Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGiOSANDPC
Okładka Fearless Fantasy (AND)
OkładkaFearless Fantasy (AND)

Fearless Fantasy

Niecodzienna turowa gra RPG, opowiadająca o przygodach łowcy głów Leona, który musi nie tylko pokonać szereg potworów, ale także ocalić pewną dziewczynę przed okropnym małżeństwem. Rozgrywka, w odróżnieniu od konkurencyjnych tytułów, opiera się na wykonywaniu gestów.

RPG | fantasy | indie | surrealizm

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Fearless Fantasy Premiera

15maj2014

PC

14maj2015

iOS

9lip2015

AND

Gry podobne do Fearless Fantasy

Angry Birds Epic

Chrono Trigger

FNAF World

Fearless Fantasy to zwariowana gra RPG, stworzona przez niewielki, dwuosobowy zespół Enter Skies, który wspomagała ekipa tinyBuild GAMES, twórcy No Time To Explain.

Historia opowiada o słynnym łowcu głów Leonie, który podróżuje po fantastycznym świecie, wybijając w pień hordy stworów. W kolejnej misji heros, wraz ze swoimi towarzyszami, musi stawić czoła nie tylko rozmaitym bestiom, ale także ocalić dziewczynę przed okropnym małżeństwem.

Rozgrywka rożni się nieco od innych przedstawicieli gier RPG. Twórcy wykorzystali system turowej walki, ale nie opiera się on na klikaniu w wybrane funkcje, lecz na używaniu gestów. W związku z tym podczas zabawy musimy wykonywać określone ruchy, kreśląc np. szybko linie pomiędzy wyskakującymi na ekranie figurami.

Nieodłącznym elementem gameplayu jest także humor. Twórcy nabijają się z rozmaitych rzeczy, w tym z japońskich gier RPG. Zabawa uzupełniania jest przez przyzwoitą, kreskówkową oprawę graficzną.

Minirecenzja Fearless Fantasy – prawdopodobnie najdziwniejsze RPG świata

PLUSY:
  • Niecodzienny system walki, łączący klasyczne rozwiązania z gier jRPG z rytmicznym QTE;
  • Klimatyczna, dwuwymiarowa oprawa graficzna, której styl przywołuje na myśl dokonania Tima Burtona;
  • Kilka poziomów trudności, dzięki którym QTE stają się bardziej skomplikowane, zachęca do powtarzania zaliczonych już walk.
MINUSY:
  • Fabuła opowiadająca o kolejnych przygodach nieustraszonego łowcy głów nie jest zbyt porywająca.

Rynek gier niezależnych obfituje w rozmaite, często dość dziwaczne projekty. W jednym przypadku tego typu eksperymenty się udają, a w innym nie. Na szczęście Fearless Fantasy, które pierwotnie ukazało się na komputerach PC w 2014 roku, okazało się całkiem ciekawą produkcją RPG, której mechanika rozgrywki idealnie sprawdza się na urządzeniach mobilnych.

Co ciekawe ta sama aplikacja nie do końca spisuje się na pierwotnej platformie sprzętowej, a wszystko przez mechanikę rozgrywki, która opiera się na wykonywaniu gestów. Ataki wybieramy bowiem, jak w wielu innych produkcjach jRPG, a więc z podręcznego menu. Później jednak zaczyna się zabawa w swego rodzaju grę rytmiczno-zręcznościową, którą najprościej przyrównać do QTE. Na ekranie wyświetlają się kolorowe punkty, w które trzeba trafiać, przeciągać palec w odpowiednim momencie itd. Od naszych poczynań zależy skuteczność ataku, a także obrony.

Naturalnie, jak na grę RPG przystało, tak i w tym przypadku postać jest rozwijana z biegiem czasu. Dodatkowo możemy, a nawet musimy nabywać nowe wyposażenie, a każdy z herosów dysponuje własnymi umiejętnościami. Mało tego, twórcy zatroszczyli się również o kilka poziomów trudności, różniących się skomplikowaniem sekwencji QTE, co zachęca do powtarzania wygranych walk.

Swoje trzy grosze do pozytywnego wizerunku Fearless Fantasy dodaje także klimatyczna oprawa graficzna 2D, której stylistyka przypomina połączenie japońskich produkcji RPG z twórczością Tima Burtona. W zasadzie jej jedynym poważnym mankamentem są twarze ludzkich postaci, które są po prostu nijakie i bezpłciowe.

Tytuł stworzony przez ekipę Enter Skies nie jest jakimś wielkim objawieniem dla fanów gatunku, ale takiej mechaniki walki nie znajdziecie w żadnej innej grze RPG, a dodatkowo, pomijając już kwestię oryginalności, system ten sprawdza się w praniu po prostu świetnie i stanowi najmocniejszy punkt produkcji.

Tryb gry: single player  

Rozmiar aplikacji: średnia (50 do 500 MB)

Wymagania wiekowe Fearless Fantasy: Odpowiednia dla każdego wieku.

PC
iOS
AND