Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm Słownik PC PS4 PS3 Xbox One Xbox 360 Switch Andro iOS

Starożytny Rzym

Wielka Encyklopedia Gier GRYOnline.pl

Gry o tematyce starożytny Rzym ułożone według popularności.

PC
PC Windows51WWW1
PlayStation
Sony PlayStation 43Sony PlayStation 31Sony PlayStation 23
Sony PlayStation 1
PlayStation Portable1
PlayStation Vita
Xbox
Microsoft XBOX ONE4Microsoft Xbox 3601Microsoft Xbox2
Mobile
Android3Apple iOS3
Windows Phone
Nintendo
Nintendo Switch
Nintendo Wii
Nintendo DS1
Nintendo Wii U
Nintendo 3DS
Game Boy Advance
Nintendo GameCube
Więcej
Mniej
Akcji4
Zręcznościowe
Bijatyki
RPG1 Strategiczne46 Przygodowe3
Sportowe
Wyścigi1 Symulacje1
Logiczne
Towarzyskie
MMO2
Praetorians: HD Remaster
Praetorians: HD Remaster

Strategiczne 24 stycznia 2020

Zremasterowana wersja RTS-a z 2003 roku, która przenosi nas w czasy Imperium Rzymskiego; chcąc zostać cesarzem, gracz musi prowadzić działania wojenne, mając do dyspozycji ograniczoną liczbę zróżnicowanych jednostek. Praetorians: HD Remaster wyróżnia się na tle oryginału za sprawą poprawionej grafiki oraz ulepszonego interfejsu użytkownika i sterowania.

PCPS4XONE

Total War: Rome II
Total War: Rome II

Strategiczne 3 września 2013

Widowiskowa gra strategiczna, wyprodukowana przez brytyjskie studio deweloperskie Creative Assembly. Total War: Rome II pozwala graczom wcielić się w role przywódców państw z okresu starożytnego Rzymu i stanąć do walki o władzę oraz terytoria. Wzorem wcześniejszych gier z serii Total War (np. Total War: Shogun 2 oraz Empire: Total War) rozgrywka łączy elementy strategii turowej oraz czasu rzeczywistego (RTS). Do zadań graczy należy zarządzanie państwem i podległymi prowincjami, a także dowodzenie armiami. Atutem gry są spektakularne bitwy z udziałem tysięcy jednostek. Twórcy Total War: Rome II dołożyli starań o zachowanie historycznych realiów związanych m.in. z formacjami wojskowymi, ich uzbrojeniem oraz taktyką walki. Wysokiej jakości oprawa wizualna w grze jest zasługą zmodyfikowanego silnika Warscape Engine.

PC

Imperator: Rome
Imperator: Rome

Strategiczne 25 kwietnia 2019

Stworzona przez Paradox Interactive strategia na dużą skalę (grand strategy game), pozwalająca pokierować wybranym państwem w starożytności, począwszy od śmierci Aleksandra Wielkiego. Obowiązki gracza są liczne, obejmują zarządzanie wojskiem, administracją, gospodarką, populacją oraz kontaktami z innymi nacjami.

PC

Rome: Total War
Rome: Total War

Strategiczne 22 września 2004

Trzecia odsłona słynnej strategicznej serii Total War, tworzonej przez studio Creative Assembly. Tym razem gra zabiera nas do czasów rozkwitu i panowania Imperium Rzymskiego. Możemy uczestniczyć w znanych z historii wydarzeniach, takich jak powstanie Spartakusa, wojny punickie czy też podbój Galii przez Juliusza Cezara. Twórcy Rome: Total War zadbali o wierność historyczną gry, wprowadzając autentyczne jednostki, machiny i technologie używane przez antyczne narody. Tradycyjnie rozgrywka toczy się dwufazowo. Na mapie świata podejmujemy decyzje strategiczne – np. rozbudowujemy miasta, rozwijamy technologię, kierujemy dyplomacją, mobilizacją i ruchem wojsk, itd.; tutaj zabawa odbywa się w turach. Natomiast bitwy toczymy w czasie rzeczywistym, osobiście dowodząc poszczególnymi oddziałami. Rome: Total War korzysta z nowości wprowadzonych w poprzednich odsłonach serii, w tym oblężenia miast, rozpoznania wrogich wojsk czy wprowadzania odwodowych oddziałów. Oprócz kampanii dla jednego gracza tytuł oferuje rozgrywkę wieloosobową dla 8 osób.

PCANDiOS

Cezar IV
Cezar IV

Strategiczne 26 września 2006

Caesar IV to kolejna, czwarta już odsłona popularnego cyklu strategii-ekonomicznych, skupiających się na aspektach rozbudowy oraz zarządzania wirtualnym miastem w czasach starożytnego Imperium Rzymskiego.

