Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Europa Universalis: Rome (PC)
OkładkaEuropa Universalis: Rome (PC)

Europa Universalis: Rzym PC

Europa Universalis: Rome

Spin-offowa odsłona popularnej serii Europa Universalis, bazująca na silniku i mechanice wydanej w 2007 roku trzeciej części cyklu.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | starożytność | strategiczne wojenne | starożytny Rzym

Europa Universalis: Rzym Premiera PC

15kwietnia2008

pudełko PL

11czerwca2008

producent: Paradox Development Studio wydawca: Paradox Interactive wydawca PL: Cenega S.A. Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Europa Universalis: Rome to kolejna część znanej strategicznej serii tworzonej przez firmę Paradox Interactive już od 2001 roku. Tym razem autorzy proponują nam podróż do starożytności, w lata 280 p.n.e – 27 p.n.e., czyli od czasów Pierwszej Wojny Punickiej aż do początku świetności Imperium Rzymskiego. Charakter i przebieg rozgrywki praktycznie nie zmieniły się względem poprzednich części, tzn. kierujemy wybraną przez siebie frakcją, dbając o kulturę, religię, skarb państwa, jego siły zbrojne, rozwój naukowy czy kontakty dyplomatyczne. Zmieniły się tylko realia.

W czasie rozgrywki widzimy trójwymiarową mapę świata podzieloną na setki prowincji, z których składają się państwa i imperia. Zadbano też o umieszczenie na niej szczegółowej topografii terenu, która wpływa nie tylko na szybkość poruszania się armii, ale też np. na handel. Do naszej dyspozycji oddano ponad 50 grywalnych nacji przynależących do dziesięciu ówczesnych kultur, na czele z celtycką, grecką, egipską i rzymską. Tradycyjnie każda z nich została wiernie odtworzona przez twórców, podobnie jak wszelakie zależności decydujące o losach ówczesnego świata.

W starożytności kluczowe dla państw role odgrywały sławne postacie, nie inaczej jest więc w Europa Universalis: Rome. Rozgrywka w bardzo dużym stopniu koncentruje się na pojedynczych osobach. Im bardziej je rozwijamy, tym lepiej radzą sobie z powierzonymi im zadaniami (dyplomacja, armia itd.), a tym samym silniejsze jest nasze imperium.

Europa Universalis: Rome poza trybem jednoosobowym oferuje też możliwość zabawy wieloosobowej aż 32 graczom równocześnie.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 32  

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 294 głosów czytelników.

Europa Universalis: Rzym cena w dniu premiery: 129,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Europa Universalis: Rzym

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Europa Universalis: Rzym Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 2 GHz
  • 512 MB RAM
  • karta grafiki 128 MB (GeForce FX 5200 lub lepsza)
  • Windows 2000/XP