Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCGCNPS2XBOX
Okładka Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown (PC)
OkładkaTom Clancy's Rainbow Six: Lockdown (PC)

Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown

Czwarta pełnoprawna odsłona serii taktycznych gier akcji, promowanej nazwiskiem słynnego pisarza Toma Clancy’ego. Gra jest efektem współpracy oryginalnych twórców cyklu z Red Storm Entertainment oraz studia Ubisoft Montreal.

Akcji | FPP | TPP | terroryzm | współczesne konflikty | taktyczne | strzelanki

Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown Premiera

6wrz2005

PS2 XBOX

9wrz2005

GCN

14lut2006

PC

producent: Red Storm wydawca: Ubisoft wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Gry podobne do Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown

Call of Duty 4: Modern Warfare

SWAT 4

Tom Clancy's Ghost Recon: Future Soldier

Kolejna odsłona słynnej (ponad 7,5 miliona sprzedanych egzemplarzy) serii taktycznych gier akcji promowanych nazwiskiem znanego pisarza Toma Clancy’ego. Tym razem za jej powstanie odpowiadają specjaliści z dwóch studiów developerskich, tj. Red Storm Entertainment (twórcy oryginalnego Rainbow Six) oraz Ubisoft Montreal Studio. Podobnie jak w częściach poprzednich, tak i tu jako członkowie elitarnego oddziału anty-terrorystycznego Rainbow Six walczymy ze zorganizowaną przestępczością, jednakże zmianie uległ charakter rozgrywki. Przede wszystkim tryb jednoosobowy został wzbogacony o mroczną fabułę związaną z osobą jednego głównego bohatera. Otóż, na samym początku możemy wybrać, w kogo się wcielimy, z dwóch osób, Dinga Chaveza, lidera oddziału Rainbow Six, oraz snajpera Dietera Webera. Co więcej, warunki, w jakich przychodzi nam walczyć, również są dość niecodziennie. Mianowicie w tej części zmuszeni jesteśmy bronić się przed atakami najemników z pewnej organizacji terrorystycznej, która za cel obrała sobie unicestwienie jednostki Rainbow Six. Naturalnie, poza tym, przedstawiciele tego syndykatu weszli w posiadanie groźnego nano-wirusa, który stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa.

Na kampanię składa się 16 misji bojowych umiejscowionych w równych zakątkach naszego globu, w tym Algierii czy południowej Afryce. Warto dodać, że tym razem po raz pierwszy w serii pojawiają się misje, w których osłaniamy swoich kolegów jako snajper. Nie poruszamy się wówczas z całym oddziałem, lecz z bezpiecznej odległości (np. z wieży) oczyszczamy dany obszar z wrogów opierając się na komunikatach radiowych towarzyszy broni. Łącznie podczas całej rozgrywki walczymy ramię w ramię z dziesięcioma agentami o różnych narodowościach, płci oraz specjalizacji (zwiadowcy, eksperci od ładunków wybuchowych, elektroniki etc). W pojedynczej misji jednakże, poza osobą głównego bohatera, dowodzimy maksymalnie trzema ludźmi. Autorzy zapewniają, że za ich zachowanie odpowiada jeszcze lepszy system A.I., aniżeli w Rainbow Six 3. To samo tyczy się przeciwników, którzy potrafią oskrzydlać nasz oddział, wzajemnie się osłaniać, ostrzelać go ogniem zaporowym oraz perfekcyjnie oczyszczać pomieszczenia z napotkanych zagrożeń.

Specjalnie z myślą o graczach przywiązanych do serii i ceniących sobie realizm oraz z myślą o tych, którzy stawiają tu pierwsze kroki, przygotowano dwa poziomy trudności rozgrywki. Ponadto Rainbow Six 4 zaopatrzono w szereg opcji ułatwiających nam życie (wszytko konfigurowalne). Wśród nich należy wymienić specjalne wizualne zaznaczenie przeciwników (co ułatwia ich dostrzeżenie) oraz szereg podpowiedzi i wskazówek na odprawach dotyczących np. broni używanych przez terrorystów.

Autorzy pokusili się też o podrasowanie silnika graficznego znanego nam z części poprzedniej, a także o zastosowanie realistycznego engine’u fizycznego (Havok 2 ragdoll engine), które w połączeniu mają zachwycić graczy szczegółowością, z jaką oddają realia walk w terenach zurbanizowanych. Dość ciekawym pomysłem są gogle używane przez antyterrorystów, przez które obserwujemy akcję (widok FPP). Na ekranie mamy ich zarys. Gdy pada deszcz, spływają po nich krople wody, a w walce ulegają uszkodzeniom (zadrapania, pęknięcia). Ogólnie rzecz biorąc ich stan wpływa na naszą widoczność.

Asortyment broni, jakich mogą użyć bohaterowie, powiększył się o kilka nowych (w sumie dysponujemy aż 42), w porównaniu z częścią poprzednią (w tym potężny karabin snajperski i karabin MTAR-21 micro). Liczba innych pomocnych gadżetów, również się powiększyła. W śród nowych zabawek znajdziemy sensor ruchu, dzięki któremu wykryjemy niewidocznych gołym okiem przeciwników.

W Rainbow Six 4 nie zapomniano też o rozbudowanych możliwościach zabawy wieloosobowej. Wśród dostępnych trybów należy wymienić cooperative, deathmatch, czy team-base.

Ostatnia modyfikacja 25 czerwca 2015

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna  

Nośnik: 1 DVD

Ocena użytkowników: 7,6 / 10 na podstawie 604 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9,3 / 10 na podstawie 24 głosów czytelników.

Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown cena w dniu premiery: 99,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Tom Clancy's Rainbow Six: Lockdown Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

 • Zalecane:
 • Pentium 4 1.5 GHz
 • 512 MB RAM
 • karta graficzna 64 MB (GeForce3 lub lepsza)
 • 7 GB HDD
 • Windows 2000/XP
Sony PlayStation 2

PlayStation 2

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
 • Network Adaptor
Microsoft Xbox

Xbox

 • Wykorzystuje:
 • Xbox Live
Nintendo GameCube

GameCube

 • Wykorzystuje:
 • karta pamięci
PC
PS2
XBOX
GCN