PC

Ryse: Son of Rome
Ryse: Son of Rome

Akcji 22 listopada 2013

Stworzona przez studio Crytek dynamiczna gra akcji z widokiem z perspektywy trzeciej osoby (TPP). Prezentowana głównie w formie retrospekcji fabuła przenosi gracza do starożytnego Rzymu w okresie jego schyłku. Główny bohater – centurion Marius Titus – pragnie zemścić się na barbarzyńcach, którzy wymordowali mu bliskich. Rozgrywka w Ryse: Son of Rome od początku projektowana była z myślą o sterowaniu za pomocą kontrolera ruchowego Kinect. Co za tym idzie, gracze mogą za pomocą ruchów własnego ciała wyprowadzać rozmaite kombinacje ciosów. Dodatkowo istnieje możliwość wydawania rozkazów podległym żołnierzom w oparciu o proste komendy głosowe. Produkcja wyróżnia się wysokiej jakości oprawą audiowizualną generowaną w oparciu o silnik CryEngine czwartej generacji.

PCXONE

Praetorians
Praetorians

Strategiczne 28 lutego 2003

Praetorians to taktyczna strategia czasu rzeczywistego (RTS) przygotowana przez specjalizującą się w tym gatunku ekipę deweloperską Pyro Studios. Akcja gry osadzona została w Starożytności, a gracz kieruje poczynaniami jednej z trzech dostępnych nacji - Rzymian, Galów lub Egipcjan, starając się rozsądnie gospodarować zasobami militarnymi oraz wykorzystywać umiejętności poszczególnych jednostek i zdobywane w trakcie zabawy wyposażenie bojowe.

PC

Cezar III
Cezar III

Strategiczne 24 maja 1999

Dzięki tej grze możesz zakosztować smaku władzy jaką czuł cesarz największego imperium w historii ludzkości, wspinaj się po drabinie rzymskiej kariery politycznej i zbuduj najbardziej doskonałe miasto na świecie.

PC

0 A.D.
0 A.D.

Strategiczne 2021

Dostępna w modelu free-to-play strategia RTS autorstwa studia Wildfire Games, złożonego z deweloperów i graczy pracujących za darmo w czasie wolnym. Początkowo gra miała być modyfikacją Age of Empires II, lecz finalnie przeniesiono ją na nowy silnik i udostępniono jako samodzielną produkcję. Głównym zamiarem twórców było zaś zaprezentowanie najważniejszych cywilizacji, żyjących na Ziemi w okresie od V wieku p.n.e. do V wieku czasów nowożytnych. W grze 0 A.D. bierzemy udział w całkowicie fikcyjnym konflikcie, choć całość stara się trzymać realiów historycznych w kwestii odwzorowania broni, budynków itp. Zabawa polega zaś na kontrolowaniu wybranej nacji i rozwijaniu jej wraz z upływem czasu, a do zadań graczy należy zagospodarowanie posiadanego terytorium, produkcja pożywienia i pozyskiwanie surowców, niezbędnych do rozbudowy. Prócz tego musimy być też przygotowani na ewentualną wojnę, werbując żołnierzy, którzy w razie potrzeby odeprą atak wrogą bądź podbiją pobliskie osady lub miasta.

PC

Romans: Age of Caesar
Romans: Age of Caesar

Strategiczne 2020

Duchowy spadkobierca gry Stronghold Kingdoms - strategia MMO od studia FireFly (ojców cyklu Twierdza), w której gracze wcielają się w zarządców antycznych rzymskich miast. Kluczem do sukcesu w Romans: Age of Caesar jest nie tylko dbanie o własną metropolię, lecz także współpraca z pozostałymi władcami, obejmująca wymianę dóbr oraz pomoc militarną.

PC

Imperium Romanum
Imperium Romanum

Strategiczne 22 lutego 2008

Imperium Romanum to strategia pozwalająca graczowi wcielić się w rolę zarządcy rzymskiej prowincji w starożytności i doprowadzić ją do jej jak największego rozkwitu. Autorzy, studio Haemimont Games, włożyli dużo pracy w to, aby tytuł ten jak najstaranniej odzwierciedlał historyczne realia.

PC

Podbój Rzymu
Podbój Rzymu

Strategiczne 7 listopada 2003

Strategia czasu rzeczywistego z akcją osadzoną w początkowym okresie naszej ery, tj. w latach 200 - 450. Stajemy się przywódcą jednego z prymitywnych plemion barbarzyńskich. Wraz ze swoim ludem najeżdżamy i plądrujemy wrogie osady. W ten sposób rozwijamy się, zdobywamy żywność, broń oraz złoto, a także reputację i sławę.

