Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS4XONE
Okładka Praetorians: HD Remaster (PC)

Praetorians: HD Remaster

Zremasterowana wersja RTS-a z 2003 roku, która przenosi nas w czasy Imperium Rzymskiego; chcąc zostać cesarzem, gracz musi prowadzić działania wojenne, mając do dyspozycji ograniczoną liczbę zróżnicowanych jednostek.

Strategiczne | RTS | taktyczne | starożytność | reedycje/remastery/remaki | starożytny Rzym

Okładka Praetorians: HD Remaster (PC)

data premiery gry:

24sty2020

PC

18wrz2020

PS4 XONE

Praetorians: HD Remaster to zremasterowana wersja RTS-a z 2003 roku. Produkcja została opracowana przez ekipę Torus Games, we współpracy z autorami pierwowzoru, czyli zespołem Pyro Studios.

Fabuła

Preateorians: HD Remaster zabiera nas w czasy Imperium Rzymskiego, stawiając nam za cel zostanie cesarzem. W grze pojawiają się trzy nacje, z których pierwszą są oczywiście zdyscyplinowani Rzymianie wykorzystujący na polu walki imponujące machiny wojenne i stosujący wymyślne formacje bojowe. Druga to Gallowie, czyli nieustraszeni wojownicy cechujący się wysoką mobilnością. Ostatnie miejsce na liście zajmują dysponujący dużą wiedzą naukowo-techniczną Egipcjanie, zdolni poświęcić wszystko w imię Faraona.

Mechanika

W grze Praetorians: HD Remaster akcję ukazano z lotu ptaka. Będące sednem rozgrywki prowadzenie działań wojennych utrudnia fakt, że na przestrzeni ponad dwudziestu misji dysponujemy ograniczoną liczbą jednostek, a możliwość rekrutacji nowych jest determinowana przez przyrost naturalny oraz liczbę punktów chwały, jakimi dysponujemy w danym momencie.

Wymusza to na nas umiejętne zarządzanie zasobami militarnymi oraz opracowanie odpowiedniej taktyki uwzględniającej topografię terenu (przykładowo, ostrzał łuczników jest najskuteczniejszy, kiedy znajdują się oni na wzniesieniu), indywidualne umiejętności poszczególnych podkomendnych czy wreszcie możliwości oferowane przez różnorodne formacje. Należy przy tym pamiętać, że poszczególne jednostki są skuteczne w starciach z określonymi siłami nieprzyjaciela. Warto jeszcze odnotować, że oprócz wspomnianych już łuczników w potyczkach biorą udział między innymi pikinierzy, tytułowi pretorianie oraz rozmaite machiny wojenne pokroju taranów czy katapult.

Kwestie techniczne

Pracując nad grą Praetorians: HD Remaster, autorzy udoskonalili grafikę i przystosowali ją do wysokich rozdzielczościach. Poza tym poprawiono interfejs użytkownika oraz sterowanie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1,7 GB

Ocena czytelników: 6,1 / 10 na podstawie 30 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 6,1 / 10 na podstawie 38 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 71,99 PLN

Klasyfikacja PEGI Praetorians: HD Remaster

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Praetorians: HD Remaster

PC Windows

PC Windows

 • Minimalne:
 • Intel Core i3-3220 3.3 GHz
 • 4 GB RAM
 • karta grafiki 1 GB GeForce GT 640 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7 64-bit
 • Rekomendowane:
 • Intel Core i7-2620M 2.7 GHz
 • 8 GB RAM
 • karta grafiki 4 GB GeForce GTX 680 lub lepsza
 • 3 GB HDD
 • Windows 7/8/10 64-bit
Dwie klasyczne strategie wkrótce trafią na PS4 i XONE
Dwie klasyczne strategie wkrótce trafią na PS4 i XONE

wiadomość21 sierpnia 2020

18 września na PlayStation 4 oraz Xboksie One zadebiutuje Commandos 2 and Praetorians HD Remaster Double Pack, czyli zestaw zremasterowanych wersji dwóch klasycznych strategii stworzonych przez studio Pyro. Tytuły będą dostępne zarówno w wersji cyfrowej, jak i pudełkowej.

Commandos 2 HD i Praetorians HD - oryginały vs remastery
Commandos 2 HD i Praetorians HD - oryginały vs remastery

wiadomość14 grudnia 2019

Od wczoraj trwają beta-testy odświeżonych wersji Commandos 2 oraz Praetorians. Dostęp do nich mają gracze, którzy zamówili (lub dopiero zamówią) gry w przedsprzedaży. Do sieci trafił również krótki zwiastun porównujący graficznie remastery z pierwowzorami.

Remastery Commandos 2 i Praetorians w styczniu. Będą beta-testy
Remastery Commandos 2 i Praetorians w styczniu. Będą beta-testy

wiadomość13 listopada 2019

Firma Kalypso Media poinformowała, że remastery Commandos 2 i Praetorians nie ukażą się w tym roku. Na pocieszenie w grudniu odbędą się zamknięte beta-testy obu produkcji

Pierwszy zwiastun Praetorians: HD Remaster
Pierwszy zwiastun Praetorians: HD Remaster

wiadomość16 sierpnia 2019

W sieci pojawił się zwiastun odświeżonej wersji strategii Preatorians, przygotowany na potrzeby targów gamescom 2019. Tytuł ukaże się na PC oraz konsolach PlayStation 4 i Xbox One pod koniec bieżącego roku.

Zapowiedziano zremasterowane wersje gier Commandos 2 i Praetorians
Zapowiedziano zremasterowane wersje gier Commandos 2 i Praetorians

wiadomość11 czerwca 2019

Gry Commandos 2: Men of Courage i Praetorians doczekają się zremasterowanych wersji. Odpowiedzialna za ich wydanie firma Kalypso Media podzieliła się ich terminami premier oraz wymaganiami sprzętowymi.

PC
PS4
XONE