Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka 0 A.D. (PC)

0 A.D. PC

Dostępna w modelu free-to-play strategia RTS autorstwa studia Wildfire Games, złożonego z deweloperów i graczy pracujących za darmo w czasie wolnym.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | zagraj za darmo | starożytność | indie | starożytny Rzym

PC Windows
Okładka 0 A.D. (PC)

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

31marca2016

Alpha Test

Pobierz wersję alpha: https://play0ad.com/download/

2021

Kolekcja gier
Obserwuj grę

0 A.D. to darmowa gra strategiczna przeznaczona na PC. Za projekt odpowiada ekipa Wildfire Games. Nie jest to zwykłe studio, gdyż składa się z rozmaitych deweloperów oraz graczy, którzy pracują za darmo w wolnym czasie. Zespół ten swego czasu stworzył Rome at War – słynną modyfikację do gry Age of Empires II: The Age of the Kings.

Fabuła

Głównym zamiarem twórców było zaprezentowanie najważniejszych cywilizacji żyjących na Ziemi na przestrzeni tysiąclecia: od V w p.n.e. do V w n.e. Początkowo udostępniono tylko część z nich, m.in. Celtów, Greków czy Rzymian, ale w miarę postępów prac dochodziy do nich kolejne. Choć gra stara się trzymać historycznych realiów w odwzorowaniu broni, budynków itd., nie opowiada o żadnym rzeczywistym konflikcie, pozwalając się zmierzyć ze sobą wszystkim odtworzonym cywilizacjom. W związku z tym naszym zadaniem jest opowiedzenie się po jednej ze stron i pokierowanie jej do zwycięstwa.

Mechanika

0 A.D. to strategia czasu rzeczywistego (RTS), w ogólnych założeniach nie wyróżniająca się niczym szczególnym wśród klasycznych gier tego typu. Zabawa polega więc na kontrolowaniu wybranej nacji i rozwijania jej wraz z upływem czasu. Podstawowym zadaniem gracza jest zagospodarowanie zajętego terytorium. By tego dokonać, należy zatroszczyć się o farmę, produkującą pożywienie dla mieszkańców. Ponadto trzeba zbierać surowce, np. kamień czy drewno, potrzebne do stawiania kolejnych budynków. Tych w 0 A.D. nie brakuje – są tu np. zagrody dla zwierząt, doki, sklepy, baraki, świątynie czy też wieże strażnicze. Każda budowla ma oczywiście inne zastosowanie – zagroda pozwala na wytwarzanie mięsa, w dokach pozyskujemy ryby i handlujemy, w barakach szkolimy żołnierzy, a w świątyniach – medyków.

Samo rozwijanie cywilizacji i dbanie o podstawowe potrzeby mieszkańców to nie wszystko, gdyż musimy się także przygotować na ewentualną wojnę. W tym celu należy oczywiście zwerbować wielu żołnierzy, którzy odeprą atak wroga, ale równie dobrze podbiją pobliskie osady czy miasta.

Kwestie techniczne

0 A.D. na PC działa w oparciu o autorską technologię studia Wildfire Games, nazwaną Pyrogenesis. Silnik powstał z myślą właśnie o tej produkcji i oferuje wysoki poziom oprawy graficznej, zwłaszcza jak na darmowy projekt tworzony po godzinach.

Inne

Gra jest całkowicie bezpłatna. Oznacza to, że można ja pobrać z oficjalnej strony i nie martwić się ani o mikropłatności, ani o system energii, ani nawet o reklamy. Mało tego, deweloperzy pozwalają na modyfikowanie produkcji, a nawet używanie jej elementów we własnych projektach, przy czym w takim wypadku trzeba przestrzegać pewnych reguł (wymienionych stronie gry).

Produkcja 0 A.D. na PC rozpoczęła się w 2001 roku. Początkowo gra miała być modem do Age of Empires II: The Age of Kings. W 2003 roku przeniesiono tytuł na silnik Pyrogenesis i zaczęto pracować nad samodzielną edycją. Ta pojawiała się we wczesnej wersji w okolicach 2010 roku.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer  

Oczekiwania czytelników: 8.8 / 10 na podstawie 56 głosów czytelników.

Wymagania wiekowe 0 A.D.

odpowiednia dla każdego wieku

Wymagania sprzętowe 0 A.D.

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 3 1.0 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB GeForce 3 lub lepsza
  • Windows XP/Vista/7/8/10