Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Commandos 3: Destination Berlin (PC)

Commandos 3: Kierunek Berlin PC

Commandos 3: Destination Berlin

Trzecia odsłona rozwijanego przez hiszpańskie Pyro Studios cyklu taktycznych strategii w realiach II wojny światowej. W grze Commandos 3: Kierunek Berlin stajemy ponownie na czele znanego z pierwszej części serii, sześcioosobowego oddziału żołnierzy o odmiennych umiejętnościach.

Strategiczne | II wojna światowa | taktyczne | wojenne | wojskowe | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Commandos 3: Destination Berlin (PC)

Polskie napisy i dialogiPolskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15października2003

24października2003

pudełko PL

Commandos 3 to kolejna odsłona taktycznej strategii osadzonej w realiach II Wojny Światowej. W ponad 20 misjach, podzielonych na cztery kampanie (Londyn – kampania treningowa, Normandia, Francja i Niemcy, Stalingrad) do wykonania czekają najróżniejsze misje – zarówno znane z poprzednich części zadania typu „znajdź i zniszcz” jak i zupełnie nowe, tj. obrona alianckiego generała przed nalotem spadochroniarzy, napad na niemiecki konwój, zorganizowanie ataku wraz z francuskim ruchem oporu na niemiecki garnizon czy zdobycie pociągu pełnego nazistów podczas jego drogi z Francji do Niemiec. Zupełnej zmianie uległa struktura misji, teraz mapy podzielone są na mniejsze kawałki i dopiero po przejściu jednego dostajemy się na drugi. Twórcy mówią, iż w trzeciej odsłonie jest znacznie więcej akcji w porównaniu z poprzednimi, a kolejne zadania wymagają od gracza coraz to nowych pomysłów i sposobów. Zmianom poddano także A.I. odpowiadające za reakcje naszych przeciwników. Spotkamy się tu ze zwykłymi żołnierzami regularnej armii, Gestapo, oficerami SS, itd., a każdy z nich zachowuje się odmiennie, w zależności od specyficznych umiejętności i swego wyszkolenia.

W porównaniu z poprzednią częścią poprawiono także grafikę, dzięki czemu w Commandos 3 ataki bombowe, eksplozje, strzały, itp. są bardziej widowiskowe i realistyczne. Dodano też efekty pogodowe, usprawniono działanie engine’u przy pokazywaniu map terenów i wnętrz budynków. Ponadto podczas rozgrywki spotykamy nowe wcześniej niewidziane typy broni i przeciwników. Znacznym poprawkom poddany został tryb rozgrywki wieloosobowej, dodano także możliwość gry w trybie Deathmatch.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 3 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 1656 głosów czytelników.

Gry podobne do Commandos 3: Kierunek Berlin

Klasyfikacja PEGI Commandos 3: Kierunek Berlin

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Commandos 3: Kierunek Berlin

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Procesor Pentium 4 2 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB
  • 2 GB HDD
Commandos 3: Kierunek Berlin - recenzja gry
Commandos 3: Kierunek Berlin - recenzja gry

Recenzja 6 listopada 2003, 11:00

Wracając do kampanii – jak już wspomniałem, są cztery. Pierwsza, treningowa, rozgrywa się w Londynie. W drugiej, prócz Stalingradu zwiedzimy także Berlin. Trzecia rozgrywa się w Europie Środkowej, czwarta natomiast wykorzystuje motyw lądowania w Normandii. Nie zamierzam omawiać dokładnie fabuły tychże kampanii, gdyż zepsułoby wam to tylko zabawę. Najważniejsze, że nie będziemy się tu nudzić ani chwilę. Najciekawsza moim zdaniem jest kampania, w której za zadanie mamy wykraść dzieła sztuki z pędzącego pociągu. Pociąg sobie jedzie, wokół teren przesuwa się szybko, a my penetrujemy wagony oczyszczając je z Niemców... Wszystkie kampanie są dynamiczne – cele misji zmieniają się tu bardzo szybko, przyjaciele stają się wrogami, co chwila komandosi zostają złapani w ręce wroga, a pozostali przygotowują akcję ratunkową. Najbardziej byłem ciekaw, czy zapowiedzi twórców okażą się prawdą – wszak obiecywali, że w każdą misję będzie się grać inaczej (gdyż, jak mówili, w poprzednich wystarczył jeden sposób grania). I tak też jest w istocie. Niektóre misje wymagają sprytu i cichego podejścia. Trzeba naprawdę martwić się, gdzie zostawiać ciała wrogów i czy eliminując jednego strażnika nie zostanie się zauważonym przez drugiego. Wykalkulowane i chłodne podejście do sprawy to podstawa, nie można podejmować nieprzemyślanych działań. Inne zadania zrywają z tym zupełnie – w nich liczy się tylko siła ognia. W misji z udaremnieniem podłożenia bomby trzeba jak najszybciej zdobyć granaty i jakiś dobry karabin maszynowy, a potem po kolei eliminować Niemców, zapominając o czymś takim jak „niewywoływanie hałasu”. Jedna z misji polega na przygotowaniu zasadzki na wrogi konwój – prócz komandosów mamy także oddział alianckich żołnierzy, których umiejętne rozstawienie jest sprawą kluczową.