Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePCPS1
Okładka Sid Meier's Civilization II (PC)

Sid Meier's Civilization II

Kontynuacja niezwykle udanej strategicznej gry turowej Sid Meier’s Civilization, którą wielu uznaje za początek współcześnie rozumianego gatunku 4X.

Strategiczne | turowe | 4X | strategiczne wojenne

Okładka Sid Meier's Civilization II (PC)

producent: MicroProse

wydawca: MicroProse

Strona oficjalna

data premiery gry:

30cze1996

PC

30sty1999

PS1
Kolekcja gier
Obserwuj grę

Sid Meier’s Civilization 2 to turowa gra strategiczna stworzona przez Microprose, która stanowi kontynuację hitu z 1991 roku. Produkcja pozwala wcielić się w przywódcę tytułowej cywilizacji, który prowadzi ją ku dobrobytowi na przełomie kolejnych wieków i tysiącleci.

Mechanika

Civilization 2 rozwija wszystkie elementy poprzednika, zapewniając graczom jeszcze większą kontrolę nad rozwojem swojej nacji. W dwójce równie ważne jest rozwijanie armii i technologii zbrojeniowych, co prowadzenie skutecznych działań dyplomatycznych oraz efektywne zarządzanie gospodarką i dbanie o zadowolenie mieszkańców swojego imperium.

Dzieło Microprose pozwala przejąć kontrolę nad jedną z kilku nacji, wśród których znaleźli się Grecy, Rzymianie, Amerykanie, Rosjanie, Wikingowie, Japończycy, Aztekowie czy Mongołowie. W trakcie rozgrywki gracze muszą dbać o jej rozwój, startując z poziomu niewielkiej prehistorycznej wioski. Rywalizacja o panowanie nad światem z konkurentami trwa do 2020 roku lub momentu, w którym któraś ze stron stworzy kolonialny statek kosmiczny i dotrze do układu gwiezdnego Alfa Centauri. Zwycięzcę określa wynik punktowy wyliczany na bazie liczby postawionych cudów, dni pokoju czy zadowolonych mieszkańców. Nic nie stoi na przeszkodzie, by po dokonaniu podsumowania przez grę, kontynuować zabawę dalej, bez ograniczeń czasowych.

W Civilization 2 twórcy wprowadzili szereg nowości oraz usprawnień. Kamera pokazuje akcję w rzucie izometrycznym, a interfejs został dopracowany pod kątem wygodniejszego dostępu do ważnych informacji. Autorzy pokusili się również o dodanie nowych jednostek i budynków, a także wprowadzenie modyfikacji w atrybutach niektórych znanych z oryginału. Interesującym rozwiązaniem jest także Wysoka Rada, która pełni funkcję doradczą – specjalizujący się w różnych kwestiach eksperci służą wiedzą graczowi, często kłócąc się ze sobą, co dodaje grze elementu humorystycznego.

Kwestie techniczne

Civilization 2 cechuje prosta, utrzymana w nieco kreskówkowej stylistyce oprawa graficzna. Tytuł wyróżniają przygotowane przez twórców animacje prezentujące każdy z dostępnych cudów świata. Na potrzeby gry nagrano także wiele minut wystąpień członków Wysokiej Rady w formie wstawek FMV.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single player  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 2199 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Sid Meier's Civilization II

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Sid Meier's Civilization II

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium 166 MHz
  • 16 MB RAM
Sid Meier - „Dziś nie zrobiłbym Civilization. Nie wiem nawet, czy bym w nią zagrał”
Sid Meier - „Dziś nie zrobiłbym Civilization. Nie wiem nawet, czy bym w nią zagrał”

wiadomość9 września 2020

Sid Meier udzielił wywiadu, w którym promuje swoją autobiografię i dzieli się przemyśleniami na temat świata gier. Wyznał też, że dziś raczej nie stworzyłby Civilization.

Powstaje gra MMO z serii Civilization

wiadomość24 lipca 2011

Powstaje gra Civilization Online, czyli sieciowa wersja popularnej serii Sida Meiera. Produkcja jest tworzona przez studio XLGames, założone przez Jake’a Songa, legendarnego producenta MMORPG, który dał światu takie hity jak Lineage.

Na facebookowe Civilization jeszcze trochę poczekamy
Na facebookowe Civilization jeszcze trochę poczekamy

wiadomość2 lutego 2010

Spora grupa fanów gier facebookowych, którym przejadło się życie rolnika i mają ochotę zamienić Farmville na coś z większą ikrą z radością przywitała wieści o Civilization Network, czyli nowym wcieleniu legendarnej serii autorstwa Sida Meiera. Teraz dowiedzieliśmy się kiedy wystartuje beta tego projektu.

Projekt Civilization MMO skasowany?

wiadomość24 listopada 2009

Firma 2K Games podjęła decyzję o kasacji strategicznej gry MMO, która według doniesień amerykańskich blogerów miała być sieciową wersją Cywilizacji. W projekt był podobno zaangażowany Scott Jennings, postać znana bywalcom świata MMO, który poinformował pod koniec zeszłego miesiąca o utracie stanowiska.

Nowe Civilization dla użytkowników serwisu Facebook
Nowe Civilization dla użytkowników serwisu Facebook

wiadomość22 października 2009

Ogromna popularność serwisów społecznościowych pobudza twórców gier do niecodziennych działań. Sid Meier, legendarny projektant gier komputerowych, znany szczególnie z wybitnej serii Civilization, zapowiedział nową odsłonę tej serii przeznaczoną specjalnie dla… Facebooka.

PC
PS1