Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS2
Okładka Age of Empires II: The Age of the Kings (PC)

Age of Empires II: The Age of the Kings

Age of Empires II: The Age of Kings

Druga odsłona niezwykle popularnego cyklu gier strategicznych czasu rzeczywistego, opracowana przez zespół Ensemble Studios. Gracz staje na czele jednej z trzynastu cywilizacji, które prowadzi przez kolejne etapy rozwoju.

Strategiczne | RTS | średniowiecze

Okładka Age of Empires II: The Age of the Kings (PC)

data premiery gry:

28wrz1999

PC

2lis2001

PS2

Age of Empires II: The Age of Kings to kontynuacja jednej z najwyżej ocenianych strategii czasu rzeczywistego, jaką okazała się wydana w roku 1996 we współpracy Ensemble Studios z firmą Microsoft gra Age of Empires. Podobnie jak jej pierwowzór, produkcja tworzona była przede wszystkim z myślą o graczach pecetowych, jednak dwa lata po premierze doczekała się także konwersji na konsole PlayStation 2. Pod względem zawartości obie gry nie różnią się od siebie. Konsolowa wersja Age of Empires II odznacza się jednak brakiem trybu wieloosobowego oraz całkowicie odmiennym, przystosowanym do specyfiki gamepadów modelem sterowania.

Mechanika

Ogólna koncepcja rozgrywki w Age of Empires II: The Age of Kings nie odbiega znacząco od rozwiązań znanych z pierwszej części serii. W grze stajemy więc na czele jednej z dostępnych cywilizacji, a naszym zadaniem jest poprowadzenie jej do światowej dominacji poprzez cztery kolejne epoki rozwoju: mroczne wieki, epokę feudalną i zamkową, aż po wieki imperialne. Aby osiągnąć cel, musimy przede wszystkim zająć się pozyskiwaniem surowców, takich jak jedzenie, drewno, kamień oraz złoto i sukcesywnie rozwijać naszą osadę, wznosząc kolejne budynki i odblokowując dostęp do coraz nowocześniejszych technologii. W grze nie brakuje jednak okazji do walki, a podczas zabawy musimy nie tylko bronić swoich włości przed atakami przeciwników, ale także zdobywać nowe tereny, przypuszczając najazdy na sąsiadów.

W Age of Empires II do dyspozycji graczy oddano 13 nacji, podzielonych na cztery kręgi kulturowe: bliskowschodni (Saraceni, Turcy, Bizantyjczycy i Persowie), dalekowschodni (Chińczycy, Japończycy i Mongołowie), zachodnioeuropejski (Brytowie, Frankowie i Celtowie) oraz wschodnioeuropejski (Goci, Teutoni i Wikingowie). Poszczególne kręgi posiadają identycznie wyglądające budynki i podobne jednostki, jednak każda z cywilizacji odznacza się swoimi własnymi wadami i zaletami, odmiennymi technologiami oraz unikalnymi cudami świata, wzorowanymi na realnie istniejących budowlach. Aby osiągnąć awans do kolejnej epoki rozwoju, musimy w trakcie gry spełnić określone warunki. Ukoronowanie naszych dążeń stanowi epoka imperialna, w której możemy skupić się na budowie cudu. Po jego wzniesieniu rozpoczyna się odliczanie i jeśli przeciwnicy nie zdążą zburzyć go w określonym czasie, posiadacz cudu wygrywa batalię.

Tryby rozgrywki

W trybie dla jednego gracza Age of Empires II: The Age of Kings oferuje kampanię treningową, której główną postacią jest szkocki bohater narodowy William Wallace, oraz cztery kampanie właściwe (Joanny D’Arc, Saladyna, Fryderyka Barbarossy i Czyngis Chana), składające się z sześciu misji każda. Prócz tego, możemy też rozegrać szybką potyczkę z komputerem, zdając się na losowe parametry rozgrywki, bądź stworzyć od podstaw własną mapę za pomocą załączonego edytora. Produkcja oferuje także pełnoprawny tryb wieloosobowy, w którym za pośrednictwem Internetu lub sieci LAN rywalizować ze sobą może nawet do ośmiu graczy. Tryb multiplayer niedostępny jest jednak w konsolowej wersji gry.

