Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS3NDSX360Wii
Okładka Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)

Call of Duty 4: Modern Warfare

Call of Duty: Modern Warfare - Reflex

Czwarta odsłona przebojowego cyklu pierwszoosobowych strzelanin (FPS) autorstwa studia Infinity Ward. Tym razem deweloperzy z kalifornijskiego Encino zdecydowali się zerwać z tradycją i przenieść akcję w czasy współczesne.

Akcji | FPP | terroryzm | Call of Duty | współczesne konflikty | FPS | wojenne | strzelanki

Okładka Call of Duty 4: Modern Warfare (PC)

data premiery gry:

5lis2007

NDS

6lis2007

PC PS3 X360

10lis2009

Wii
Rekomendacja GRYOnline.pl

Call of Duty 4: Modern Warfare to kolejna gra z gatunku FPS, należąca do bestsellerowego cyklu, kojarzonego pierwotnie wyłącznie z II Wojną Światową. W przypadku "czwórki" utalentowani developerzy z firmy Infinity Ward postanowili jednak zerwać z tradycją, serwując nam konflikt zbrojny z przełomu XX i XXI wieku. Za tą wojenną zawieruchą stoi rosyjski skrajny nacjonalista nazwiskiem Zakajew, inspirujący światowy terroryzm, celem odwrócenia uwagi mocarstw od swojej próby zagarnięcia władzy w ojczyźnie.

Przejmujemy oczywiście kontrolę nad postaciami rozmaitych żołnierzy, uczestniczącymi we wspomnianych działaniach militarnych. Hollywoodzki scenariusz w ramach trybu single player gwarantuje graczom emocjonującą i zróżnicowaną zabawę od początku do końca. Przygotowano dla nas m.in. desant z helikoptera UH-60 Black Hawk, działanie głęboko na terytorium wroga w pełnym kamuflażu typu Ghillie Suit i prowadzenie ognia z pokładu samolotu AC-130. Poszczególne misje bojowe zlokalizowano w rozmaitych zakątkach globu ziemskiego. Trafiamy m.in. na Bliski Wschód, gdzie jako żołnierz amerykańskiej piechoty morskiej walczymy z islamskimi terrorystami, a także operujemy na terytorium wschodnioeuropejskim, kierując żołdakiem rosyjskim w wojnie domowej.

Developerzy opracowali oprawę graficzną, kipiącą nowoczesnymi rozwiązaniami wizualnymi (głębia ostrości, realistyczne cieniowanie etc.), jak również naturalnie funkcjonujący system fizyczny (przykładowo od fali uderzeniowej, powstałej w wyniku wybuchu, przewracają się metalowe beczki i drewniane skrzynie, a nawet ceglane ściany). Nie zapomniano też o nastrojowych motywach muzycznych i sugestywnych efektach dźwiękowych. Tryb multiplayer pozwala na rozgrywkę w wielu trybach, m.in. Free for All, Team Deathmatch, Team Objective, czy Team Tactical. Specjalny system upgrade'owania broni oraz klasy postaci, a także mozliwość wezwania wsparcia z powietrza w postaci nalotu bombowego, czy śmigłowca, dopełniają obrazu gry idealnej do zabawy w sieci.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-18  

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 22519 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,3 / 10 na podstawie 44 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,99 PLN

Gry podobne do Call of Duty 4: Modern Warfare

Klasyfikacja PEGI Call of Duty 4: Modern Warfare

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Call of Duty 4: Modern Warfare

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.4 GHz
  • 768 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce 6600 lub lepsza)
  • 8 GB HDD
  • Windows XP/Vista
Microsoft Xbox 360

Microsoft Xbox 360

  • Wykorzystuje:
  • Xbox Live
Call of Duty 4: Modern Warfare - recenzja gry
Call of Duty 4: Modern Warfare - recenzja gry

Recenzja 8 listopada 2007, 13:25

Pozytywne wrażenia płynące z rozgrywki zawdzięczamy przede wszystkim doskonale zaprojektowanym scenariuszom, tworzącym spójną kampanię. Już we wspomnianej wyżej misji na statku sporo się dzieje, a to dopiero początek. Akcje niewielkiej grupy komandosów pod osłoną nocy, wymiana ognia na ulicach arabskich miast (przypominająca sceny z filmu Helikopter w ogniu), bombardowanie przeciwników z powietrza czy też frontalny atak na instalacje wroga – naprawdę trudno narzekać na brak wrażeń. Prawdziwym majstersztykiem jest jednak misja w okolicach elektrowni jądrowej w Czernobylu, która jest nie tylko wspaniałym widowiskiem z powalającym klimatem, ale również znakomitym przykładem, jak ludzie z Infinity Ward potrafią wykorzystać skrypty. Snajperska wizyta u naszych wschodnich sąsiadów na długo zapada w pamięć i bezsprzecznie jest jednym z najjaśniejszych punktów omawianego programu.

PC
PS3
X360
NDS
Wii