Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 14 października 2022, 14:40

autor: Adrian Werner

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni

Po obejrzeniu ostatniego odcinka The Lord of the Rings: The Rings of Power nie chcecie opuszczać Śródziemia? W takim wypadku zainteresować Was mogą mody zainspirowane twórczością Tolkiena.

Źródło fot. Amazon
i

Dzisiaj wyemitowano ostatni odcinek pierwszego sezonu serialu Władca Pierścieni: Pierścienie Władzy (ang. The Lord of the Rings: The Rings of Power). Telewizyjna superprodukcja sprawiła, że wiele osób ma również ochotę na rozgrywkę w magicznym Śródziemiu, zwłaszcza że może to umilić oczekiwanie na nowe epizody. Dlatego przygotowaliśmy listę najlepszych fanowskich modyfikacji zainspirowanych twórczością Tolkiena.

Mody, a nie gry!

Ten artykuł poświęcony jest tolkienowskim modyfikacjom do gier, które same w sobie nie mają nic wspólnego ze Śródziemiem. Jeśli szukacie oficjalnych adaptacji tej marki oraz modów do nich, to polecamy lekturę naszej wcześniejszej publicystyki:

 1. Najlepsze gry w świecie Władcy Pierścieni – wybór redakcji

W powyższym tekście znajdziecie nie tylko listę najlepszych produkcji opartych na tej licencji, ale również przy każdej pecetowej produkcji dodana została opracowana przeze mnie ramka, w której opisuje najważniejsze modyfikacje do danej gry.

Mody do Total War

Żadna inna seria nie doczekała się tak wielu doskonałych tolkienowskich modyfikacji, jak cykl Total War.

Third Age do Medieval II: Total War

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #1
Źródło fot. TW_King_Kong

Jednym z najlepszych modów osadzonych w Śródziemiu jest Third Age do Medieval II: Total War – Kingdoms. Przenosi on akcję do tzw. Trzeciej Ery, która obejmuje wydarzenia z Władcy Pierścieni. Podmieniono praktycznie wszystkie elementy gry, wliczając w to frakcje, mapy i elementy wizualne. Co ważne, wszystkim tym możemy się bawić zarówno w samodzielnych potyczkach, jak i w wielkiej kampanii strategicznej.

Mod nie jest rozwijamy od dekady, ale zanim zakończono nad nim prace, osiągnął on wersję 3.2, która zapewnia wysoki poziom rozgrywki.

Jakiś czas temu inna grupa zaczęła opracowywać własną, odświeżoną wersję tego projektu. Mod nazwano Third Age: Reforged i oferuje on sporo ulepszeń technicznych oraz nową zawartość, ale niestety przeznaczony jest wyłącznie do rozgrywek multiplayer.

 1. Third Age – pobierz mod
 2. Third Age: Reforged – pobierz mod

Dodatek Divide and Conquer

Warto także zainteresować się projektem Divide and Conquer. To tzw. submod, czyli dodatek, który mocno rozszerza zawartość Third Age. Wprowadza nowe frakcje, kilkaset jednostek oraz gruntownie przerobioną mapę kampanii, zmienioną tak, aby zmieściło się na niej ponad 30 stron konfliktu.

Kombinacja Third Age wraz z Divide and Conquer to obecnie najbardziej kompletna pozycja wśród tolkienowskich modów do serii Total War.

 1. Divide and Conquer – pobierz mod

The Lord of the Rings: Total War do Rome: Total War

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #2
Źródło fot. Dagovax Games.

Z kolei dla posiadaczy gry Total War: Rome Remastered godną polecenia pozycją jest The Lord of the Rings: Total War (REMASTERED). Zgodnie z tytułem jest to odświeżona wersja popularnej modyfikacji do Rome: Total War.

To kolejna totalna konwersja podmieniająca praktycznie każdy element gry. Można bawić się zarówno w samodzielnych bitwach, jak i kampanii. Wersja REMASTERED jest mocno ulepszona graficznie, ale jeśli macie tylko stare Rome: Total War, to pierwowzór również zapewnia masę dobrej zabawy.