PC

Total War: Rome II - Podzielone imperium
Total War: Rome II - Podzielone imperium

Strategiczne 30 listopada 2017

Czwarte duże rozszerzenie do Total War: Rome II, wydane po trzech latach od premiery poprzedniego DLC. Dodatek oferuje nową kampanię fabularną, rozgrywającą się w okresie poprzedzającym podział Cesarstwa Rzymskiego. Wprowadza też m.in nowe frakcje, jednostki, wydarzenia i misje.

PC

Imperivm III: The Great Battles of Rome
Imperivm III: The Great Battles of Rome

Strategiczne 20 czerwca 2006

Imperivium III: The Great Battles of Rome to strategia czasu rzeczywistego, wzbogacona o elementy RPG, skupiająca się na tematyce starożytnego Rzymu. Twórcami gry są autorzy trzeciej i czwartej części popularnej serii strategii ekonomicznych Tropico.

PC

CivCity: Rome
CivCity: Rome

Strategiczne 24 lipca 2006

CivCity: Rome to gra ekonomiczna, przygotowana wspólnymi siłami przez firmy Firefly Studios (producenta cyklu Stronghold) oraz dowodzoną przez Sida Meiera Firaxis Games. Akcja programu przenosi gracza w czasy największej świetności Cesarstwa Rzymskiego, a głównym zadaniem jest zbudowanie tętniącego życiem miasta.

PC

Grand Ages: Rome
Grand Ages: Rome

Strategiczne 26 lutego 2009

Kontynuacja RTS-a, zatytułowanego Imperium Romanum. Developerzy mają na swoim koncie także inne produkcje, nawiązujące do starożytnego Rzymu - np. Imperium Nemesis of the Roman Empire oraz Glory of the Roman Empire.

PC

Total War: Rome II - Rise of the Republic
Total War: Rome II - Rise of the Republic

Strategiczne 9 sierpnia 2018

Piąty duży dodatek do gry Total War: Rome II. Akcja przenosi się do IV wieku przed naszą erą, kiedy to Rzym był jeszcze stosunkowo młodą republiką. Rise of the Republic to przede wszystkim nowa kampania, w trakcie której możemy przejąć kontrolę nad jedną z dziewięciu nacji. Autorzy wprowadzają nowe opcje akcji rządowych, zastępujące znany z wcześniejszych kampanii system zmian rządu.

PC

Total War: Rome II - Cezar w Galii
Total War: Rome II - Cezar w Galii

Strategiczne 17 grudnia 2013

Pierwszy z planowanych dodatków do gry Total War: Rome II studia Creative Assembly. Akcja rozszerzenia zatytułowanego Cezar w Galii rozgrywa się w latach 58-51 p.n.e. i koncentruje na zmaganiach tytułowego władcy Rzymu z plemionami galijskimi. Znaczne zawężenie ram czasowych wymusiło na twórcach zmianę w systemie tur - trwają one teraz nie 12 miesięcy, a 2 tygodnie, dzięki czemu do gry powrócił m.in. system pór roku, wpływających w sposób losowy na przebieg rozgrywki. Nową kampanię dodatku uzupełniają kolejne grywalne frakcje, takie jak Nerwiowie, Bojowie oraz Galatowie, a także niedostępne wcześniej jednostki. Całość zamyka zmieniona mechanika wyzwań, nowa bitwa historyczna oraz zwiększenie znaczenia postaci historycznych pokroju Gajusza Juliusza Cezara czy Marka Antoniusza.

PC

Europa Universalis: Rzym
Europa Universalis: Rzym

Strategiczne 15 kwietnia 2008

Spin-offowa odsłona popularnej serii Europa Universalis, bazująca na silniku i mechanice wydanej w 2007 roku trzeciej części cyklu. W odróżnieniu od wszystkich poprzednich odsłon serii, Europa Universalis: Rzym przenosi nas do epoki starożytności, koncentrując się na losach Imperium Rzymskiego w latach od 280 p.n.e. do 27 p.n.e. – czyli od czasów pierwszej wojny punickiej do początków świetności Cesarstwa. Pod względem mechaniki, rozgrywka nie odbiega od rozwiązań znanych z pozostałych gier z tego cyklu, a podczas zabawy kierujemy wybraną frakcją, dbając o jej kulturę, religię, skarb państwa, siły zbrojne, rozwój naukowy czy kontakty dyplomatyczne. Do dyspozycji graczy oddano ponad 50 grywalnych frakcji, przynależących do dziewięciu ówczesnych kultur, na czele z celtycką, grecką, egipską oraz rzymską. Tradycyjnie dla serii, wiernie odtworzona została specyfika każdej nacji, a także historyczne zależności, wpływające na losy antycznego świata.

