Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXBOXX360PS2
Okładka Just Cause (PC)

Just Cause

Trzecioosobowa gra akcji, będąca pierwszą dużą produkcją młodego szwedzkiego studia Avalanche. Akcja gry przenosi nas na egzotyczną południowoamerykańską wyspę San Esperito o powierzchni ponad 1200 mil kwadratowych.

Akcji | TPP | sandbox | TPS

Okładka Just Cause (PC)

data premiery gry:

22wrz2006

PC XBOX PS2 X360

Pierwszy poważny produkt szwedzkiego studia programistycznego Avalanche Studios. Założeniami i stylem wykonania (gry przepełniona jest elementami kultury meksykańskiej, latynoskiej i portorykańskiej) bardzo przypomina on grę akcji Boiling Point: Road to Hell przygotowaną przez rosyjski zespół Deep Shadows. Akcja ma miejsce na południowoamerykańskiej wyspie San Esperito. Gracz, Rico Rodriguez, superagent CIA zostaje tam wysłany, bo obalić skorumpowany, samozwańczy rząd, a także by sprawdzić czy prawdziwe są pogłoski o przechowywanej tam broni masowego rażenia.

Pierwsze co rzuca w oczy po uruchomieniu tej produkcji to ogromnych rozmiarów obszar, po którym możemy się dowolnie poruszać. Według producenta jest to około 1225 mil kwadratowych tropikalnego raju, gór, dżungli, plaż czy wiosek i miast. Godny odnotowania jest też fakt, iż Just Cause pozwala na poruszanie się po tym świecie w dowolny sposób. Możemy zarówno prowadzić samochody, biegać, pływać, nurkować, poruszać się łodziami, latać samolotami czy śmigłowcami, a nawet skakać ze spadochronem. Jak łatwo się domyśleć, sam przebieg rozgrywki również jest otwarty. Owszem mamy tu jedną spójną fabułę, na którą składa się około 20 głównych misji, ale nic nie zmusza nas do tego, by je bezzwłocznie wykonywać. Istnieje bowiem możliwość zaliczania licznych zadań pobocznych, nieskrępowanego eksplorowania wyspy etc. Do naszej dyspozycji oddano również arsenał składający się z 25 rodzajów broni, począwszy od zwykłych pistoletów, a na wyrzutniach rakiet skończywszy.

Na San Esperito występuje kilka głównych sił polityczno-społecznych, które nieustannie rywalizują pomiędzy sobą o władzę. Poczynania gracza mają wpływ na to jak przedstawiciele tych frakcji reagują na jego osobę. Zazwyczaj zyskując przychylność jednych, traci w oczach innych. Nic nie stoi na przeszkodzie by podburzać masy i wszcząć rebelię lub nawet doprowadzać do porozumienia pomiędzy siłami rebeliantów, a kartelami narkotykowymi. Podstawą Just Cause jest otwartość i brak ograniczeń.

Zobacz pełny opis gry

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,1 / 10 na podstawie 4286 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,2 / 10 na podstawie 58 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Wymagania sprzętowe Just Cause

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.8 GHz
  • 1 GB RAM
  • karta graficzna 256MB (Geforce 6600 lub lepsza)
  • 7.4 GB HDD
  • Windows 2000/XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Just Cause - recenzja gry
Just Cause - recenzja gry

Recenzja 22 września 2006, 12:40

Generalnie, jeśli chodzi o dopracowanie takich elementów jak interfejs, sterowanie postacią i pojazdami, a przede wszystkim system walki, San Andreas musi ustąpić pola swojemu kuzynowi. Widać, że Skandynawowie ze studia Avalanche postarali się, aby dynamicznych walk nie zakłócały kłopoty z klawiszami czy zbyt ociężały kursor. Niektóre z walk (szczególnie zakochany jestem w tych dwóch pistoletach) naprawdę przypominały mi najlepsze momenty Maxa Payne, a to chyba coś znaczy. Również sterowanie samolotami i śmigłowcami, tak uciążliwe w grach Rockstara, rozwiązane zostało lepiej i sprawniej, niż w GTA. O klasie Just Cause świadczy chyba najlepiej fakt, że niektóre rzeczy robi lepiej, niż bodaj najlepsza seria gier wszech czasów.

PC
XBOX
PS2
X360