 1. The Lord of the Rings: Total War (REMASTERED) – pobierz mod
 2. The Lord of the Rings – Total War – pobierz mod

The Last Alliance do Total War: Shogun 2

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #3
Źródło fot. Sara Temer.

Tolkienowskiej modyfikacji doczekała się także gra Total War: Shogun 2. Mod The Last Alliance: Total War koncentruje się na wojnie Dúnedainów i elfów z Sauronem w trakcie tzw. Drugiej Ery w historii Śródziemia. Możemy bawić się w samodzielnych bitwach i krótkiej kampanii (kolejne są jednak w drodze).

Projekt jest świetnie zrealizowany i, co ważne, bardzo szybko się rozwija – chyba najszybciej z obecnie aktywnych tolkienowskich modyfikacji do serii Total War.

Jako ciekawostkę warto wspomnieć, że za The Last Alliance: Total War stoi polska moderka o ksywce Sara Temer.

 1. The Last Alliance: Total War – pobierz mod

Rise of Mordor do Total War: Attila

Na koniec należy napomknąć o Total War: Rise of Mordor do Total War: Attila. Ten projekt polecamy jednak tylko, jeśli nie macie gier, do których wydano wspomniane wcześniej modyfikacje. Mod miał bowiem spory potencjał, ale jego rozwój został przerwany na wczesnym etapie. W rezultacie oferuje on tylko samodzielne bitwy.

 1. Total War: Rise of Mordor – pobierz mod

CK2: Middle Earth Project

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #4
Źródło fot. Lonhaldar.

Jeśli od bitew wolicie zarządzanie imperiami i zakulisowe spiski, to idealną propozycją będzie dla Was mod CK2: Middle Earth Project. Projekt przenosi w realia Śródziemia grę Crusader Kings II. Akcja toczy się w tzw. Trzecim Wieku, czyli trwającym ponad trzy tysiące lat okresie rozpoczętym w momencie pierwszego zwycięstwa nad Sauronem przez Przymierze Ludzi i Elfów, a który dobiegł końca wraz ze zniszczeniem Jedynego Pierścienia.

Autorzy podmienili praktycznie wszystkie element gry i mocno przerobili mechanizmy rozgrywki. Całość daje masę doskonałej zabawy, a dodatkową zaletą jest fakt, że Crusader Kings 2 jest obecnie dostępne w modelu free-to-play, więc możecie bawić się CK2: Middle Earth Project nie wydając ani złotówki.

 1. CK2: Middle Earth Project – pobierz mod

The Last Days of the Third Age do Mount & Blade

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #5
Źródło fot. TLD-team.

Innym wyśmienitym projektem jest The Last Days. Mod zaczął jako produkcja do Mount & Blade, a z czasem dodano wersję dla Mount & Blade: Warband. Co jednak godne pochwały, nie porzucono wcale pierwotnego wydania (co zdarza się bardzo często) i zamiast tego obie wersje rozwijane są równolegle.

Projekt jest bardzo obszerny. Autorzy odtworzyli praktycznie wszystkie wymyślone przez Tolkiena frakcje, przygotowali nową mapę i mocno przerobili rozgrywkę. Wszystko to wykorzystano do wykreowania interaktywnej wersji Wojny o Pierścień, której wynik może ukształtować sam gracz.

 1. The Last Days do Mount & Blade – pobierz mod
 2. The Last Days do Mount & Blade: Warband – pobierz

MIDDLE-EARTH – Lord of the Rings Redone do The Elder Scrolls V: Skyrim

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #6
Źródło fot. Maldaran.

Mogłoby się wydawać, że tak popularna gra fantasy, jak The Elder Scrolls V: Skyrim, powinna otrzymać masę modyfikacji zainspirowanych twórczością Tolkiena. Tak się właśnie stało, ale są to głównie małe projekty, dodające pojedyncze przedmioty czy postacie.

