Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPCANDNDSiOSPSP
Okładka Final Fantasy IV (PC)

Final Fantasy IV

Final Fantasy IV Complete Collection

Odświeżona wersja czwartej części kultowej sagi jRPG, której pierwsze wydanie pojawiło się w 1991 roku na konsoli SNES.

RPG | fantasy | turowe | reedycje/remastery/remaki | jRPG

Okładka Final Fantasy IV (PC)

data premiery gry:

20gru2007

NDS

19kwi2011

PSP

19gru2012

iOS

6cze2013

AND

17wrz2014

PC

Odświeżona z myślą o użytkownikach PC czwarta część jednej z najpopularniejszych japońskich serii jRPG. Oryginalna gra (w USA znana jako Final Fantasy II) ukazała się w 1991 roku na konsolce SNES i doczekała się konwersji m.in. na PlayStation (1997) oraz GameBoy Advance (2005). W 2007 roku przygotowano trójwymiarowy remake tytułu, przeznaczony na handhelda Nintento DS. Staraniem europejskiego wydawcy serii, firmy Square Enix, posłużył on do przygotowania portu Final Fantasy IV na urządzenia przenośne oraz PC.

Fabuła gry rozgrywa się głównie na Ziemi, którą zamieszkują dwie rasy: ludzie i żyjące pod powierzchnią globu krasnoludy. Oprócz swojego naturalnego satelity, czyli Księżyca, wokół Ziemi krąży także sztuczny glob, zdominowany przez dwie nieco dziwniejsze nacje - Lunarian, pochodzących ze zniszczonej planety, niegdyś umiejscowionej pomiędzy Marsem a Jowiszem oraz Hummingway, dla których natywnym światem jest Księżyc.

Głównym bohaterem Final Fantasy IV jest Cecil Harvey, Mroczny Rycerz służący w siłach zbrojnych kraju Baron. Pewnego razu Cecil zostaje wysłany z misją wykradzenia tajemniczego Kryształu, który znajduje się w posiadaniu magów zamieszkałych w jednej z wiosek. Pomny jednak podobnego zadania, które niestety zakończyło się śmiercią wielu niewinnych osób, odmawia wykonania rozkazu i musi ponieść konsekwencje swej decyzji. Zostaje mu zlecona misja dostarczenia pewnej paczki do Wioski Mgły. Nie podejrzewa, że to pułapka...

Głównymi nowościami, jakie przyniosła czwarta odsłona cyklu, było wprowadzenie klas postaci oraz systemu Active Time Battle, w którym kluczowym elementem było wyczucie czasu i wydawanie poleceń w odpowiednim momencie. Wraz z przygotowanym po 16 latach remakiem, środowisko gry stało się w pełni trójwymiarowe. Znacząco rozbudowano fabułę gry, zmieniono niemal całkowicie wygląd postaci i wprowadzono pełen dubbing aktorski – z oczywistych przyczyn niedostępny w oryginale. Podobnie jak w przypadku odświeżonego kilka miesięcy wcześniej Final Fantasy III, pecetowi gracze otrzymali dość wierną kopię wersji z Nintendo DS, dostosowaną do wymagań i możliwości współczesnych komputerów.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Ocena czytelników: 6,6 / 10 na podstawie 132 głosów czytelników.

Gry podobne do Final Fantasy IV

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy IV

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Final Fantasy IV

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • 750 MB HDD
  • Windows Vista/7/8
Promocje mobilne na weekend 26–27 lipca (m.in. Canabalt HD, Final Fantasy IV i True Skate)
Promocje mobilne na weekend 26–27 lipca (m.in. Canabalt HD, Final Fantasy IV i True Skate)

wiadomość26 lipca 2014

Przed Wami kolejne wydanie cyklu poświęconego najlepszym promocjom cenowym na gry mobilne. W przeglądzie zamieściliśmy informacje o przecenach takich produkcji jak Canabalt HD, Final Fantasy IV czy True Skate.

Wieści ze świata (XCOM, Final Fantasy, Shenmue) 1/03/11

wiadomość1 marca 2011

„Wieści ze świata” to codzienna porcja krótkich wiadomości. Dziś piszemy m.in. o europejskiej becie Black Prophecy, dewelopingu kontrowersyjnego wznowienia XCOM, sprzedaży Super Meat Boy’a, a także wstrzymaniu prac nad platformą Jungle. Zapraszamy do lektury.

Japonia motorem napędowym Square Enix
Japonia motorem napędowym Square Enix

wiadomość8 listopada 2008

Japońska firma Square Enix podzieliła się ze światem swoimi rezultatami finansowymi, osiągniętymi w pierwszym półroczu roku fiskalnego 2008. Wynika z nich, że przyszłość firmy uzależniona jest od powodzenia i renomy, jaką cieszy się ona na terenie Japonii. Tamtejszy rynek jest bowiem zdecydowanie największym odbiorcą gier popularnego producenta tytułów należących do gatunku jRPG (choć nie tylko).

Premiery gier w Polsce (28 września - 5 października)
Premiery gier w Polsce (28 września - 5 października)

wiadomość6 października 2008

Siedem nowych gier, z czego aż pięć w wydaniu na konsolę Nintendo Dual Screen – to bilans minionego tygodnia na polskim rynku gier wideo. Jedynym, aczkolwiek najgłośniejszym tytułem, który w ciągu ostatnich siedmiu dni trafił do posiadaczy pecetów, była najnowsza odsłona serii FIFA, którą w piątkowej recenzji oceniliśmy na 65%.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (12 sierpnia 2008)
Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (12 sierpnia 2008)

wiadomość12 sierpnia 2008

W dzisiejszych „Wieściach ze świata w telegraficznym skrócie”: europejska premiera Final Fantasy IV, zapowiedzi na Games Convention, obsuwa GTR-a, Eidos zainteresowane Falconem 3D i inne. Zapraszamy do lektury.

NDS
PSP
PC
iOS
AND