Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Total War: Shogun 2 (PC)

Total War: Shogun 2 PC

Siódma pełnoprawna odsłona popularnej serii gier strategicznych, stanowiąca kontynuację pierwszej odsłony cyklu.

Strategiczne | RTS | turowe | multiplayer | strategiczne wojenne | samuraje

PC Windows
Okładka Total War: Shogun 2 (PC)

producent: Creative Assembly

wydawca: SEGA

wydawca PL: CDP

Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

15marca2011

15marca2011

pudełko PL

Total War: SHOGUN 2 to epicka strategia autorstwa zespołu Creative Assembly. Gra kontynuuje tradycję cyklu oferując połączenie turowej warstwy strategicznej z taktycznymi bitwami rozgrywanymi w czasie rzeczywistym.

Akcja gry osadzona jest w szesnastowiecznej Japonii, w czasach, gdy kraj podzielił się na wiele zwaśnionych frakcji. Wcielamy się w jednego z dziewięciu Daimyo - przywódcę klanu, który rości sobie pretensje do władania całym krajem jako nowy szogun. Do osiągnięcia tego celu tradycyjnie potrzebne będzie odpowiednie pokierowanie aspektami ekonomicznymi podległych nam terytoriów, wykorzystanie dyplomacji oraz przede wszystkim wojna. Wraz z postępami w grze rozwijać się będą statystyki nie tylko poszczególnych oddziałów naszej armii, ale także generałów. Co ważne, dla każdego aspektu gry przygotowano rozbudowane tutoriale, dzięki którym nawet nowicjusze szybko nauczą się podstaw rozgrywki.

Weteranów serii ucieszy nowy system sztucznej inteligencji, który został oparty na zasadach zawartych w Sztuce Wojny autorstwa Sun Tzu. Rozgrywane w czasie rzeczywistym bitwy są jeszcze bardziej realistyczne niż w poprzednich grach z cyklu. Na jednej mapie może znaleźć się nawet kilkadziesiąt tysięcy jednostek. Znacznie większą rolę odgrywa teraz pogoda, która potrafi istotnie wpłynąć na teren. Oblężenia są wieloetapowe i oferują m.in. możliwość podpalania budynków w celu wykurzenia ukrytych w nich wrogich oddziałów. Zmiany zaszły też w potyczkach morskich. Wprowadzono m.in. walki przy liniach brzegowych, dzięki czemu wyspy potrafią ukryć nas przed wzrokiem wroga, a mielizny oraz rafy wykorzystamy do zastawiania pułapek na nieprzyjacielską flotę.

Główną kampanię można rozegrać samotnie lub z przyjacielem. W tym drugim wypadku gracze otrzymają możliwość konkurowania ze sobą lub połączenia sił przeciwko komputerowi. Rozbudowano też tryb multiplayer. Zanim rozpoczniemy zabawę, musimy stworzyć własne wirtualne alter ego w postaci generała. Jest on czymś więcej niż jedynie naszym awatarem i wraz z postępami w grze zdobywać będzie punkty doświadczenia, które wydamy następnie na rozwój jego drzewka umiejętności. Centrum rozgrywek wieloosobowych ma postać podzielonej na szereg terytoriów mapy strategicznej. Triumf w konkretnej jej sekcji daje dostęp do określonych zdolności specjalnych oraz nowych oddziałów. W sieciowych potyczkach na raz może brać udział do 8 graczy. Ich osiągnięcia znajdują odzwierciedlenie w odpowiednim rankingu.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Ocena czytelników: 8,6 / 10 na podstawie 2749 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 9.5 / 10 na podstawie 1465 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Total War: Shogun 2

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Total War: Shogun 2

PC Windows

PC Windows

Rekomendowane: Pentium IV 2.6 GHz, 2 GB RAM (4 GB RAM - Vista/7), karta grafiki 256 MB (GeForce 6800 lub lepsza), 20 GB HDD, Windows XP/Vista/7

Total War: SHOGUN 2 - recenzja gry
Total War: SHOGUN 2 - recenzja gry

Recenzja 18 marca 2011, 10:45

Warto zwrócić uwagę na to, że każda z dziesięciu dostępnych frakcji różni się nieco od pozostałych – przykładowo klan Tokugawa może liczyć na swych złotoustych dyplomatów i karnych metsuke (tajną policję), podczas gdy Hattori stawia na zwinnych ninja i potajemne spiski, z kolei ród Date używa brutalnej siły swoich potężnych wojowników. Szalenie istotny jest fakt, że poza dziesięcioma grywalnymi stronnictwami w grze napotykamy też wiele innych, z którymi musimy się liczyć. Skończyły się więc czasy Medievala czy Rome, w których każdy pomniejszy władca był uznawany za rebelianta i nie można było z nim prowadzić polityki – teraz nawet mało istotne klany mogą przeważyć szalę zwycięstwa. Przykładowo podczas mojej własnej rozgrywki udało mi się wykończyć potężny ród Takeda przy pomocy otaczających go, teoretycznie nieistotnych przeciwników, samemu nie biorąc udziału w walce.