Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGPSPPCiOSNDSAND
Okładka Final Fantasy IV Complete Collection (PSP)
OkładkaFinal Fantasy IV Complete Collection (PSP)

Final Fantasy IV Complete Collection

Final Fantasy IV

Odświeżona wersja czwartej części kultowej sagi jRPG, której pierwsze wydanie pojawiło się w 1991 roku na konsoli SNES.

RPG | fantasy | turowe | reedycje/remastery/remaki | jRPG

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy IV Complete Collection Premiera

20gru2007

NDS

19kwi2011

PSP

19gru2012

iOS

6cze2013

AND

17wrz2014

PC

producent: Square Enix wydawca: Square Enix wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Final Fantasy IV Complete Collection

Final Fantasy VI

Valkyria Chronicles 3: Unrecorded Chronicles

Chrono Trigger

Odświeżona z myślą o użytkownikach PC czwarta część jednej z najpopularniejszych japońskich serii jRPG. Oryginalna gra (w USA znana jako Final Fantasy II) ukazała się w 1991 roku na konsolce SNES i doczekała się konwersji m.in. na PlayStation (1997) oraz GameBoy Advance (2005). W 2007 roku przygotowano trójwymiarowy remake tytułu, przeznaczony na handhelda Nintento DS. Staraniem europejskiego wydawcy serii, firmy Square Enix, posłużył on do przygotowania portu Final Fantasy IV na urządzenia przenośne oraz PC.

Fabuła gry rozgrywa się głównie na Ziemi, którą zamieszkują dwie rasy: ludzie i żyjące pod powierzchnią globu krasnoludy. Oprócz swojego naturalnego satelity, czyli Księżyca, wokół Ziemi krąży także sztuczny glob, zdominowany przez dwie nieco dziwniejsze nacje - Lunarian, pochodzących ze zniszczonej planety, niegdyś umiejscowionej pomiędzy Marsem a Jowiszem oraz Hummingway, dla których natywnym światem jest Księżyc.

Głównym bohaterem Final Fantasy IV jest Cecil Harvey, Mroczny Rycerz służący w siłach zbrojnych kraju Baron. Pewnego razu Cecil zostaje wysłany z misją wykradzenia tajemniczego Kryształu, który znajduje się w posiadaniu magów zamieszkałych w jednej z wiosek. Pomny jednak podobnego zadania, które niestety zakończyło się śmiercią wielu niewinnych osób, odmawia wykonania rozkazu i musi ponieść konsekwencje swej decyzji. Zostaje mu zlecona misja dostarczenia pewnej paczki do Wioski Mgły. Nie podejrzewa, że to pułapka...

Głównymi nowościami, jakie przyniosła czwarta odsłona cyklu, było wprowadzenie klas postaci oraz systemu Active Time Battle, w którym kluczowym elementem było wyczucie czasu i wydawanie poleceń w odpowiednim momencie. Wraz z przygotowanym po 16 latach remakiem, środowisko gry stało się w pełni trójwymiarowe. Znacząco rozbudowano fabułę gry, zmieniono niemal całkowicie wygląd postaci i wprowadzono pełen dubbing aktorski – z oczywistych przyczyn niedostępny w oryginale. Podobnie jak w przypadku odświeżonego kilka miesięcy wcześniej Final Fantasy III, pecetowi gracze otrzymali dość wierną kopię wersji z Nintendo DS, dostosowaną do wymagań i możliwości współczesnych komputerów.

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 UMD

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 137 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: / 10 na podstawie 7 głosów czytelników.

Final Fantasy IV Complete Collection cena w dniu premiery: 179,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy IV Complete Collection

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Final Fantasy IV Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • 750 MB HDD
  • Windows Vista/7/8
NDS
PSP
PC
iOS
AND