Z większych modów jedynym godnym zainteresowania projektem jest MIDDLE-EARTH – Lord of the Rings Redone. Oferuje on obszerną nową krainę, odtwarzającą najsłynniejsze lokacje ze Środziemia. Niestety pasja autora ograniczyła się jedynie do skonstruowania wirtualnego świata. Nie przygotował żadnych nowych misji w wykreowanych przez siebie miejscach. Mimo to zwiedzanie ich sprawia sporą frajdę, bo mają dużo nowych przedmiotów i wrogów, a do tego możemy stoczyć bitwę w Helmowym Jarze.

 1. MIDDLE-EARTH – Lord of the Rings Redone – pobierz mod

Untold Tales Of Tolkien do Neverwinter Nights 2

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #7
Źródło: MERP UK.

O ile społeczność Skyrima nie potrafiła dostarczyć nam wielkiej tolkienowskiej kampanii w grze RPG, to ta sztuka udała się fanom Neverwinter Nights 2. Efektem tego jest seria modyfikacji Untold Tales of Tolkien. Na razie składa się ona z dwóch części The Indanthrine Prince oraz The Umbral Abyss.

Każdy z tych projektów oferuje kilkadziesiąt godzin zabawy na wysokim poziomie. Autorzy włożyli masę wysiłku w opracowanie świata i postaci, a historie są ciekawe i obfitują w zaskakujące zwroty akcji.

W planach jest trzecia część, ale nie wiadomo, kiedy się ona ukaże. To nie powinno Was jednak zniechęcać, gdyż druga odsłona cyklu kończy się w dobrym miejscu, domykającym większość wątków.

 1. Untold Tales Of Tolkien – The Indanthrine Prince – pobierz mod
 2. Untold Tales of Tolkien – The Umbral Abyss – pobierz mod

Lands of Arda do NWN: Enhanced Edition

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #8
Źródło fot. LoA Team

Ciekawą propozycją może być Lands of Arda. To stały serwer do sieciowych rozgrywek w Neverwinter Nights: Enhanced Edition pozwalający na bawienie się w krainie wzorowanej na Śródziemiu. To w praktyce małe MMO, nakierowane na fabułę oraz odgrywanie roli. Projekt ma oddaną społeczność i jest cały czas rozwijany.

 1. Strona modyfikacji
 2. Lands of Arda w Steam Workshop

Tales of Middle Earth do Age of Empires 2

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #9
Źródło fot. ToME Team.

Jednym z najciekawszych tolkienowskich modów jest Tales of Middle Earth. Projekt przenosi do Śródziemia grę Age of Empires II. Modyfikacja była rozwijana przez dekadę i poziomem wykonania bardziej przypomina oficjalną adaptację niż fanowskie przedsięwzięcie.

Co ważne, mechanika, choć zmieniona tak, aby oddać fantastyczne realia, pozostaje wierna fundamentom AoE2, kładąc duży nacisk na zarządzenie cywilizacją. Tym samym mod jest ciekawą alternatywą dla oficjalnych RTS-ów opartych na tej licencji, czyli The Lord of the Rings: The War of the Ring oraz serii The Battle for Middle-Earth, które koncentrują się na aspekcie wojennym.

 1. Tales of Middle Earth – pobierz mod

Legends of Middle-Earth do Age of Mythology

Najlepsze mody dla fanów Władcy Pierścieni - ilustracja #10
Źródło fot. Venlesh

Jeśli od Tales of Middle Earth odrzuca Was grafika 2D, to ciekawą alternatywą jest Legends of Middle-Earth do Age of Mythology. To również totalna konwersja, przenosząca akcję do Śródziemia i zmieniając praktycznie wszystkie elementy gry.

Co godne pochwały, projekt dostępny jest w dwóch wersjach – do starego Age of Mythology: Titans oraz remastera gry, czyli Age of Mythology: Extended Edition.

 1. Legends of Middle-Earth – pobierz mod (wersja do Age of Mythology: Titans)
 2. Legends of Middle-Earth – pobierz mod (wersja do Age of Mythology: Extended Edition)