PC

Jon Shafer's At the Gates
Jon Shafer's At the Gates

Strategiczne 23 stycznia 2019

Turowa gra strategiczna studia Conifer Games, na którego czele stanął Jon Shafer – jeden z głównych projektantów Sid Meier’s Civilization V. Akcja gry At the Gates toczy się w schyłkowym okresie panowania Imperium Rzymskiego, a gracze obejmują kontrolę nad niewielkim barbarzyńskim plemieniem, które pragnie wykorzystać gasnącą potęgę mocarstwa do osiągnięcia dominującej pozycji w Europie. Całą zabawę rozpoczynamy z niewielkim zapleczem, eksplorując niegościnne ziemie i gromadząc surowce. Z czasem przenosimy się na bardziej żyzne tereny i rozpoczynamy handel oraz współpracę z innymi nacjami, by następnie wykorzystać je do własnych celów i zniszczyć. Główne wyzwanie stanowią jednak mocno ograniczone zapasy surowców, zmuszające graczy do ich nieustannego poszukiwania. W grze nie zabrakło oczywiście bitew, podczas których ważne jest nie tylko stosowanie rozmaitych manewrów taktycznych, ale również umiejętne wykorzystanie rzeźby terenu oraz zmieniających się pór roku.

PC

Legion
Legion

Strategiczne 5 czerwca 2002

Gra strategiczna będąca duchowym spadkobiercą przeboju z lat 90. zatytułowanego Centurion. Stajemy się Imperatorem starożytnego Rzymu i naszym zadaniem jest dbać o ekonomię, gromadzić surowce, utrzymywać stosunki dyplomatyczne z sąsiadami, a ostatecznie również prowadzić wojny.

PCANDiOS

Domina
Domina

Strategiczne 3 kwietnia 2017

Strategia ekonomiczna opracowana przez niezależne studio DolphinBarn. Gracz staje na czele szkoły gladiatorów funkcjonującej w czasach świetności Cesarstwa Rzymskiego. W trakcie zabawy kupujemy nowych wojowników, przygotowujemy dla nich plany treningowe, zaopatrujemy w niezbędny ekwipunek (broń białą, pancerze), by w końcu wystawiać ich do walki na arenach. Z uwagi na fakt, że poszczególni śmiałkowie mogą korzystać z różnych stylów walki, możemy tworzyć gladiatorów wyspecjalizowanych w konkretnych dziedzinach. Kluczem do sukcesu jest tutaj znalezienie złotego środka pomiędzy przychodami a wydatkami, a także właściwe wykorzystanie sytuacji politycznej i pozyskanie sympatii wpływowych ludzi. Domina oferuje przy tym zróżnicowane scenariusze potyczek – podczas gdy jedne opierają się na sprawiedliwych pojedynkach, inne zaprojektowano tak, by jak najbardziej utrudnić przeżycie naszym wojownikom. Wszystko to okraszono dwuwymiarową oprawą graficzną w technice pixel art. Na korzyść gry działa również klimatyczny soundtrack.

PC

Centurion: Defender of Rome
Centurion: Defender of Rome

Strategiczne 20 maja 1990

Gracz wcieli się w rolę dowódcy rzymskich legionów, którego zadaniem jest podbić cały ówczesny świat (Europę, Azja Mniejszą oraz Północną Afrykę), posługując się zarówno dyplomacją, jak i siłą.

PC

Total War: Rome II - Wrath of Sparta
Total War: Rome II - Wrath of Sparta

Strategiczne 16 grudnia 2014

Trzeci dodatek DLC do wydanej w roku 2013 kolejnej odsłony serii gier strategicznych Total War. Akcja gry przenosi nas w najdawniejszy okres historyczny, jaki kiedykolwiek został odwzorowany w ramach cyklu - zmagania rozpoczynamy w roku 432 p.n.e., czyli w pierwszych latach II wojny peloponeskiej, toczącej się pomiędzy Atenami a Spartą oraz jej sojusznikami. W grze Total War: Rome II – Wrath of Sparta otrzymujemy zupełnie nową kampanię fabularną, rozgrywającą się na terenie starożytnej Grecji oraz Azji Mniejszej. Do dyspozycji graczy oddano cztery grywalne frakcje: Ateny, Spartę, Korynt i Beocję, z których każda odznacza się tradycyjnie swoimi mocnymi i słabymi stronami. Dodatek wprowadza także nowe budynki, jednostki, drzewka technologii, koligacje plemienne oraz nowe postaci historyczne. Zabawę urozmaicają zaś cykliczne święta i Olimpiady, wymagające podejmowania decyzji wiążących się z różnymi konsekwencjami politycznymi.

PC