Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3
Okładka The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)

Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena

Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena to przygotowana przez szwedzkie studio Starbreeze AB gra akcji, osadzona w mrocznym, futurystycznym uniwersum, znanym z filmów Pitch Black oraz Kroniki Riddicka.

Akcji | FPP | science fiction | FPS | filmy

Okładka The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena (PC)

data premiery gry:

7kwi2009

PC X360 PS3
Kolekcja gier
Obserwuj grę

The Chronicles of Riddick: Assault on Dark Athena to gra akcji będąca kontynuacją i rozwinięciem niezwykle znanej oraz cenionej produkcji The Chronicles of Riddick: Escape From Butcher Bay. Oba tytuły wyprodukowała szwedzka firma Starbreeze AB i zostały one oparte na uniwersum wykreowanym w dwóch filmach fantastycznych: Pitch Black oraz Kroniki Riddicka. Skandynawska ekipa znana jest także z takich produkcji jak The Darkness oraz Knights of the Temple: Infernal Crusade.

Kolejna odsłona przygód charyzmatycznego Riddicka, odgrywanego w filmie przez znanego amerykańskiego aktora akcji Vina Disela (użyczającego na potrzeby gry wizerunku i głosu), to właściwie po części powtórka z rozrywki. Początkowo projekt ten był bowiem związany z planami konwersji pierwszego świetnego tytułu na konsole nowej generacji, jednak bardzo szybko rozszerzył się do pełnoprawnej kontynuacji. Oprócz zupełnie nowej dziesięciogodzinnej kampanii, w zestawie zawarto także historię z poprzedniej gry, czyli opowieść o ucieczce z najlepiej strzeżonego więzienia w całej galaktyce.

W zupełnie nowej kampanii wcielamy się ponownie w samego Riddicka, bohatera, który używając swojego sprytu i umiejętności, musi zmierzyć się z bezwzględną załogą statku Dark Athena, dowodzoną przez niejakiego Revasa. Wydarzenia te następują zaraz po zakończeniu fabuły znanej z części pierwszej. Wobec jak zawsze przeważających sił wroga, atutem naszej postaci jest czajenie się i działanie z zaskoczenia, co ułatwiają jego specyficzne umiejętności, czyli przede wszystkim zdolność widzenia w ciemności oraz niezwykle czuły słuch. Prócz dynamicznej walki z wykorzystaniem rozmaitych technik, czeka nas, podobnie jak w poprzedniej odsłonie, omijanie rozmaitych pułapek i zabezpieczeń oraz interakcja z otoczeniem. Jedną z nowych opcji jest możliwość przejmowania kontroli nad robotami za pomocą komputerów znajdujących się na pokładzie. W grze spotykamy także żywych przeciwników, wyposażonych w podrasowaną sztuczną inteligencję. Lepiej sprawuje się także dopracowany system fizyczny.

Ciekawym aspektem drugiej odsłony tej historii jest fakt zaimplementowania w grze rozbudowanego i dynamicznego trybu sieciowego, w którym można zmierzyć się z innymi graczami. Prócz tego warto wspomnieć, że autorzy nie próżnowali w kwestii grafiki – została ona znacznie poprawiona i odmieniona, wykorzystując możliwości kolejnej generacji konsol. Gra hula na silniku graficznym wykorzystanym także w innej produkcji dewelopera – The Darkness. Warto wspomnieć, że zmian i poprawek doczekała się także dołączona do gry stara kampania, znana z Escape From Butcher Bay, więc jej ponowne przejście na pewno będzie satysfakcjonujące.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-12  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,4 / 10 na podstawie 1901 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,6 / 10 na podstawie 114 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 119,90 PLN

Gry podobne do Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena

Klasyfikacja PEGI Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 1.8 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 11 GB HDD
  • Windows XP SP2/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena - recenzja gry
Kroniki Riddicka: Assault on Dark Athena - recenzja gry

Recenzja 24 kwietnia 2009, 10:24

A przecież to nie fabuła gra pierwsze skrzypce w Riddicku, tylko rozgrywka zbudowana wokół ciągłej ucieczki i osaczenia przez wrogów. W tym miejscu muszę zmartwić miłośników skradania – ten aspekt odszedł nieco w cień – jakkolwiek przewrotnie by to nie brzmiało. Nikt nie wyciął go z rozgrywki, ale przeważnie naszymi przeciwnikami są drony (coś na kształt sterowanych centralnie zombie – to, skąd się biorą, jest w grze dokładnie wyjaśnione). Nie dość, że to istoty trochę głupawe, to do ręki mają przymocowany karabin, który chwytamy automatyczne, gdy cichaczem zabijemy jego posiadacza – tym samym pokusa zabicia pozostałych poprzez otwarcie do nich ognia jest naprawdę gigantyczna. Żeby nie było wątpliwości – nie wyrywamy im ręki i nie możemy zabrać ich karabinu. Używając ich ciała jako żyw... martwej tarczy, możemy poruszać się tylko do tyłu i korzystać z ich uzbrojenia. Niemniej jest to spore ułatwienie w stosunku do zabezpieczonej genetycznie broni z pierwszej części. W miarę upływu godzin spędzonych z Assault on Dark Athena cała rozgrywka zmierza po równi pochyłej w kierunku strzelanki. Potem naszymi przeciwnikami są w większości najemnicy, którzy są sprytniejsi od dronów, ale nie jest to AI znane z F.E.A.R. Nie brak kilku bossów, mechów oraz bardzo denerwujących robocików-pająków.

PC
X360
PS3