Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikZręcznościoweiOSANDWP
Okładka Lara Croft: Relic Run (iOS)
OkładkaLara Croft: Relic Run (iOS)

Lara Croft: Relic Run

Opracowana przez studio Simutronics mobilna zręcznościówka z gatunku endless runnerów, w której wcielamy się w postać Lary Croft – protagonistki kultowej serii Tomb Raider.

Zręcznościowe | TPP | elementy przygodowe | auto-runner

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Lara Croft: Relic Run Premiera

26maj2015

iOS AND WP

Gry podobne do Lara Croft: Relic Run

Subway Surfers

Despicable Me: Minion Rush

Into the Dead 2

Lara Croft: Relic Run to wydana na Androida mobilna zręcznościówka typu endless runner. Grę opracowało studio Simutronics i korzysta ona z modelu darmowego z mikropłatnościami.

Produkcja osadzona jest w tym samym uniwersum co cykl Tomb Raider. Jak na zręcznościówkę typu endless runner przystało, w Lara Croft: Relic Run nie znajdziemy rozbudowanej warstwy fabularnej. Zamiast tego otrzymujemy po prostu okazję pokierowania tytułową bohaterką podczas jej licznych przygód w poszukiwaniu cennych artefaktów.

Podczas zabawy Lara automatycznie pędzi naprzód, a my za pomocą prostych gestów wydajemy jej komendy np. skoku, wślizgu czy zejścia na inny tor ruchu. Autorzy zadbali o odtworzenie klimatu marki, dlatego pojawiają się także sekcje walk, zarówno ze zwykłymi przeciwnikami, jak i z potężnymi bossami, w tym Tyranozaurem. Ponadto co pewien czas Lara otrzymuje okazję pokierowania motocyklami oraz wykazania się talentem akrobatycznym, biegając po ścianach czy wykonując szalone ewolucje w celu uniknięcia różnorodnych zagrożeń.

Podobnie jak we wszystkich innych endless runnerach, wygrana jest w praktyce niemożliwa. Prędzej czy później popełnimy o jeden błąd za dużo i Lara zderzy się z przeszkodą lub pożegna się z życiem. Cała zabawa polega więc na wypracowywaniu jak najwyższych wyników punktowych oraz próbach bicia rekordów własnych oraz tych osiągniętych przez resztę społeczności, które możemy podejrzeć za pomocą stale aktualizowanych sieciowych rankingów.

Zabawę wzbogaca prosty system rozwoju. Podczas biegu Lara może gromadzić cenne przedmioty oraz wirtualną walutę i te zdobycze służą potem do kupowania ulepszeń umiejętności bohaterki oraz nowych kostiumów.

Minirecenzja Lara Croft Relic Run – ambitny przedstawiciel mało ambitnego gatunku

PLUSY:
  • Sporo urozmaiceń, którym towarzyszą efektowne animacje;
  • Możliwość poruszania się pojazdami;
  • Oprawa graficzna, przypominająca pierwsze odsłony komputerowego Tomb Raidera;
  • Losowo generowany układ pułapek i korytarzy;
  • Lara Croft!
MINUSY:
  • Mimo wszystko to tylko kolejny, niezbyt ambitny endless runner...
  • Mało precyzyjny system sterowania sprawiający, że Lara nie zawsze robi to, czego od niej oczekujemy.

Od kilku lat endless runnery stanowią jeden z najpopularniejszych gatunków gier, dostępnych na urządzeniach mobilnych, a uznani wydawcy gier bez żenady wykorzystują postaci ze swych czołowych marek, aby wyciągnąć od graczy kolejnych kilka groszy. Trudno się zatem dziwić, że swojego endless runnera doczekała się także jedna z najbardziej ikonicznych postaci świata gier – piękna archeolog Lara Croft. Niestety poza kilkoma wyjątkami (Rayman, Canabalt, Vector), gry z tego gatunku są zwykle produktami niezwykle wtórnymi, a do tego wykonanymi na dość ubogim poziomie technicznym. W przypadku Lara Croft Relic Run trzeba więc zaliczyć twórcom na plus, że nie poszli na łatwiznę i starali się możliwie jak najbardziej urozmaicić utarte schematy gatunku.

Z pozoru mamy tu do czynienia z kolejnych typowym klonem Temple Run, w którym akcję obserwujemy zza pleców bohatera. Poruszając się po trzech równoległych torach musimy sprawnie unikać pojawiających się przeszkód, a od czasu do czasu przeskakiwać nad, lub prześlizgiwać się pod nieco większymi zawalidrogami. Prócz tego w grze pojawia się element przebiegania po ścianach nad przepaścią oraz przeciwnicy, których musimy eliminować celnymi tapnięciami ekranu. Tym co wyróżnia Relic Run spośród innych gier swojego gatunku są m.in. nieco bardziej wyszukane, iście parkourowe ewolucje, którym towarzyszą efektowne animacje przerywnikowe. Często w takich wypadkach kamera zmienia swą perspektywę, co urozmaica zabawę, choć niewątpliwie utrudnia nieco orientację. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim możliwość pokierowania różnymi pojazdami (motocykl, ATV), a nawet rajdu na grzbiecie potężnego tyranozaura.

Oprawa graficzna gry stoi na dość wysokim poziomie, przypominającym nieco pierwsze odsłony komputerowego Tomb Raidera, ale – co najważniejsze – utrzymana jest w charakterystycznym klimacie serii. Podczas gry przemierzamy więc starożytne ruiny, świątynie oraz grobowce w poszukiwaniu cennych artefaktów, a rozkład pułapek i korytarzy podczas każdej rozgrywki generowany jest losowo, co zapobiega znudzeniu podczas kolejnych biegów.

Na pochwałę zasługuje też uczciwy system mikropłatności. Zbierane podczas rozgrywki klejnoty w zupełności wystarczą do nabywania podstawowych upgrade’ów oraz wskrzeszania naszej bohaterki i kontynuowania rozgrywki od miejsca, w którym nie podołaliśmy jakiemuś wyzwaniu. Jeśli nie przeraża nas więc perspektywa „grindowania” celem zebrania odpowiedniej ilości klejnotów, waluta premium w grze może więc być wykorzystywana w zasadzie tylko do nabywania nowych strojów dla naszej bohaterki, bez czego – powiedzmy sobie szczerze – większość graczy będzie potrafiła się obejść.

Lara Croft Relic Run ma jedną podstawową wadę. Mimo wszystkich wspomnianych urozmaiceń, to jednak tylko kolejny, niezbyt ambitny endless runner. Jeśli należymy do fanów tego gatunku, a dodatkowo darzymy sympatią samą Larę Croft – z pewnością spędzimy przy tej grze miłe chwile, które uprzykrzyć nam może co najwyżej niezbyt precyzyjny system sterowania, sprawiający, że Lara nie zawsze robi dokładnie to, czego od niej oczekujemy. Jednak wszyscy ci, którzy podchodzą z ironią do kolejnych, pojawiających się na rynku klonów Temple Run, powinni raczej obejść grę szerokim łukiem.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Lara Croft: Relic Run: Odpowiednia dla każdego wieku.

iOS
AND
WP