Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCPSPiOSANDPSVPS3
Okładka Final Fantasy V (PC)
OkładkaFinal Fantasy V (PC)

Final Fantasy V

Cyfrowa reedycja piątej odsłony popularnej serii gier jRPG. W grze stajemy na czele 4-osobowej drużyny bohaterów, aby chronić kryształy mocy przed zniszczeniem przez złego czarnoksiężnika Exdeatha, który za ich pomocą pragnie zdobyć władzę nad światem.

RPG | fantasy | 2D | jRPG

Final Fantasy V Premiera

6kwi2011

PS3 PSP

28sie2012

PSV

28mar2013

iOS

25wrz2013

AND

24wrz2015

PC

Gry podobne do Final Fantasy V

FNAF World

Final Fantasy IV

Fearless Fantasy

Final Fantasy V to piąta odsłona popularnej serii gier z gatunku jRPG, zapoczątkowanej jeszcze w 1987 roku przez japońskie studio Square. Podobnie jak poprzednie części serii, tytuł ukazał się pierwotnie na konsolach z rodziny Nintendo (wydanie na SNES z 1992 roku). Sześć lat po swojej premierze, gra doczekała się konwersji na konsolę Sony PlayStation i wydana została w USA oraz Japonii, jako część Final Fantasy Anthology.

Fabuła

Akcja Final Fantasy V toczy się na terenie trzech fantastycznych krain, które przez lata rozwijały się w dobrobycie dzięki mocy czterech magicznych kryształów: wiatru, wody, ognia i ziemi. Fabuła rozpoczyna się w chwili, gdy nieopodal zamku króla Tycoon upada meteoryt nieznanego pochodzenia, a monarcha udaje się do pobliskiej Świątyni Wichrów by sprawdzić, czy przebywający tam kryształ nie uległ uszkodzeniu. Podążająca śladem ojca księżniczka Lenna zostaje zaatakowana, a z opresji ratuje ją główny bohater gry Bartz Klauser. Podczas podróży bohaterowie spotykają także dotkniętego amnezją mężczyznę imieniem Galuf oraz skrywającego pewien sekret kapitana piratów Farisa. W ten sposób losy czterech, pozornie nie związanych ze sobą postaci łączą się, a zadaniem nowo powstałej drużyny Wojowników Światła staje się powstrzymanie złego czarnoksiężnika Exdeatha przez zniszczeniem kryształów, za pomocą których ten pragnie przejąć władzę nad światem.

Mechanika

Pod względem mechaniki Final Fantasy V to typowy przedstawiciel gatunku japońskich RPG-ów, w którym kontrolujemy czteroosobową drużynę, przemierzając świat i walcząc w systemie turowym z napotkanymi przeciwnikami. Jedną z największych nowości w grze jest rozwinięcie systemu prac (lub po prostu klas), znanego z pierwszej i trzeciej odsłony cyklu. Na początku rozgrywki mamy dostęp jedynie do kilku z nich, jednak w miarę postępów ich liczba rośnie do 22. Każda z nich jest rozwijana osobno, dając graczom możliwość tworzenia postaci, dysponujących różnymi kombinacjami umiejętności. Kluczem do sukcesu w grze jest umiejętne zarządzanie klasami w toku całej rozgrywki.

Kwestie techniczne

Pod względem grafiki produkcja stoi na podobnym poziomie co jej poprzedniczka i dzięki debiutowi na znacznie wydajniejszych platformach sprzętowych prezentuje się wyraźnie lepiej od pierwotnej trylogii, wydanej na konsolach NES. Na uwagę zasługuje także znacznie większa (niż np. w Final Fantasy IV) interakcja pomiędzy postaciami oraz stojąca zwyczajowo na bardzo wysokim poziomie ścieżka dźwiękowa autorstwa Nobuo Uematsu.

Tryb gry: single player  

Ocena użytkowników: 6,2 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 2 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy V

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Final Fantasy V Wymagania sprzętowe

Sony PlayStation 3

PlayStation 3

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Portable

PlayStation Portable

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PlayStation Vita

PlayStation Vita

 • Wykorzystuje:
 • PlayStation Network
PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Pentium IV 2.4 GHz
 • 2 GB RAM
 • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 lub lepsza
 • Windows Vista
PS3
PSP
PSV
iOS
AND
PC