Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGANDiOS
Okładka Final Fantasy Dimensions (AND)

Final Fantasy Dimensions

Poboczna część serii Final Fantasy, w której gracze przejmują kontrolę nad dwiema grupami bohaterów starających się przywrócić dawny ład i porządek w krainie rozdartej na dwie części.

RPG | fantasy | turowe | manga i anime | jRPG

Final Fantasy Dimensions jest mobilnym spin-offem kultowego cyklu japońskich gier RPG, opracowanym przez studio Matrix Software, a wydanym przez firmę Square Enix. Produkcja czerpie garściami z piątej części serii (podobieństwa dotyczą zarówno oprawy audiowizualnej, jak i mechaniki rozgrywki) i została wydana między innymi na platformę AND i iOS. Tytuł jest dystrybuowany w formie epizodycznej.

Fabuła

Final Fantasy Dimensions przenosi graczy do fantastycznego świata, którego los znajduje się w rękach dwóch grup bohaterów – tak zwanych Wojowników Światła (ang. The Warriors of Light) i Wojowników Ciemności (ang. The Warriors of Darkness). Zamieszkiwana przez nich kraina rozpadła się na dwie części tuż po tym, jak przypadkowo doprowadzili do zniszczenia kryształu dającego jej moc. Podczas gdy na połowie, na której znajduje się pierwsza z grup, zapanował wieczny dzień, jej drugi fragment pogrążył się w ciemności. Herosom nie pozostało więc nic innego, jak wyruszyć w niebezpieczną podróż, by odnaleźć poszczególne części kamienia i tym samym przywrócić dawny ład i porządek.

Mechanika

Jak wspomniano wcześniej, pod względem mechaniki rozgrywki wydane na platformę AND i iOS Final Fantasy Dimensions jest najbliższe piątej części serii. Na przestrzeni kolejnych epizodów kontrolujemy więc czteroosobowe drużyny bohaterów (Wojownikami Światła są Sol, Aigis, Dusk oraz Sarah, natomiast Wojownicy Ciemności to Nacht, Alba, Diana oraz Glaive). Protagoniści przemierzają zróżnicowane terytoria i walczą z napotkanymi przeciwnikami, a także wykonują zlecane im po drodze zadania. Starcia z adwersarzami toczą się w trybie turowym, a w ich trakcie równie ważne, co opracowanie odpowiedniej taktyki działania, jest umiejętne żonglowanie zdolnościami naszych podopiecznych.

Autorzy zdecydowali się na wykorzystanie systemu Active Time Battle, a zatem to, który uczestnik bitwy wykona ruch w danej turze, jest determinowane przez czas, w jakim napełnia się odpowiadający mu wskaźnik. Po wybraniu komendy należy odczekać, by ten ponownie się naładował, czego efektem jest wykonanie polecenia przez konkretną postać. Podobnie jak wielokrotnie wspominane Final Fantasy V, opisywany tytuł robi użytek również z systemu klas (zwanych tutaj pracami), które możemy zmieniać w toku przygody, jednocześnie zachowując wcześniej pozyskane skille.

Kwestie techniczne

Final Fantasy Dimensions cechuje się przyjemną dla oka, dwuwymiarową grafiką, utrzymaną w mangowej otoczce przywodzącej na myśl klasyczne ośmio- i szesnastobitowe odsłony cyklu Final Fantasy. Dopełnieniem stylistyki retro jest wpadający w ucho, chiptune'owy soundtrack.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Gry podobne do Final Fantasy Dimensions

Wymagania wiekowe Final Fantasy Dimensions

odpowiednia dla każdego wieku

AND
iOS