Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCX360PS3
Okładka Conflict: Denied Ops (PC)

Conflict: Denied Ops

Conflict: Denied Ops jest grą z gatunku FPS, opracowaną przez Pivotal Games – bastion twórców serii Conflict (Desert Storm, Vietnam etc.). Zabawa traktuje o przygodach dwóch dzielnych agentów, pracujących na zlecenie amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej.

Akcji | FPP | współczesne konflikty | FPS | wojskowe | strzelanki

Okładka Conflict: Denied Ops (PC)

data premiery gry:

8lut2008

PC X360 PS3

Conflict: Denied Ops (wcześniej znany jako Crossfire) jest dynamiczną strzelaniną z widokiem z perspektywy pierwszej osoby, opracowaną przez Pivotal Games. Jest to zarazem piąty tytuł z przygotowywanej przez tego developera serii Conflict, w skład której wchodzą dwie części Desert Storm, a także gry Vietnam i Global Terror. Niniejszy produkt powstał z myślą o komputerach osobistych klasy PC oraz konsolach PlayStation 3 i Xbox 360.

Rozgrywka traktuje o przygodach dwóch dzielnych agentów – Gravesa oraz Langa. Zajmują się oni wykonywaniem zleceń dla amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej. Bohaterowie charakteryzują się też mocnym zakonspirowaniem - tylko nieliczni wiedzą o ich powiązaniach z CIA, a w przypadku poniesienia porażki rząd amerykański oficjalnie wyprze się powiązań z nimi. Główny wątek fabularny Denied Ops nawiązuje do puczu wojskowego w Wenezueli, który pozwolił jednemu z tamtejszych generałów (Ramirez) na przejęcie kontroli nad państwem. Zadaniem głównych bohaterów jest powstrzymanie cechującego się nuklearnymi zapędami szaleńca, a także dopadnięcie wszystkich tych osób, z którymi mógł współpracować. Misje rozgrywane są nie tylko w tropikalnych lasach Ameryki Południowej, ale również na zamarzniętym obszarze Syberii i w spalonej słonecznymi promieniami Afryce. W sumie do pokonania jest dziesięć głównych etapów, co daje około ośmiu godzin rozgrywki.

W trakcie realizowania poszczególnych misji liczy się nie tylko celne oko przy okazji strzelania, lecz także taktyka. W trybie single player trzeba więc umiejętnie przełączać się pomiędzy bohaterami, celem chociażby wzięcia wroga w krzyżowy ogień. Gdy kierujemy jednym z awanturników, to za poczynania drugiego odpowiada Sztuczna Inteligencja, której wydaje się rozkazy. Graves i Lang odróżniają się także przydzielonym odgórnie wyposażeniem. Graves lepiej radzi sobie z eliminacją wrogów z dużych odległości. Lang z racji posiadania ciężkiego karabinu preferuje bezpośrednie starcia z oddziałami wroga. Wyposażenie głównych bohaterów jest sukcesywnie wzbogacane o nowe elementy. Agenci otrzymują komponenty wzbogacające ich bronie w shotguny czy wyrzutnie rakiet. Odblokowywany jest też dostęp do wielu interesujących gadżetów, jak chociażby gogli umożliwiających prowadzenie bezpiecznego ostrzału zza zasłony.

Jedną z najmocniejszych stron Conflict: Denied Ops jest opcja zabawy w kooperacji. Pozwala ona dwóm użytkownikom na wyjątkowo emocjonującą zabawę. Każdy z graczy przejmuje kontrolę nad wybranym przez siebie agentem. Możliwa jest także komunikacja celem lepszego skoordynowania kolejnych działań. Conflict: Denied Ops posiada również bardziej klasyczny multiplayer, oparty na trzech zasadniczych trybach rozgrywki. Deathmatch i Team Deathmatch dotyczą wzajemnej eliminacji graczy. Conquest wymaga z kolei przejmowania kontroli nad punktami oznaczonymi przez charakterystyczne flagi. W walkach może brać udział maksymalnie szesnaście osób, a one same prowadzone są w lokacjach znanych z kampanii dla pojedynczego gracza.

Stosunkowo wysoki poziom wykonania prezentuje oprawa wizualna gry. Producent zaopatrzył swój produkt przede wszystkim w liczne eksplozje, a także skryptowane akcje, dzięki którym można na przykład podziwiać awaryjne lądowanie wrogiego śmigłowca. Uwagę zwraca też wysoce interaktywne środowisko, którego większość elementów można przemieścić, zniekształcić, a nawet całkowicie zniszczyć.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 16  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 829 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,8 / 10 na podstawie 23 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Conflict: Denied Ops

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Conflict: Denied Ops

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Core 2 Duo 1.8 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 256 MB (GeForce 7900 lub lepsza)
  • 7 GB HDD
  • Windows 2000/XP/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Conflict: Denied Ops - recenzja gry
Conflict: Denied Ops - recenzja gry

Recenzja 10 marca 2008, 11:04

Również w kwestii sposobu przechodzenia danej misji panuje względna dowolność, a najlepiej widać to chyba w epizodzie rozgrywającym się na zamku, w którym można od początku zdać się na siłowe aczkolwiek hałaśliwe rozwiązanie, lub też postąpić wręcz przeciwnie i pobawić się w cichą eliminację niedobruchów z pomocą wytłumionego pistoletu. Gra przybiera wówczas cechy takiej uproszczonej skradanki, gdzie jeden fałszywy krok czy niecelny strzał podnosi alarm i... nie powiem by mi się to nie podobało. Nie raz, nie dwa jednemu z agentów zdarzy się pocałować matkę-ziemię po niespodziewanym zderzeniu z pociskiem wystrzelonym przez przeciwnika, a wówczas drugi z operatorów zmuszony jest ruszyć z odsieczą, by zaaplikować pechowcowi środek, który błyskawicznie postawi go na nogi (ach te wynalazki CIA, Q może się schować). Poziom adrenaliny u gracza także wtedy skacze, szczególnie gdy obrało się zupełnie inną drogę niż partner i teraz trzeba przebiec pół mapy, by mu pomóc, podczas gdy zegar tyka.

PC
X360
PS3