Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 12 lipca 2018, 18:41

autor: Vergil

Nadchodzi kolejna część serii Commandos

Seria Commandos w przyszłości doczeka się kontynuacji, podobnie jak gry Imperial Glory i Praetorians. Firma Kalypso Media poinformowała, że przejęła prawa do tych marek od hiszpańskiego Pyro Studios.

Firma Kalypso Media poinformowała, że stała się nowym właścicielem praw do marek Commandos, Praetorians oraz Imperial Glory. Wydawca ma wielkie plany związane z rozwojem swoich nowych nabytków. Jak można wyczytać w oficjalnym komunikacie, w terminarzu Kalypso Media znajdują się zarówno odświeżone wersje dotychczasowych produkcji, jak i zupełnie nowe odsłony reprezentowanych przez nie serii. Niemniej jest jeszcze zbyt wcześnie, by mówić o konkretach; rozmowy z potencjalnymi deweloperami, którzy chcieliby pracować nad rozwojem tych marek, mają bowiem rozpocząć się w „bliskiej przyszłości”.

Gry z serii Commandos wystawiały na próbę szare komórki każdego domorosłego taktyka. - Nadchodzi kolejna część serii Commandos - wiadomość - 2018-07-12
Gry z serii Commandos wystawiały na próbę szare komórki każdego domorosłego taktyka.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że Ignacio Pérez, czyli założyciel zespołu Pyro Studios (dotychczas dysponującego prawami do wyżej wymienionych marek) przyznaje, że od dłuższego czasu rozglądał się za partnerem, który mógłby przywrócić do życia owe serie. Nie bez powodu wybór padł akurat na Kalypso Media; jak twierdzi, niemiecki wydawca może się pochwalić dużym doświadczeniem w tej kwestii.

Spoglądając na katalog wydawniczy Niemców, w istocie można odnieść takie wrażenie. By nie szukać zbyt daleko: w 2017 roku nakładem Kalypso Media do sprzedaży trafił czwarty Sudden Strike (po dziesięciu latach od premiery trójki), w 2010 roku – Patrician IV (po dziewięciu latach od premiery trzeciej odsłony cyklu), natomiast rok 2009 przyniósł premiery gier Disciples III: Odrodzenie oraz Tropico 3 (które zadebiutowały po sześciu latach od premiery swoich poprzedniczek); warto zauważyć, że ostatnia z wyżej wymienionych serii nadal jest prężnie rozwijana.

W grach z serii Commandos liczyło się przede wszystkim umiejętne wykorzystywanie mocnych stron każdego protagonisty. - Nadchodzi kolejna część serii Commandos - wiadomość - 2018-07-12
W grach z serii Commandos liczyło się przede wszystkim umiejętne wykorzystywanie mocnych stron każdego protagonisty.

Tym, którzy jakimś cudem nie słyszeli o serii Commandos, należy się krótkie wyjaśnienie. Ów cykl strategii taktycznych narodził się w 1998 roku; gra zatytułowana Commandos: Za linią wroga pozwalała graczom przejąć kontrolę nad grupą tytułowych żołnierzy, działających na tyłach nieprzyjaciela. Każdy z bohaterów dysponował unikalnymi zdolnościami, którymi należało umiejętnie żonglować, by zrealizować cele ponad dwudziestu misji o niebywale wysokim poziomie trudności. Druga odsłona cyklu, czyli Commandos 2: Ludzie odwagi, zadebiutowała w 2001 roku, z kolei trzecia część serii – dwa lata później. Rok 2006 przyniósł natomiast premierę taktycznego FPS-a zatytułowanego Commandos: Strike Force, jednak tytuł nie sprostał oczekiwaniom graczy, co spowodowało, że cykl nie doczekał się wznowienia aż do teraz. W międzyczasie seria zyskała rozmaitych naśladowców, z których najnowszy, czyli Shadow Tactics: Blades of the Shogun, pojawił się w 2016 roku; wcześniej gracze obdarzeni zmysłem taktycznym mogli przetestować swe umiejętności między innymi w grach spod szyldu Desperados.

  1. Oficjalna strona internetowa firmy Kalypso Media