Kwestie techniczne

Pod względem technicznym, wydane na platformie PC i PS2 Age of Empires II: The Age of Kings wykorzystuje podrasowaną wersję silnika zastosowanego w pierwszej części serii. W porównaniu do pierwowzoru, otrzymujemy więc nieco bardziej szczegółowe jednostki i wyraźnie poprawione AI, będące jedną z największych bolączek pierwszego Age of Empires. Większość pozostałych elementów wersji PC bazuje na sprawdzonych rozwiązaniach poprzedniczki. Nieco inaczej sprawa przedstawia się w wersji na PlayStation 2, gdzie jako jedna z nielicznych strategii wydanych na konsolach, Age of Empires II odznacza się nietypowym dla gatunku modelem sterowania, przystosowanym do obsługi za pomocą gamepada. Pewien problem stanowi też stosunkowo niska rozdzielczość gry, która w połączeniu z zastosowanym w grze widokiem izometrycznym utrudnia zabawę, ograniczając nieco pole widzenia i orientację w terenie.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 2120 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 161 PLN

Gry podobne do Age of Empires II: The Age of the Kings

Klasyfikacja PEGI Age of Empires II: The Age of the Kings

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Age of Empires II: The Age of the Kings

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 233MHz
  • 32MB RAM
Sony PlayStation 2

Sony PlayStation 2

  • Wykorzystuje:
  • karta pamięci 8 MB
Seria Age of Empires wciąż się świetnie sprzedaje
Seria Age of Empires wciąż się świetnie sprzedaje

wiadomość12 lutego 2020

W ciągu 20 lat gry należące do serii Age of Empires sprzedały się w 25 milionach egzemplarzy. Łącznie cykl zarobił miliard dolarów. Takie informacje znalazły się w CV Briana Sullivana, współzałożyciela Ensemble Studios.

Age of Empires: Definitive Edition z datą premiery; Age of Empires II i III doczekają się odświeżonych wersji
Age of Empires: Definitive Edition z datą premiery; Age of Empires II i III doczekają się odświeżonych wersji

wiadomość22 sierpnia 2017

Oficjalna zapowiedź czwartej odsłony cyklu Age of Empires to nie jedyna dobra wiadomość, jaką Microsoft przygotował na tegoroczne targi gamescom z myślą o fanach serii. Podzielono się bowiem datą premiery Age of Empires: Definitive Edition oraz ujawniono, że druga i trzecia gra spod tego szyldu doczekają się odświeżonych wersji.

Age of Empires II HD oficjalnie zapowiedziane
Age of Empires II HD oficjalnie zapowiedziane

wiadomość7 marca 2013

Firma Microsoft zapowiedziała Age of Empires II HD. Druga część tej kultowej serii RTS-ów w odświeżonej wersji trafi na Steama 9 kwietnia. Gra będzie dokładnie tym, czego oczekują fani – starą, dobrą „dwójką” w podrasowanej oprawie.

Age of Empires II HD w rejestrze Steama
Age of Empires II HD w rejestrze Steama

wiadomość7 marca 2013

Bardzo interesująca informacja dla fanów klasycznych strategii czasu rzeczywistego. W sieci pojawiły się wieści o odnalezieniu w rejestrze Steama śladów związanych z Age of Empires II. Czy oznacza to, że doczekamy się wersji HD cenionego przez graczy hitu sprzed lat od Ensemble Studios?

Najlepsze modyfikacje (10/02/2013) - m.in. Tales of Middle Earth, Run the Lucky 38 i Command & Conquer: Untitled
Najlepsze modyfikacje (10/02/2013) - m.in. Tales of Middle Earth, Run the Lucky 38 i Command & Conquer: Untitled

wiadomość10 lutego 2013

W najnowszym przeglądzie modów omawiamy takie projekty jak m.in. Hyrule: Total War, nowe światy do Mount & Blade: Warband, Tales of Middle Earth oraz Run the Lucky 38 do Fallout: New Vegas.

PC
PS2