Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Europa Universalis: Rome - Vae Victis (PC)

Europa Universalis: Rzym - Vae Victis PC

Europa Universalis: Rome - Vae Victis

Oficjalny dodatek do gry Europa Universalis: Rzym, stanowiącej poboczną odsłonę popularnej serii strategicznej, rozwijanej od 2001 roku przez firmę Paradox.

To jest dodatek do gry Europa Universalis: Rzym.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | starożytność

PC Windows
Okładka Europa Universalis: Rome - Vae Victis (PC)

Polskie napisy

Angielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

19listopada2008

6marca2009

pudełko PL

Vae Victis to pierwszy dodatek do świetnej strategii Europa Universalis: Rzym, wydanej w kwietniu 2008 roku. To uzupełnienie wymaga posiadania podstawowej wersji gry. Twórcą i wydawcą dodatku jest firma Paradox.

Podstawowa wersja gry, jak sam tytuł wskazuje, opowiada o czasach związanych z Imperium Rzymskim (lata 280 p.n.e. – 27 p.n.e.). Naszym zadaniem jest więc poprowadzenie jednej z kilku dostępnych nacji i dbanie o właściwy rozwój – zarówno w sensie kulturalnym, infrastrukturalnym, wyznaniowym, dyplomatycznym jak i militarnym.

Dodatek Vae Victis wprowadza wiele zupełnie nowych rozwiązań, jednocześnie rozwijając część znanych już mechanizmów i pomysłów. Położono jeszcze większy nacisk na sławne postacie, które mają kluczowe znaczenie dla wielu naszych działań – każda z nich ma własną osobowość oraz przynależność partyjną. Gra wprowadza bowiem nowy aspekt polityki wewnętrznej - instytucję Senatu, który legitymizować będzie nasze państwowe działania, umożliwiając jednocześnie wprowadzanie przydatnych praw. Będziemy musieli więc zabiegać o jego przychylność oraz czasem wypełniać zlecone przez senatorów misje. Kolejną nowością są monarchie i plemiona, które otrzymały własne dwory, pełne zdradliwych pochlebców i nie zawsze uczciwych pretendentów do tronu.

Bardziej techniczne zmiany, jakie wprowadza ten dodatek, dotyczą poprawionej sztucznej inteligencji naszych oddziałów militarnych oraz zreorganizowanego interfejsu, który będzie jeszcze bardziej przejrzysty, równocześnie zawierając prosty dostęp do informacji. Wystrój gry nie został zmieniony – ponownie akcja toczy się na trójwymiarowej mapie prowincji wykonanej w bardzo staranny stylistycznie sposób.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1-32  

Nośnik: 1 DVD

Ocena gry 7.8 / 10 na podstawie 65 ocen czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 49,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Europa Universalis: Rzym - Vae Victis

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. Gra zawiera elementy przemocy.

Wymagania sprzętowe Europa Universalis: Rzym - Vae Victis

PC Windows

Rekomendowane: Pentium 4 2 GHz, 512 MB RAM, karta grafiki 128 MB (GeForce FX 5200 lub lepsza), Windows 2000/XP

Premiery gier w Polsce (2-8 marca)
Premiery gier w Polsce (2-8 marca)

wiadomość9 marca 2009

Kto by pomyślał – w ubiegłym tygodniu do polskich sklepów trafiło dwanaście premierowych gier, z czego aż siedem zagościło na poczciwych blaszakach. Także w planach wydawniczych rodzimych dystrybutorów pojawiło się kilka interesujących pozycji, w sam raz na nadchodzącą wiosnę. Szczegółowe informacje znajdziecie w poniższym zestawieniu.

Wieści ze świata w telegraficznym skrócie (21 listopada 2008)

wiadomość21 listopada 2008

W dzisiejszych „Wieściach ze świata w telegraficznym skrócie”: śmierć Google Lively, cena nowego Street Fightera, dodatki do Bioshock, europejska premiera The Last Remnant, debiut dodatku do Europa Universalis: Rome, Lips z nowymi utworami. Życzymy miłej lektury.