podpisaniem traktatu pokojowego. Okazuje się on jednak podstępem, za pomocą którego Niflheim doprowadza do zrównania z ziemią stolicy Lucis. Książę Noctis unika pojmania, gdyż w tym samym czasie jest w podróży wraz z przyjaciółmi w celu spotkania swojej przyszłej małżonki – wieszczki imieniem Lunafreya Nox Fleuret z trzeciego państwa Eos, czyli Tenebrae, które do tej pory pozostawało neutralne. Kiedy bohaterowie dowiadują się o losie, jaki spotkał ich ojczyznę, muszą zdecydować, co zrobić dalej, równocześnie ukrywając się przed polującymi na nich żołnierzami Imperium.

Mechanika

Final Fantasy XV: Pocket Edition to klasycznie zrealizowane japońskie RPG. Oferuje ono obszerną kampanię fabularną i duży świat do zwiedzania, pełen opcjonalnych zadań pobocznych. Nie zabrakło także systemu rozwoju bohaterów oraz tradycyjnej dla tego cyklu możliwość jazdy na przypominających strusie chocobo.

Walka rozgrywana jest w czasie rzeczywistym i ma mocno zręcznościowy charakter. Gracz musi ręcznie wyprowadzać wszystkie ataki, a jego refleks ma równie duży wpływ na wynik starć jak zdolności postaci. Podczas zabawy możemy kontrolować tylko Noctisa, ale w bitwach wspomagają nas sterowani przez sztuczną inteligencję przyjaciele z drużyny.

Istotną rolę w grze pełni eksploracja świata. Po mapie podróżujemy samochodem, automatycznie przemieszczającym się po wyznaczonych drogach. W każdej chwili możemy jednak wysiąść z pojazdu i zejść z utartej ścieżki, wypełniając dodatkowe zadania lub szukając sekretów.

Kwestie techniczne

Największą zmianą w porównaniu z pierwowzorem jest stylistyka. O ile Final Fantasy XV oferowało poważny klimat i dosyć realistycznie wyglądające postaci, tak Pocket Edition ma znacznie lżejszą i bardziej humorystyczną atmosferę, a projekty bohaterów są lekko karykaturalne, przypominając to, co często oferowały japońskie produkcje z 32-bitowych konsol.

Zmiana stylistyki nie oznacza jednak, że gra nie jest ładna. Final Fantasy XV: Pocket Edition posiada atrakcyjną trójwymiarową oprawę graficzną, która cieszy oczy podczas rozgrywki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy XV: Pocket Edition

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy XV: Pocket Edition

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Core i3-6100U 2.3 GHz
  • 4 GB RAM
  • karta grafiki 1 GB Intel HD 520 lub lepsza
  • 2 GB HDD
  • Windows 10 64-bit
Zapowiedziano Final Fantasy XV MMORPG
Zapowiedziano Final Fantasy XV MMORPG

wiadomość9 stycznia 2020

Firma Square Enix ma w planach MMORPG w uniwersum Final Fantasy XV, które zmierza na urządzenia mobilne. Projekt wykorzysta silnik Unreal Engine 4.

Wszystko o Final Fantasy XV (wymagania sprzętowe, dodatki, fabuła) – Akt. #12
Wszystko o Final Fantasy XV (wymagania sprzętowe, dodatki, fabuła) – Akt. #12

wiadomość9 lutego 2017

Kompendium zawiera wszystkie podstawowe informacje dotyczące gry Final Fantasy XV, a także jej dodatków oraz aktualizacji, które systematycznie pojawiają się od czasu premiery w 2016 roku. Produkcja jest kolejną odsłoną najpopularniejszego cyklu jRPG, za którego powstanie odpowiada firma Square Enix.

Final Fantasy XV - sprzedaż przekroczyła 8,1 mln egzemplarzy
Final Fantasy XV - sprzedaż przekroczyła 8,1 mln egzemplarzy

wiadomość9 września 2018

Firma Square Enix ogłosiła, że sprzedała już ponad 8,1 mln egzemplarzy gry Final Fantasy XV. Jeszcze miesiąc temu wynik tego jRPG-a wynosił „jedynie” 7,7 mln. Równocześnie mobilne Final Fantasy XV: Pocket Edition trafiło na konsole.

Final Fantasy XV: Pocket Edition zadebiutuje 9 lutego
Final Fantasy XV: Pocket Edition zadebiutuje 9 lutego

wiadomość30 stycznia 2018

Kieszonkowa edycja Final Fantasy XV w wersji na iOS pojawi się na rynku 9 lutego. Data premiery wydania dedykowanego urządzeniom z Androidem na razie nie jest potwierdzona (najpewniej będzie taka sama), podobnie jak pecetowego.

Final Fantasy XV - plany rozwoju gry na najbliższe miesiące
Final Fantasy XV - plany rozwoju gry na najbliższe miesiące

wiadomość30 listopada 2017

Podczas wczorajszego Active Time Report zorganizowanego z okazji pierwszej rocznicy premiery Final Fantasy XV, reżyser tytułu, Hajime Tabata, oraz specjalista od marketingu w firmie Square Enix, Akio Otsuka, zdradzili nieco szczegółów na temat przyszłości gry. Poznaliśmy między innymi planowane aktualizacje i szczegóły związane z DLC.

iOS
AND
PC
PS4
XONE
Switch