Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikAkcjiPCPS2XBOXGCN
Okładka Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (PC)

Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

Trzecia pełnoprawna odsłona przebojowej serii trzecioosobowych gier akcji z elementami skradanki, opowiadającej o przygodach agenta Sama Fishera.

Akcji | TPP | skradanki | szpiegowskie

Okładka Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory (PC)

producent: Ubisoft

wydawca: Ubisoft

wydawca PL: Cenega S.A.

Strona oficjalna

data premiery gry:

25mar2005

GCN

28mar2005

PC PS2 XBOX

„Splinter Cell: Chaos Theory” to już trzecia odsłona bestsellerowej serii bazującej na pomysłach rodem z książek autorstwa Toma Clancyego. Ponownie gracze wcielają się w postać Sama Fishera - specjalistę z „grupy cieni” wchodzącej w skład tajnej agencji NSA (National Security Agency), która jest wysyłana tylko do najbardziej zagadkowych zadań związanych z polityką Stanów Zjednoczonych. Akcja gry nadal jest przedstawiona z perspektywy trzeciej osoby.

Akcja toczy się w 2008 roku. Świat obiegają wieści o bardzo dziwnych wydarzeniach. Gigantyczne awarie sieci energetycznej, sabotaż na giełdach papierów wartościowych oraz włamania do międzynarodowych systemów obronnych. Narasta niepewność, a polityka państw staje się coraz mniej stabilna. Japonia tworzy specjalną siatkę szpiegowską. Okoliczne państwa nie kryją oburzenia. Narastają spory. Stany Zjednoczone chcą uregulować napięcie, ale niefortunnie pogarszają sytuację. Komunistyczna Korea Północna chce wykorzystać sytuację, aby wyeliminować swoich oponentów na południu. Coraz częściej wspomina o przygotowaniach do wojny...

Sam Fisher zostaje wysłany na obce terytoria do powstrzymania dalszego rozwoju wypadków. Misje obejmują m.in. kradzieże tajnych danych, zabójstwa niebezpiecznych osób oraz ich porwania. To, w jaki sposób zostaną wykonane zależy tylko od gracza. Nowością jest ich całkowita niepewność oraz nieliniowy przebieg. Ponadto pojawią się opcjonalne zadania, które gracz może wykonać przy okazji, ale nie są obowiązkowe. Dodatkowo grę można ukończyć we współpracy z innym graczem w trybie cooperative. Pojawią się także wszystkie tryby rozgrywki dla wielu graczy znane ze „Splinter Cell: Pandora Tomorrow”.

W kwestii samego przebiegu rozgrywki wprowadzono wiele nowych rozwiązań. Innowacją są nowe techniki walki na bliską odległość. Zróżnicowane metody walki nożem oraz szybkie chwyty obezwładniające nie raz pozwolą na szybsze usunięcie wielu przeciwników. Udostępniono także wiele nowych sposobów na chowanie się przed znajdującymi się tuż obok oponentami, które ułatwią wyjście z opresji. Do dyspozycji gracza oddano nowoczesne bronie i gadżety rodem z laboratoriów wojskowych.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna    

Nośnik: 1 DVD

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 6238 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

Klasyfikacja PEGI Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 4 2.2 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128MB (GeForce 4 lub lepsza)
  • 4 GB HDD
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • link-kabel
Microsoft Xbox

Microsoft Xbox

  • Wykorzystuje:
  • link-kabel
Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory - recenzja gry
Tom Clancy's Splinter Cell: Chaos Theory - recenzja gry

Recenzja 28 czerwca 2005, 12:28

Z drugiej jednak strony nie mamy tutaj ani przesadnie komiksowych zwrotów akcji („jestem Twoim bratem, Sam!”) ani zbytniego zagmatwania („czym jest plan S3?”), dzięki czemu historia jest spójna i na swój sposób dojrzała. Miłym akcentem jest specyficzne poczucie humoru, pojawiające się od czasu do czasu w rozmowach Sama z jego współpracownikami („Uważaj, mają tu system alarmowy / Niech zgadnę, uruchomię go trzy razy i koniec misji? / Sam, to nie gra komputerowa”). Gra się poza tym na tyle przyjemnie, że ogólny niedosyt związany z warstwą fabularną ustępuje po pewnym czasie niemal całkowicie. Wygłodzeni gracze i tak mają przed sobą prawdziwą ucztę.

PC
PS2
XBOX
GCN