Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikRPGNDS
Okładka Final Fantasy Crystal Chronicles: Ring of Fates (NDS)
OkładkaFinal Fantasy Crystal Chronicles: Ring of Fates (NDS)

Final Fantasy Crystal Chronicles: Ring of Fates NDS

Kolejny przedstawiciel mini-serii "FF Crystal Chronicles". Na uwagę zasługuje obecność pełnoprawnego multiplayera. W tego typu zmaganiach może uczestniczyć nawet czterech graczy.

RPG | fantasy | jRPG | tytuły ekskluzywne Nintendo

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Final Fantasy Crystal Chronicles: Ring of Fates Premiera NDS

11marca2008

pudełko PL

4kwietnia2008

producent: Square-Enix / Eidos wydawca: Nintendo wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Ring of Fates jest kolejnym przedstawicielem mini-serii Final Fantasy Crystal Chronicles, której pierwsza część w 2004 roku wydana została na konsolę Gamecube. Tym razem mamy do czynienia z produktem przygotowanym z myślą o posiadaczach handheldów Nintendo DS. Warto też jednak zaznaczyć, iż równolegle na konsolę Wii przygotowano grę Final Fantasy Crystal Chronicles: The Crystal Bearers. Edycja przeznaczona na DS-a wyróżnia się oczywiście całkowicie nowym wątkiem fabularnym, a także częściowym wykorzystaniem ekranu dotykowego. Nie zapomniano jednak o elementach wyróżniających tę mini-serię. Mowa to przede wszystkim o zaawansowanym multiplayerze. Za przygotowanie gry odpowiedzialne jest oczywiście studio Square Enix.

Kampania dla pojedynczego gracza jest zupełnie niezależna od rozgrywek multiplayer. Tradycyjnie już przejmujemy kontrolę nad drużyną bohaterów, zwiedzając różne zakątki baśniowej krainy. Jeszcze przed rozpoczęciem właściwej zabawy możemy przystąpić do rozbudowaneg tutoriala, tak aby zapoznać się z podstawami dowodzenia drużyną czy przeprowadzania walk. Sterowanie jest jednak bardzo proste. Określone przyciski służą do przeprowadzania ataków, wykonywania niezbędnych do dotarcia w niektóre miejsca skoków, czy podnoszenia przedmiotów oraz aktywowania różnorakich mechanizmów.

Członkowie dowodzonej drużyny reprezentują oczywście wiele różnych klas postaci. Wpływa to nie tylko na preferowany styl walki, ale i rodzaj możliwych do użycia specjalnych umiejętności. Zadbano także o specyficzne dla każdej z grywalnych postaci ataki specjalne. Pokonani przeciwnicy nie tylko przyczyniają się do pozyskiwania punktów doświadczenia, ale i pozostawiają po sobie cenne przedmioty. Obiekty te można używać, bądź też sprzedawać je w odwiedzanych miastach. Skarby odnajdujemy także w innych miejscach, między innymi w charakterystycznych skrzyniach. Zlecane nam questy przeważnie wymagają zabicia określonego potwora, czy uratowania jakiejś osoby.

Multiplayer prezentuje się równie ciekawie. W zabawie może uczestniczyć czterech graczy, którzy jeszcze przed przystąpieniem do rozgrywki muszą wyznaczyć swojego przywódcę. Następnie zajmujemy się eksploracją zbliżonych do singleplayera terenów. Gracze mogą tu wybierać pomiędzy pięcioma podstawowymi klasami postaci. Jest to między innymi wojownik, łucznik, czy mag specjalizujący się w białej magii. Bardzo istotne jest oczywiście to żeby drużyna składała się z postaci z różnych klas, tak aby zapewnić sobie odpowiednią wszechstronność ataków oraz działań o charakterze defensywnym. Ponadto niektórzy przeciwnicy są szczególnie odporni na określone typy uderzeń.

Całość rozgrywa się oczywiście w dwuwymiarowym środowisku, które obserwowane jest w rzucie izometrycznym. Grafika prezentuje jednak wysoki poziom wykonania. Tyczy się to zarówno zróżnicowanych terenów, jak i ładnie wykonanych modeli postaci. Ponadto główni bohaterowie Ring of Fates zajmują stosunkowo dużą powierzchnię ekranu, co jest rzadkością w przypadku japońskich gier role-playing. Nie zabrakło także ciekawie zrealizowanych scenek przerywnikowych, ukazujących najważniejsze postępy w kampanii dla pojedynczego gracza.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: sieć lokalna   Liczba graczy: 1-4  

Final Fantasy Crystal Chronicles: Ring of Fates cena w dniu premiery: 197,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Final Fantasy Crystal Chronicles: Ring of Fates

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.