Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS2
Okładka Age of Empires II: The Age of Kings (PC)
OkładkaAge of Empires II: The Age of Kings (PC)

Age of Empires II: The Age of Kings

Druga odsłona niezwykle popularnego cyklu gier strategicznych czasu rzeczywistego, opracowana przez zespół Ensemble Studios. Gracz staje na czele jednej z trzynastu cywilizacji, które prowadzi przez kolejne etapy rozwoju.

Strategiczne | RTS | średniowiecze

Kolekcja gier
Obserwuj grę

Age of Empires II: The Age of Kings Premiera

28wrz1999

PC

2lis2001

PS2

Gry podobne do Age of Empires II: The Age of Kings

Age of Empires III

Age of Empires II: HD Edition

Empire Earth

Age of Empires II: The Age of Kings to kontynuacja jednej z najwyżej ocenianych strategii czasu rzeczywistego, jaką okazała się wydana w roku 1996 we współpracy Ensemble Studios z firmą Microsoft gra Age of Empires. Podobnie jak jej pierwowzór, produkcja tworzona była przede wszystkim z myślą o graczach pecetowych, jednak dwa lata po premierze doczekała się także konwersji na konsole PlayStation 2. Pod względem zawartości obie gry nie różnią się od siebie. Konsolowa wersja Age of Empires II odznacza się jednak brakiem trybu wieloosobowego oraz całkowicie odmiennym, przystosowanym do specyfiki gamepadów modelem sterowania.

Mechanika

Ogólna koncepcja rozgrywki w Age of Empires II: The Age of Kings nie odbiega znacząco od rozwiązań znanych z pierwszej części serii. W grze stajemy więc na czele jednej z dostępnych cywilizacji, a naszym zadaniem jest poprowadzenie jej do światowej dominacji poprzez cztery kolejne epoki rozwoju: mroczne wieki, epokę feudalną i zamkową, aż po wieki imperialne. Aby osiągnąć cel, musimy przede wszystkim zająć się pozyskiwaniem surowców, takich jak jedzenie, drewno, kamień oraz złoto i sukcesywnie rozwijać naszą osadę, wznosząc kolejne budynki i odblokowując dostęp do coraz nowocześniejszych technologii. W grze nie brakuje jednak okazji do walki, a podczas zabawy musimy nie tylko bronić swoich włości przed atakami przeciwników, ale także zdobywać nowe tereny, przypuszczając najazdy na sąsiadów.

W Age of Empires II do dyspozycji graczy oddano 13 nacji, podzielonych na cztery kręgi kulturowe: bliskowschodni (Saraceni, Turcy, Bizantyjczycy i Persowie), dalekowschodni (Chińczycy, Japończycy i Mongołowie), zachodnioeuropejski (Brytowie, Frankowie i Celtowie) oraz wschodnioeuropejski (Goci, Teutoni i Wikingowie). Poszczególne kręgi posiadają identycznie wyglądające budynki i podobne jednostki, jednak każda z cywilizacji odznacza się swoimi własnymi wadami i zaletami, odmiennymi technologiami oraz unikalnymi cudami świata, wzorowanymi na realnie istniejących budowlach. Aby osiągnąć awans do kolejnej epoki rozwoju, musimy w trakcie gry spełnić określone warunki. Ukoronowanie naszych dążeń stanowi epoka imperialna, w której możemy skupić się na budowie cudu. Po jego wzniesieniu rozpoczyna się odliczanie i jeśli przeciwnicy nie zdążą zburzyć go w określonym czasie, posiadacz cudu wygrywa batalię.

Tryby rozgrywki

W trybie dla jednego gracza Age of Empires II: The Age of Kings oferuje kampanię treningową, której główną postacią jest szkocki bohater narodowy William Wallace, oraz cztery kampanie właściwe (Joanny D’Arc, Saladyna, Fryderyka Barbarossy i Czyngis Chana), składające się z sześciu misji każda. Prócz tego, możemy też rozegrać szybką potyczkę z komputerem, zdając się na losowe parametry rozgrywki, bądź stworzyć od podstaw własną mapę za pomocą załączonego edytora. Produkcja oferuje także pełnoprawny tryb wieloosobowy, w którym za pośrednictwem Internetu lub sieci LAN rywalizować ze sobą może nawet do ośmiu graczy. Tryb multiplayer niedostępny jest jednak w konsolowej wersji gry.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydane na platformie PC i PS2 Age of Empires II: The Age of Kings wykorzystuje podrasowaną wersję silnika zastosowanego w pierwszej części serii. W porównaniu do pierwowzoru, otrzymujemy więc nieco bardziej szczegółowe jednostki i wyraźnie poprawione AI, będące jedną z największych bolączek pierwszego Age of Empires. Większość pozostałych elementów wersji PC bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach poprzedniczki. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w wersji na PlayStation 2, gdzie jako jedna z nielicznych strategii wydanych na konsolach, Age of Empires II odznacza się nietypowym dla gatunku modelem sterowania, przystosowanym do obsługi za pomocą gamepada. Pewien problem stanowi też stosunkowo niska rozdzielczość gry, która w połączeniu z zastosowanym w grze widokiem izometrycznym utrudnia zabawę, ograniczając nieco pole widzenia i orientację w terenie.

Ostatnia modyfikacja 23 stycznia 2017

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,8 / 10 na podstawie 2164 głosów czytelników.

Age of Empires II: The Age of Kings cena w dniu premiery: 161 PLN

Klasyfikacja PEGI Age of Empires II: The Age of Kings

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Age of Empires II: The Age of Kings Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 233MHz
  • 32MB RAM
Sony PlayStation 2

PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
PC
PS2