Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCXBOXPS2GCN
Okładka Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown (PC)

Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown

Czwarta pełnoprawna odsłona serii taktycznych gier akcji, promowanej nazwiskiem słynnego pisarza Toma Clancy’ego. Gra jest efektem współpracy oryginalnych twórców cyklu z Red Storm Entertainment oraz studia Ubisoft Montreal.

Akcji | FPP | TPP | terroryzm | współczesne konflikty | taktyczne | strzelanki

Okładka Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown (PC)

producent: Red Storm

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

6wrz2005

PS2 XBOX

9wrz2005

GCN

14lut2006

PC

Kolejna odsłona słynnej (ponad 7,5 miliona sprzedanych egzemplarzy) serii taktycznych gier akcji promowanych nazwiskiem znanego pisarza Toma Clancy’ego. Tym razem za jej powstanie odpowiadają specjaliści z dwóch studiów developerskich, tj. Red Storm Entertainment (twórcy oryginalnego Rainbow Six) oraz Ubisoft Montreal Studio. Podobnie jak w częściach poprzednich, tak i tu jako członkowie elitarnego oddziału anty-terrorystycznego Rainbow Six walczymy ze zorganizowaną przestępczością, jednakże zmianie uległ charakter rozgrywki. Przede wszystkim tryb jednoosobowy został wzbogacony o mroczną fabułę związaną z osobą jednego głównego bohatera. Otóż, na samym początku możemy wybrać, w kogo się wcielimy, z dwóch osób, Dinga Chaveza, lidera oddziału Rainbow Six, oraz snajpera Dietera Webera. Co więcej, warunki, w jakich przychodzi nam walczyć, również są dość niecodziennie. Mianowicie w tej części zmuszeni jesteśmy bronić się przed atakami najemników z pewnej organizacji terrorystycznej, która za cel obrała sobie unicestwienie jednostki Rainbow Six. Naturalnie, poza tym, przedstawiciele tego syndykatu weszli w posiadanie groźnego nano-wirusa, który stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa.

Na kampanię składa się 16 misji bojowych umiejscowionych w równych zakątkach naszego globu, w tym Algierii czy południowej Afryce. Warto dodać, że tym razem po raz pierwszy w serii pojawiają się misje, w których osłaniamy swoich kolegów jako snajper. Nie poruszamy się wówczas z całym oddziałem, lecz z bezpiecznej odległości (np. z wieży) oczyszczamy dany obszar z wrogów opierając się na komunikatach radiowych towarzyszy broni. Łącznie podczas całej rozgrywki walczymy ramię w ramię z dziesięcioma agentami o różnych narodowościach, płci oraz specjalizacji (zwiadowcy, eksperci od ładunków wybuchowych, elektroniki etc). W pojedynczej misji jednakże, poza osobą głównego bohatera, dowodzimy maksymalnie trzema ludźmi. Autorzy zapewniają, że za ich zachowanie odpowiada jeszcze lepszy system A.I., aniżeli w Rainbow Six 3. To samo tyczy się przeciwników, którzy potrafią oskrzydlać nasz oddział, wzajemnie się osłaniać, ostrzelać go ogniem zaporowym oraz perfekcyjnie oczyszczać pomieszczenia z napotkanych zagrożeń.

Specjalnie z myślą o graczach przywiązanych do serii i ceniących sobie realizm oraz z myślą o tych, którzy stawiają tu pierwsze kroki, przygotowano dwa poziomy trudności rozgrywki. Ponadto Rainbow Six 4 zaopatrzono w szereg opcji ułatwiających nam życie (wszytko konfigurowalne). Wśród nich należy wymienić specjalne wizualne zaznaczenie przeciwników (co ułatwia ich dostrzeżenie) oraz szereg podpowiedzi i wskazówek na odprawach dotyczących np. broni używanych przez terrorystów.

Autorzy pokusili się też o podrasowanie silnika graficznego znanego nam z części poprzedniej, a także o zastosowanie realistycznego engine’u fizycznego (Havok 2 ragdoll engine), które w połączeniu mają zachwycić graczy szczegółowością, z jaką oddają realia walk w terenach zurbanizowanych. Dość ciekawym pomysłem są gogle używane przez antyterrorystów, przez które obserwujemy akcję (widok FPP). Na ekranie mamy ich zarys. Gdy pada deszcz, spływają po nich krople wody, a w walce ulegają uszkodzeniom (zadrapania, pęknięcia). Ogólnie rzecz biorąc ich stan wpływa na naszą widoczność.

Asortyment broni, jakich mogą użyć bohaterowie, powiększył się o kilka nowych (w sumie dysponujemy aż 42), w porównaniu z częścią poprzednią (w tym potężny karabin snajperski i karabin MTAR-21 micro). Liczba innych pomocnych gadżetów, również się powiększyła. W śród nowych zabawek znajdziemy sensor ruchu, dzięki któremu wykryjemy niewidocznych gołym okiem przeciwników.

W Rainbow Six 4 nie zapomniano też o rozbudowanych możliwościach zabawy wieloosobowej. Wśród dostępnych trybów należy wymienić cooperative, deathmatch, czy team-base.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 7,6 / 10 na podstawie 598 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 24 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown

Klasyfikacja PEGI Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown

PC Windows

PC Windows

 • Rekomendowane:
 • Pentium 4 1.5 GHz
 • 512 MB RAM
 • karta graficzna 64 MB (GeForce3 lub lepsza)
 • 7 GB HDD
 • Windows 2000/XP
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
 • Network Adaptor
Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Nintendo GameCube

Nintendo GameCube

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown - recenzja gry
Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown - recenzja gry

Recenzja 1 marca 2006, 10:56

Właściwe misje mają bardzo uproszczony przebieg. Przede wszystkim, w Lockdown sterujemy wyłącznie jedną drużyną, a nie trzema, tak jak to miało miejsce w poprzednich odsłonach serii Rainbow Six. Co więcej, swoim podwładnym możemy wydawać jedynie najprostsze polecenia, obejmujące między innymi udanie się do wyznaczonego punktu, czy też podążanie za sterowaną postacią. Nieco więcej możliwości pojawia się w momencie dotarcia do zamkniętych drzwi. Podobnie jak we wspomnianej już serii SWAT, możemy zadecydować, w jaki sposób zostaną otwarte i czy po wtargnięciu do nowego pomieszczenia zastosowane zostaną jakieś dodatkowe środki, na przykład w postaci granatów ogłuszających. Generalnie jednak do większości drzwi najlepiej podchodzić samemu, a to dlatego, iż można je ostrożnie uchylić i z zaskoczenia załatwić znajdujących się obok terrorystów.

PC
PS2
XBOX
GCN