Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Age of Empires (PC)

Age of Empires PC

Gra strategiczna czasu rzeczywistego opracowana przez zespół Ensemble Studios.

Strategiczne | RTS | starożytność

PC Windows
Okładka Age of Empires (PC)

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

30czerwca1997

31października1997

pudełko PL

Age of Empires to pierwsza gra w dorobku firmy Ensemble Studios. Jej założyciele – Bruce Shelley, Brian Sullivan oraz bracia Rick i Tony Goodman postawili sobie za cel stworzyć komputerową strategię, która wykraczałaby poza utarte schematy. Projektem debiutantów w branży zainteresował się koncern Microsoft, który szybko dostrzegł jego potencjał. Age of Empires dało początek serii uznawanej za kanon gatunku strategii czasu rzeczywistego.

Akcja gry toczy się na przestrzeni ponad 10 tys. lat. Gracze wybierają jedną z 12 starożytnych nacji (Koreańczycy, Chińczycy, Japończycy, Babilończycy, Hetyci, Persowie, Asyryjczycy, Egipcjanie, Sumerowie oraz Grecy, Minojczycy i Fanicjanie), przy czym każda z nich odpowiada jednemu z czterech stylów architektonicznych: azjatyckiemu, bliskowschodniemu, egipskiemu lub greckiemu. Zadaniem gracza jest pokierowanie rozwojem cywilizacji poprzez cztery epoki – kamienną, neolityczną (epoka narzędzi), brązu i żelaza.

Rozgrywka w Age of Empires koncentruje się wokół wydobywania zasobów, eksploracji terenu i budowy armii. Wydatkując odpowiednie ilości drewna, żywności, kamienia oraz złota wznosić można nowe budynki, rozwijać technologie i produkować jednostki. Kluczem do sukcesu jest znalezienie właściwej proporcji pomiędzy rozwojem gospodarczym i ekspansją militarną. Każda nacja ma swoje mocne i słabe strony, pod kątem których należy wybrać właściwą strategię działania.

W trybie dla pojedynczego gracza gra oferuje cztery kampanie dla cywilizacji Greków, Egipcjan, Babilończyków i Japończyków, a także szereg scenariuszy z zadaniami do wykonania oraz rozgrywkę na losowej mapie lub death match z komputerową Sztuczną Inteligencją.

W swoim czasie oprawa graficzna Age of Empires stanowiła arcydzieło. Co prawda zastosowany silnik Genie generuje obraz 2D w charakterystycznym dla produkcji z drugiej połowy lat 90. ubiegłego wieku rzucie izometrycznym, ale ręcznie przygotowane grafiki i animacje prezentują bardzo wysoki poziom. Niestety, nie można tego powiedzieć o oprawie dźwiękowej, która niczym szczególnym się nie wyróżnia, a w niektórych elementach jak np. odgłosy, mocno odstaje od konkurencji.

Poza scenariuszami i kampaniami przeznaczonymi dla jednego gracza Age of Empires posiada również opcję zabawy dla maksymalnie 8 osób. Wymaga ona połączenia za pośrednictwem sieci Internet, LAN lub poprzez port szeregowy komputera. Dedykowane serwery do gry nie są jednak szczególnie wydajne, przez co często zdarzają się problemy z utrzymaniem połączenia lub dużymi opóźnieniami.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 1038 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 189 PLN

Wymagania wiekowe Age of Empires

12+

Wymagania sprzętowe Age of Empires

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166MHz
  • 32MB RAM
Seria Age of Empires wciąż się świetnie sprzedaje
Seria Age of Empires wciąż się świetnie sprzedaje

wiadomość12 lutego 2020

W ciągu 20 lat gry należące do serii Age of Empires sprzedały się w 25 milionach egzemplarzy. Łącznie cykl zarobił miliard dolarów. Takie informacje znalazły się w CV Briana Sullivana, współzałożyciela Ensemble Studios.

Zapowiedziano Age of Empires: Definitive Edition – zapisz się do bety multiplayera
Zapowiedziano Age of Empires: Definitive Edition – zapisz się do bety multiplayera

wiadomość12 czerwca 2017

Kultowe Age of Empires z 1997 roku doczeka się odświeżonej wersji. Age of Empires: Definitive Edition zaoferuje rozdzielczość 4K, orkiestrową ścieżkę dźwiękową, zmodernizowany interfejs i więcej.

Nadchodzi Age of Empires Online
Nadchodzi Age of Empires Online

wiadomość17 sierpnia 2010

Już od pewnego czasu huczało od plotek na temat nowego projektu Robot Entertaiment, zatytułowanego Spartan. Teraz nadszedł czas by położyć kres wszystkim spekulacjom. Okazuje się, że była to tylko nazwa kodowa i w rzeczywistości studio pracuje nad Age of Empires Online. Mamy dla was pierwsze konkretne informacje, screeny i materiały video.

Twórcy Age of Empires pracują nad nową grą [news zaktualizowany]
Twórcy Age of Empires pracują nad nową grą [news zaktualizowany]

wiadomość8 lipca 2010

Robot Entertainment pracuje nad nową grą dla Microsoftu. Nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego gdyby nie fakt, że deweloper zrzesza część byłych twórców takich gier jak Age of Empires, czy Halo Wars, którzy założyli nowe studio po zamknięciu Ensemble. Tajemnicza produkcja najprawdopodobniej będzie połączeniem strategii z elementami RPG.

Gry skasowane wraz z Ensemble Studios
Gry skasowane wraz z Ensemble Studios

wiadomość3 lutego 2009

Każda likwidacja pociąga za sobą ofiary. W przypadku zamknięcia studia developerskiego, ofiarami są nieukończone gry. Dzięki redaktorom serwisu Gamasutra mamy okazję zajrzeć do pustoszejącej siedziby Ensemble Studios.