Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS2XBOXGCNGBA
Okładka LEGO Star Wars (PC)

LEGO Star Wars

Kolejna produkcja zespołu Traveller's Tales, znanego z realizacji tak udanych gier jak m.in.: Crash Bandicoot: The Wrath of Cortex, Finding Nemo, czy Crash Twinsanity. Tym razem studio zajęło się przedstawieniem przygód bohaterów Gwiezdnych wojen jako klockowych ludzików.

Akcji | TPP | science fiction | Star Wars | LEGO | filmy | humorystyczne | kooperacja | podzielony/wspólny ekran

Okładka LEGO Star Wars (PC)

data premiery gry:

29mar2005

PC GBA

2kwi2005

PS2

5kwi2005

XBOX

25paź2005

GCN
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Lego Star Wars to kolejna produkcja zespołu Traveller's Tales, znanego z realizacji takich udanych gier jak m.in.: Crash Bandicoot: The Wrath of Cortex (PS2, Xbox, GCN), Finding Nemo (PC. PS2, GCN, XBOX) czy Crash Twinsanity (XBOX, PS2). Tytuł ten skierowany jest przede wszystkim do młodego odbiorcy (dzieci w wieku szkolnym), aczkolwiek należy powiedzieć, że z powodzeniem może zainteresować i starszych graczy. Zgodnie z tytułem, akcja osadzona została w słynnym uniwersum Gwiezdnych Wojen, skonstruowanym z równie znanych klocków LEGO. Fabuła pozwala nam prześledzić ważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w trzech pierwszych epizodach tej kosmicznej epopei, tj. The Phantom Menace, Attack of the Clones oraz Revenge of the Sith. W Lego Star Wars występują wszystkie znane z filmów postacie, m.in.: Obi-Wan, Qui-Gon, Darth Maul, Yoda, Jango Fett, oraz droidy, roboty i stworzenia, a dzięki specjalnemu zabiegowi developerów noszącemu nazwę „Free Play” dane jest nam pokierować ruchami każdego z nich.

Gra pozwala na satysfakcjonującą rozgrywkę jednoosobową, ale tak naprawdę autorzy szczególnie polecają dwuosobowy tryb kooperacji. Wówczas to przyjemność płynąca z rozgrywki jest największa, bo cóż może być przyjemniejsze niż na przykład wcielenie się wraz kolegą w postacie Obi-Wana oraz Qui-Gona i wspólne pokonywanie napotykanych trudności (a’la walka z droidami na statku Federacji Handlowej, znana z początku pierwszego epizodu Gwiezdnych Wojen). W przypadku samotnej rozgrywki, kierowaniem innych postaci zajmuje się komputerowe A.I.

Sterowanie jest bardzo proste i intuicyjne. Poza klawiszami kierunkowymi, mamy klawisz odpowiadający za walkę (kolejne naciskanie owocuje wykonywaniem różnych ciosów), klawisz do skoków, a także klawisz, po naciśnięciu którego Rycerz Jedi użyje swych nadzwyczajnych mocy. W ich skład wchodzi m.in. odepchnięcie przeciwnika, a także zmiana położenia poszczególnych przedmiotów. Warto zaznaczyć, iż jest to bardzo efektownie wyglądająca zmiana, gdyż przedmiot na naszych oczach rozkłada się na poszczególne klocki, potem przenosi na inne miejsce i składa w nowy kształt/rzecz. Ostatni klawisz umożliwia przejęcie kontroli nad stojącą obok postacią, czy to robotem czy choćby Jar Jar Binksem.

Po drodze zbieramy monety LEGO pozostawiane przez pokonanych przeciwników oraz wysypujące się ze zniszczonych przedmiotów. Jest to istotne, gdyż odpowiednia ilość tych świecidełek pozwala nam podnosić atrybuty sterowanych bohaterów.

Jednym z głównych plusów tej produkcji, jest bardzo ładna trójwymiarowa grafika oraz płynna animacja postaci. Poszczególne lokacje złożone z klocków wyglądają atrakcyjnie, przypominają też miejsca znane z ekranizacji kinowej. Efekty wizualne towarzyszące pojedynkom na miecze świetlne czy ostrzałowi z broni laserowej też nie pozostawiają wiele do życzenia.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   podzielony ekran     Liczba graczy: 1 - 2  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 3938 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 79,90 PLN

Klasyfikacja PEGI LEGO Star Wars

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe LEGO Star Wars

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 1 GHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 32MB (GeForce 3 lub lepsza)
  • 1.5 GB HDD
  • Windows XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
LEGO Star Wars - recenzja gry
LEGO Star Wars - recenzja gry

Recenzja 25 kwietnia 2005, 09:15

Gdy to zrobimy, powracamy na stare śmieci w trybie „Free play”. Tym razem możemy dowolnie ustalić skład naszej drużyny. Ma to fundamentalne znacznie dla gry, jako że każdy legoludek ma unikalną (no, niektóre się powtarzają) dla niego umiejętność, która umożliwi nam dotarcie w miejsca niedostępne przy poprzednim podejściu, np. znane ze „starej” trylogii otwieranie drzwi przez R2-D2, bądź też umiejętność używania Mocy na specjalnych, „mrocznych” przedmiotach w wykonaniu Ciemnych Jedi. To właśnie stanowi o sile gry, ta nieodparta pokusa powrotu do uprzednio ukończonych etapów, celem znalezienia wszystkich bonusów i dodatków. A mamy ich przecież całą masę. Przez cały czas trwania gry kompletujemy naszą galerię lego-pojazdów, zdobywamy bonusowe postacie oraz zbieramy pieniądze na wykupienie rozbrajających cheatów (takich, jak dość absurdalne wąsy przyczepione wszystkim postaciom – hue, hue, hue). To, co na Zachodzie nazywają „replay value”, czyli zdolność gry do zachęcenia nas do powtórnego jej ukończenia, stoi tutaj na niespotykanie wysokim poziomie.

PC
PS2
XBOX
GBA
GCN