Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPS1
Okładka Valkyrie Profile (PS1)
OkładkaValkyrie Profile (PS1)

Valkyrie Profile PS1

Japoński RPG mocno inspirowany mitologią nordycką, który został przygotowany przez specjalistów od gatunku, studio Tri-Ace. Opowiada o losach walkirii, która trafia do Midgardu, by odnaleźć wojowników potrzebnych Odynowi.

RPG | mitologia nordycka | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Valkyrie Profile Premiera PS1

22grudnia1999

producent: Tri-Ace wydawca: Square-Enix / Eidos

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Valkyrie Profile

Chrono Cross

Xenogears

The Legend of Dragoon

Otwierający serię Valkyrie Profile japoński RPG autorstwa studia Tri-Ace, które wcześniej przygotowało dwie odsłony innego słynnego przedstawiciela gatunku, Star Ocean. Produkcja osadzona jest w realiach nordyckiej mitologii i wyróżnia się na tle konkurentów m.in. oryginalną mechaniką prowadzenia starć.

Fabuła

Walkiria Lenneth otrzymuje od Odyna i Frei zadanie zgromadzenia wojowników, einherjerów, którzy pomogą im w wojnie przeciwko Wanom i w czasie nadchodzącego Ragnaroku. Wyrusza do Midgardu, by zebrać dusze poległych herosów. W ramach swojego pobytu w ziemskim świecie podejmuje się rozmaitych zadań, szkoli przyłączonych bohaterów w walce z bestiami i stopniowo odkrywa prawdę na temat swojego ziemskiego życia, z którego wspomnienia zostały jej wymazane. Staje też naprzeciw wrogów Odyna, których musi powstrzymać przed zaprowadzeniem chaosu na świecie.

Mechanika

Valkyrie Profile wyróżnia wiele unikalnych rozwiązań, niespotykanych w innych reprezentantach gatunku jRPG. Przed rozpoczęciem przygody gracze wybierają jeden z trzech poziomów trudności, które wpływają m.in. na liczbę dostępnych lochów do przejścia i bohaterów do przyłączenia, a także możliwe do odkrycia zakończenia. Eksploracja świata odbywa się w ciele Lenneth, która latając wysoko nad Midgardem wyszukuje nowe miasta, dusze wojowników i obszary z questami. Poruszanie się po poszczególnych planszach rozwiązano na wzór dwuwymiarowych gier platformowych. Główna bohaterka może kierować się jedynie w lewo lub w prawo, a także uderzać mieczem i posyłać magiczne, zamrażające pociski. Na każdej mapie czekają na posiadaczy PS1 sporadyczne wyzwania zręcznościowe i logiczne, a także duże liczby przeciwników do pokonania.

Walki prowadzone są na specjalnych arenach i prezentowane w statycznym ujęciu kamery, który pokazuje obie walczące strony z boku. Każdy z czterech bohaterów tworzących drużynę ma przypisany jeden z przycisków na padzie. Gracz, klikając je, sam decyduje o kolejności ataków herosów, tworząc spektakularne kombinacje i nabijając specjalny pasek. Gdy osiągnie on sto procent, wówczas pojawia się możliwość odpalenia ciosów specjalnych. Możliwości taktyczne zwiększa różnorodność klas dostępnych postaci, wśród których są ciężcy rycerze, łucznicy, samuraje czy czarodzieje. Ci ostatni podlegają specjalnym zasadom dotyczącym ataków – mogą rzucać zaklęcia tylko co pewien czas, gdy odpowiedni dla nich wskaźnik wynosi 0 punktów.

Głębi produkcji Squaresoft dodają takie elementy, jak możliwość odsyłania wyszkolonych wojowników do Asgardu, by wspomogli Odyna w wojnie, a także ograniczony czas na eksplorację świata w ramach każdego z rozdziałów. Twórcy, dla wydłużenia zabawy, przygotowali również specjalny loch, „Seraphic Gate”, w którym na graczy czeka szereg wyjątkowo trudnych wyzwań i bossów.

Kwestie techniczne

Valkyrie Profile udanie łączy grafikę 2D i 3D. Ta pierwsza jest wykorzystywana podczas eksploracji poszczególnych miast i lochów oraz starć i wyróżnia się m.in. szczegółowymi projektami postaci. Z kolei druga została użyta przez autorów do przedstawienia świata gry i poruszania się Lenneth po mapie świata. Cała produkcja silnie wykorzystuje mitologię nordycką, nawiązując do występujących w niej bóstw, wydarzeń i legend.

Tryb gry: single player  

Wymagania wiekowe Valkyrie Profile: 12+