Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3
Okładka Batman: Arkham Asylum (PC)

Batman: Arkham Asylum

Utrzymana w bardzo mrocznej stylistyce gra akcji z popularnym komiksowym superbohaterem w roli tytułowej. Batman: Arkham Asylum jest dziełem studia deweloperskiego Rocksteady, twórców Urban Chaos: Riot Response. Fabuła kampanii głównej skupia się na zmaganiach Batmana z Jokerem.

Akcji | TPP | DC Comics | Batman | komiksy | superbohaterowie | beat 'em up

Okładka Batman: Arkham Asylum (PC)

data premiery gry:

25sie2009

PS3 X360

15wrz2009

PC

Batman: Arkham Asylum to produkcja opowiadająca o nowych przygodach tytułowego Mrocznego Rycerza, która łączy w sobie elementy przygodówki, chodzonej bijatyki oraz skradanki.

Fabuła Arkham Asylum nie nawiązuje bezpośrednio ani do pełnometrażowych filmów ani do komiksów, choć czerpie z nich wyraźne inspiracje. Warto dodać, że za opracowanie scenariusza odpowiada Paul Dini, czyli jeden z autorów serialu Batman: The Animated Series. Akcja omawianej gry rozpoczyna się niedługo po tym jak Batmanowi po raz kolejny udaje się pojmać Jokera i doprowadzić złoczyńcę do tytułowego zakładu dla obłąkanych. Wkrótce po przybyciu Joker ucieka, a na dodatek okazuje się, że całość była częścią misternie opracowanego przez niego planu. Sterując postacią Batmana musimy doprowadzić do ponownego uwięzienia wszystkich zbiegłych przestępców. Ciekawostką jest to, że w trakcie rozgrywki oprócz Jokera spotykamy także wiele innych postaci charakterystycznych dla omawianego uniwersum. Są to między innymi Victor Zsasz, Killer Croc, Harley Quinn i Poison Ivy (Trujący Bluszcz).

Większość czasu gry spędzamy na odwiedzaniu kolejnych lokacji i neutralizacji więźniów, co odbywa się na dwa zasadnicze sposoby. Klasyczny mechanizm toczenia walk zakłada konieczność wyprowadzania szybkich uderzeń, łączonych następnie w bardziej efektowne kombinacje ciosów.

Oprócz tego w niektórych miejscach możliwe czy wręcz konieczne okazuje się działanie z ukrycia. W tym przypadku kluczem do sukcesu jest umiejętne zaskakiwanie przeciwników, jak również wykorzystywane elementów otoczenia (m.in. gargulców). W przerwach pomiędzy eliminowaniem wrogów rozwiązujemy zagadki oraz toczymy proste śledztwa (podążanie za śladami DNA, wyszukiwanie specyficznych zapachów itp.).

W miarę postępów zdobywamy punkty doświadczenia, które przyznawane są za pokonywanie wrogów, wykonywanie zlecanych zadań oraz odnajdywanie sekretnych przedmiotów. Wraz z każdym awansem na wyższy poziom uzyskujemy dostęp między innymi do nowych rodzajów ataków, lepszych pancerzy czy unikalnych gadżetów. Te ostatnie odgrywają istotną rolę. Batman wykorzystuje przedmioty z inwentarza zarówno do skutecznej eliminacji wrogów (słynny batarang), jak i do pokonywania licznych przeszkód (np. linka czy żel do wysadzania ścian).

Oprócz głównej kampanii dla pojedynczego gracza producent przewidział także dodatkowy tryb wyzwań (Challenge Mode). Otrzymujemy tu dostęp do dwóch rodzajów zabaw, polegających na masowej eliminacji wrogów lub działaniu w ukryciu. W celu pomyślnego zaliczania tych etapów musimy wykazać się sporym refleksem oraz dobrze poznać wachlarz umiejętności Batmana.

W trakcie rozgrywki odwiedzamy wiele zróżnicowanych lokacji, między innymi szpital, blok więzienny, ogród botaniczy, rozległą posiadłość, a nawet jaskinię Batmana. Gra oferuje dosyć dużą swobodę działania, a do odwiedzonych już miejscówek możemy do woli powracać. Zmagania głównego bohatera obserwowane są z perspektywy trzeciej osoby, choć w wybranych momentach kamera zmienia swoją pozycję. Nie zabrakło także bardzo efektownych filmików przerywnikowych z udziałem Batmana, Jokera i innych osób przebywających na terenie tytułowej placówki.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 10524 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8,4 / 10 na podstawie 1447 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Batman: Arkham Asylum

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Batman: Arkham Asylum

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 3 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 7900 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Batman: Arkham Asylum - recenzja gry
Batman: Arkham Asylum - recenzja gry

Recenzja 18 września 2009, 13:43

Drugim niezwykle istotnym składnikiem gry jest eksploracja. Akcja została osadzona na relatywnie małych rozmiarów wyspie, na której znajduje się zaledwie pięć dużych budynków (plus kilka ukrytych lokacji związanych z historią). Mało? Absolutnie nie. Projekt poziomów wymusza ciągłe kombinowanie, szukanie ukrytych przejść i używanie gadżetów. Wszystko sprawia wrażenie idealnie zaplanowanego, nic nie zostało dodane na siłę. W niedostępne miejsca wspinamy się na lince, z wysokich wież szybujemy na rozpostartej pelerynie, przed wrogami ukrywamy się na gargulcach, włamujemy się do systemów zabezpieczeń, by otworzyć drzwi. W zasadzie przez całą rozgrywkę nie odczułem ani przez chwilę znudzenia stawianymi przede mną wyzwaniami, jak to miało miejsce w Assassin’s Creed. Skąd to porównanie? Jakby nie patrzeć, w wielu aspektach twórcy Arkham Asylum wzorowali się na dziele Ubisoftu. Szczęśliwie jednak uniknęli monotonii, z powodu której wielu graczy zraziło się do przygód Altaira.

PC
PS3
X360