Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Patrician III: Rise of the Hanse (PC)

Patrician III: Rise of the Hanse PC

Patrizier II: Aufschwung der Hanse

Kolejna odsłona cyklu Patrician, która pierwotnie ukazała się w rodzimych Niemczech jako samodzielne rozszerzenie do drugiej części gry.

Strategiczne | ekonomiczne | średniowiecze

PC Windows
Okładka Patrician III: Rise of the Hanse (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

12października2001

31października2003

pudełko PL

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Kolejna odsłona cyklu strategii handlowych Patrician, zapoczątkowanego przez firmę Ascaron w 1992 roku. Ta powszechnie uważana za pełnoprawną, trzecią odsłonę serii produkcja, została pierwotnie wydana w 2001 r. w Niemczech, jako samodzielne rozszerzenie do drugiej części cyklu – Patrizier II: Aufschwung der Hanse. Wobec sporej ilości zmian, w stosunku do wersji podstawowej, postanowiono jednak wypromować ją na świecie jako Patrician III.

Mechanika rozgrywki zasadniczo nie zmieniła się. Nadal mamy więc do czynienia z rozgrywaną w czasie rzeczywistym strategią, której głównym elementem jest handel. Akcja gry umiejscowiona jest w XIV-wiecznej Europie, za czasów rozwoju tytułowej Hanzy tzn. wspólnoty handlowej, zrzeszającej czołowe ośrodki handlowe Niemiec, Polski, Szwecji i Holandii. Naszą karierę rozpoczynamy w małym, średniowiecznym miasteczku, jako jeden z pomniejszych kupców. Celem rozgrywki jest dorobienie się fortuny i awansowanie w hierarchii społecznej do rangi patrycjusza, tj. bogatego i wpływowego mieszczanina, a nawet szefa Hanzy.

Nasze kupieckie poczynania nie ograniczają się tylko i wyłącznie do legalnych transakcji handlowych, mających na celu obrót rozmaitymi towarami celem wypracowania zysku. Aby szybciej się wzbogacić, możemy też maczać palce w mniej chlubnej działalności, takiej jak piractwo czy szmuglerstwo. Innym źródłem przychodu będzie inwestowanie w rozwój i rozbudowę miast, co przełoży się na znaczący przypływ gotówki z podatków.

Nowa odsłona gry niesie ze sobą sporą ilość zmian. Podczas jednej gry możemy wybudować praktycznie „od zera” maksymalnie dwa miasta, a do naszych obowiązków należeć będzie także dbanie o bezpieczeństwo ich mieszkańców. Czynimy to poprzez budowę fortyfikacji, bram i wież strażniczych, a nawet bezpośrednie działania militarne. Względem poprzedniej edycji znacznie wzbogacono też opcje organizowania i prowadzenia ekspedycji, umożliwiając wydawanie szczegółowych rozkazów kapitanom okrętów, czy też podpisywanie kontraktów handlowych z odległymi miastami. Autorzy zaprojektowali także zupełnie nowe budynki, takie jak magazyny, mennice czy szkoły – poszerzając w ten sposób możliwości gracza w dziedzinie inwestowania i zarabiania pieniędzy.

Patrician III cechuje się znacznie poprawioną względem poprzedniczki oprawą graficzną, przejawiającą się w szczegółowo odwzorowanych budynkach i okrętach, oraz animowanych drzewach i zwierzętach. W grze pojawiają się też efekty atmosferyczne i sezonowe zmiany pogody, które wywierają znaczący wpływ na życie społeczności, oraz naszą produkcję i handel. Rozgrywka z komputerem stała się bardziej emocjonująca, dzięki poprawionemu AI komputerowego przeciwnika. Autorzy umożliwili też zabawę w trybie wieloosobowym, przeznaczonym nawet dla 8 graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 682 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,90 PLN

Gry podobne do Patrician III: Rise of the Hanse

Klasyfikacja PEGI Patrician III: Rise of the Hanse

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Patrician III: Rise of the Hanse

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium II 233 MHz
  • 32 MB RAM
  • Karta grafiki 4 MB
  • 700 MB HDD
  • Windows 95/98/Me/2000
Patrician III: Rise of the Hanse - recenzja gry
Patrician III: Rise of the Hanse - recenzja gry

Recenzja 4 grudnia 2003, 11:17

Gra pozwala na dużą dowolność w naszych poczynaniach. Możemy skupić się wyłącznie na handlu, rozbudowując naszą flotę i przewożąc towary pomiędzy miastami. Przy odpowiednim kombinowaniu, będzie można samemu wpływać na popyt na dane dobra, powodując wyczerpanie zapasów w mieście, czy też korzystać ze zmian sezonowych kupując np. latem dużo zboża pod koniec lata i sprzedając zimą. Później warto utrzymywać zapotrzebowanie na wysokim poziomie, sprzedając jednorazowo tylko po kilka sztuk, choć w naszych magazynach będzie zalegało ich z 1000. Oprócz tradycyjnego zarabiania pieniędzy z handlu, możemy odkrywać nieznane części świata, sprowadzając stamtąd rzadkie i luksusowe towary, wypowiedzieć wojnę piratom, starając się wytropić i zniszczyć ich kryjówki, a jeśli samotność zacznie nam doskwierać, to zawsze możemy się ożenić z jakąś piękną 14-letnią dziewczyną. Cóż, takie to już były czasy ;-). Innym pomysłem jest dbanie o mieszkańców miasta, starając się im zapewnić wszystko, czego tylko dusza zapragnie i sprowadzać towary nie tyle z myślą o zysku, co o zapełnieniu rynku. Plusem takich działań będzie rosnąca popularność, która wspierana odpowiednimi łapówkami i dotacjami, pozwoli nam zająć zaszczytne stanowisko burmistrza! Administrując miastem musimy zapewnić bezpieczeństwo jego mieszkańcom, rozbudowując fortyfikacje obronne, zakupując działa i utrzymując odpowiednio liczną armię obrońców. Będziemy też decydować o wielkości opodatkowania zamieszkującej miasto ludności. Element wojenny jest w grze potraktowany dość pobieżnie i ogranicza się do podejmowania przez nas kluczowych decyzji. W przypadku napaści wroga możemy spróbować wynegocjować korzystne dla nas warunki poddania lub też spróbować się bronić, a gdy to się uda, zaryzykować i ruszyć do kontrataku!