Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSPiOSPSVPCANDPS3
Okładka Final Fantasy V (PSP)

Final Fantasy V

Cyfrowa reedycja piątej odsłony popularnej serii gier jRPG. W grze stajemy na czele 4-osobowej drużyny bohaterów, aby chronić kryształy mocy przed zniszczeniem przez złego czarnoksiężnika Exdeatha, który za ich pomocą pragnie zdobyć władzę nad światem.

RPG | fantasy | 2D | jRPG

Okładka Final Fantasy V (PSP)

producent: Square Soft

data premiery gry:

6kwi2011

PS3 PSP

28sie2012

PSV

28mar2013

iOS

25wrz2013

AND

24wrz2015

PC

Final Fantasy V to piąta odsłona popularnej serii gier z gatunku jRPG, zapoczątkowanej jeszcze w 1987 roku przez japońskie studio Square. Podobnie jak poprzednie części serii, tytuł ukazał się pierwotnie na konsolach z rodziny Nintendo (wydanie na SNES z 1992 roku). Sześć lat po swojej premierze, gra doczekała się konwersji na konsolę Sony PlayStation i wydana została w USA oraz Japonii, jako część Final Fantasy Anthology.

Fabuła

Akcja Final Fantasy V toczy się na terenie trzech fantastycznych krain, które przez lata rozwijały się w dobrobycie dzięki mocy czterech magicznych kryształów: wiatru, wody, ognia i ziemi. Fabuła rozpoczyna się w chwili, gdy nieopodal zamku króla Tycoon upada meteoryt nieznanego pochodzenia, a monarcha udaje się do pobliskiej Świątyni Wichrów by sprawdzić, czy przebywający tam kryształ nie uległ uszkodzeniu. Podążająca śladem ojca księżniczka Lenna zostaje zaatakowana, a z opresji ratuje ją główny bohater gry Bartz Klauser. Podczas podróży bohaterowie spotykają także dotkniętego amnezją mężczyznę imieniem Galuf oraz skrywającego pewien sekret kapitana piratów Farisa. W ten sposób losy czterech, pozornie nie związanych ze sobą postaci łączą się, a zadaniem nowo powstałej drużyny Wojowników Światła staje się powstrzymanie złego czarnoksiężnika Exdeatha przez zniszczeniem kryształów, za pomocą których ten pragnie przejąć władzę nad światem.

Mechanika

Pod względem mechaniki Final Fantasy V to typowy przedstawiciel gatunku japońskich RPG-ów, w którym kontrolujemy czteroosobową drużynę, przemierzając świat i walcząc w systemie turowym z napotkanymi przeciwnikami. Jedną z największych nowości w grze jest rozwinięcie systemu prac (lub po prostu klas), znanego z pierwszej i trzeciej odsłony cyklu. Na początku rozgrywki mamy dostęp jedynie do kilku z nich, jednak w miarę postępów ich liczba rośnie do 22. Każda z nich jest rozwijana osobno, dając graczom możliwość tworzenia postaci, dysponujących różnymi kombinacjami umiejętności. Kluczem do sukcesu w grze jest umiejętne zarządzanie klasami w toku całej rozgrywki.

Kwestie techniczne

Pod względem grafiki produkcja stoi na podobnym poziomie co jej poprzedniczka i dzięki debiutowi na znacznie wydajniejszych platformach sprzętowych prezentuje się wyraźnie lepiej od pierwotnej trylogii, wydanej na konsolach NES. Na uwagę zasługuje także znacznie większa (niż np. w Final Fantasy IV) interakcja pomiędzy postaciami oraz stojąca zwyczajowo na bardzo wysokim poziomie ścieżka dźwiękowa autorstwa Nobuo Uematsu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena gry 6,7 / 10 na podstawie 28 ocen czytelników.

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy V

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy V

Sony PlayStation 3

Wykorzystuje: PlayStation Network

PlayStation Portable

Wykorzystuje: PlayStation Network

PlayStation Vita

Wykorzystuje: PlayStation Network

PC Windows

Minimalne: Intel Pentium IV 2.4 GHz, 2 GB RAM, karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza, Windows Vista

Wieści ze świata (Final Fantasy V, Assassin’s Creed: Syndicate, Hardware: Rivals) 11/9/2015
Wieści ze świata (Final Fantasy V, Assassin’s Creed: Syndicate, Hardware: Rivals) 11/9/2015

wiadomość11 września 2015

Dziś piszemy m.in. o weekendowym wysypie ofert na Steamie i GOG.com, wydaniu Final Fantasy V na PC, kompozytorze ścieżki dźwiękowej do Asassin’s Creed: Syndicate oraz zapowiedzi Hardware: Rivals na PS4 (duchowego spadkobiercy samochodowej rozwałki Hardware: Online Arena z PS2). Witajcie w wieściach ze świata – codziennej porcji krótkich wiadomości.

PS3
PSP
PSV
iOS
AND
PC