Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Crusader Kings II (PC)

Crusader Kings II: Mroczne Wieki PC

Crusader Kings II | CK2 | Crusader Kings 2

Kontynuacja wydanej w 2004 roku rozbudowanej gry strategicznej Crusader Kings, stanowiącej osadzoną w realiach średniowiecznych spin-offową odsłonę popularnej serii Europa Universalis, rozwijanej od ponad dekady przez studio Paradox.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | zagraj za darmo | średniowiecze | multiplayer | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Crusader Kings II (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisyAngielskie napisy

data premiery gry w wersji PC:

14lutego2012

25maja2012

pudełko PL

14lutego2012

Steam

Crusader Kings II: Mroczne Wieki to kontynuacja popularnej gry strategicznej autorstwa szwedzkiego studia Paradox Interactive. Podobnie jak pierwsza część tytuł ten stanowi adaptację mechanizmów zabawy znanych z serii Europa Universalis na potrzeby średniowiecznych realiów.

Akcja gry rozpoczyna się w roku 1066 i pozwala graczom na wcielenie się w chrześcijańskiego szlachcica (hrabiego, księcia, cesarza lub króla), którego zadaniem będzie przeprowadzenie własnej dynastii przez chaotyczne czasy europejskiego średniowiecza. W porównaniu do pierwszej części wprowadzono oczywiście masę nowości znacząco uatrakcyjniających zabawę. W prowincjach obecni są teraz baronowie (albo nawet kilku w przypadku bogatych ziem), każdy z własną osobowością i ambicjami. Rozbudowa aspektu psychologicznego dotknęła zresztą wszystkich postaci, dzięki czemu nawet członek naszej rodziny jest zdolny wbić nam nóż w plecy. Rozszerzona została też rola kobiet. Zdarzyć się więc może, że wierny dotychczas wasal wypowie nam posłuszeństwo za namową swojej małżonki. Wszystko to sprawia, że jako władca tak do końca nie możemy ufać nikomu.

W tych ciężkich czasach nieocenioną pomocą okazuje się nadworny szpieg, który stara się zniweczyć spiski zawiązywane przeciwko jego panu. Doniesie nam o wszystkich krążących plotkach i wskaże tego, kto je rozsiewa. Możemy wtedy wezwać takiego delikwenta na audiencję i kazać mu trzymać język za zębami. Jeśli natomiast będziemy w mniej łaskawym nastroju, to wolno nam takich wywrotowców zamknąć w wieży, albo nawet skazać na śmierć, niezależnie od tego, czy byli tak naprawdę winni czy też nie. Tak naprawdę rozgrywka opiera się właśnie na takich relacjach pomiędzy ludźmi zamieszkującymi świat gry. Znajduje to odbicie nawet w aspekcie militarnym, ponieważ wprowadzono rozbudowany system uzasadniania wojny. Wypowiedzenie jej bez solidnego powodu może się okazać fatalne w skutkach, jeśli nie posiadamy pełnego wsparcia szlachty. W grze o takim tytule nie mogło zabraknąć oczywiście również wypraw krzyżowych. Relacje z Kościołem zostały zresztą mocno rozbudowane i możemy nawet ustanawiać własnych antypapieży. Poza kampanią dla pojedynczego gracza dostępny jest również tryb multiplayer obsługujący do 32 graczy.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet     Liczba graczy: 1-32  

Ocena czytelników: 8,8 / 10 na podstawie 1134 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 8.9 / 10 na podstawie 236 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 99,99 PLN

Gry podobne do Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Klasyfikacja PEGI Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Wymagania sprzętowe Crusader Kings II: Mroczne Wieki

PC Windows

PC Windows

  • Minimalne:
  • Intel Pentium 4 2.4 GHz / AMD Athlon 64 3500+ 2.4 GHz
  • 2 GB RAM
  • karta grafiki 512 MB GeForce 8800 GT / Radeon X1900 lub lepsza
  • Windows 7
Średniowiecze pełną gębą - recenzja gry Crusader Kings II: Mroczne Wieki
Średniowiecze pełną gębą - recenzja gry Crusader Kings II: Mroczne Wieki

Recenzja 22 lutego 2012, 18:54

Wspomniane wyżej potknięcia nie są w żadnym razie dużymi problemami – z łatwością można się do nich przyzwyczaić, a po kilku godzinach całkowicie o nich zapomnieć. Dużo bardziej irytujący jest niestety interfejs – nieprzemyślany, nieintuicyjny i często po prostu niewygodny. Szczególnie problematyczne jest poszukiwanie konkretnych postaci w świecie gry – jeżeli nie wiemy, na czyim dworze siedzą albo jakie zajmują stanowisko, nie mamy praktycznie żadnych szans na ich odnalezienie. W grze tak bardzo skoncentrowanej na relacjach międzyludzkich jest to szalenie denerwujące – tym bardziej, że system wyszukiwania nie działa tak, jak powinien.