Encyklopedia Gier Top Gry Premiery Beta testy Screeny Download Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Crusader Kings (PC)
OkładkaCrusader Kings (PC)

Europa Universalis: Mroczne Wieki PC

Crusader Kings

Kontynuacja (i zarazem spin-off) wydanej w 2001 roku gry strategicznej Europa Universalis II, koncentrującej się na losach świata w ciągu 400 lat (1419-1820).

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze | strategiczne wojenne | grand strategy

Europa Universalis: Mroczne Wieki Premiera PC

18kwietnia2004

pudełko PL

8lipca2004

producent: Paradox Development Studio wydawca: Strategy First wydawca PL: CD Projekt S.A. Strona oficjalna

Polskie napisyPolskie napisyAngielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Gry podobne do Europa Universalis: Mroczne Wieki

Europa Universalis: II Wojna Światowa

Europa Universalis II

Europa Universalis

Crusader Kings to strategia pochodząca z firmy Paradox Entertainment, oparta na silniku wykorzystanym w serii Europa Universalis. Pozwala nam pokierować królestwami europejskimi na przestrzeni blisko 400 lat, począwszy od roku 1066, a skończywszy na 1419. Tym samym jest poniekąd prologiem do serii „Europa Universalis”, co zaznaczyli twórcy dając graczom możliwość przekonwertowania zapisów swej gry i jej dalszej kontynuacji w „Europa Universalis II”. Obszar gry obejmuje całą Europę i rozpościera się aż po Ural, Persję i północne wybrzeże Afryki. „Crusader Kings”, podobnie jak „Europa Universalis” jest wierną symulacją ówczesnego życia, zależności dyplomatycznych, społecznych, militarnych, religijnych i feudalnych. Z tym właśnie związana jest największa różnica pomiędzy obiema grami. Otóż w „Crusader Kings” główny nacisk położny został, nie na rozwój swego państwa, lecz na zwiększenie prestiżu i strefy wpływów swej dynastii.

Najważniejszy jest honor i władza. By ją poszerzać gracz może zawierać przymierza z wpływowymi lordami i biskupami, a nie tylko z państwami jak to miało miejsce w EU. W wyniku położenia nacisku na taki aspekt gry, tj. strukturę feudalną i rycerską; do dyspozycji graczy oddane zostały tylko monarchie chrześcijańskie, księstwa i wielkie imperia. Nie możemy kierować ówczesnymi republikami kupieckimi jak Wenecja czy Genua oraz np. hordami mongolskimi. Ponadto dużą uwagę musimy zwrócić na wybór zakonu rycerskiego do jakiego będziemy przynależeć: Knights Templars, Knights of St John, Teutonic Order, Order of Calatrava oraz Order of Santiago. Sporą nowością w stosunku do poprzednich gier opartych o ten engine jest nowy system walki pozwalający np. wiernie oddać różnicę w sile ataku lekkiej jazdy mongolskiej czy łuczników angielskich.

Ostatnia modyfikacja 14 lutego 2024

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet / sieć lokalna   Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena użytkowników: 8,3 / 10 na podstawie 713 głosów czytelników.

Europa Universalis: Mroczne Wieki cena w dniu premiery: 59,90 PLN

Klasyfikacja PEGI Europa Universalis: Mroczne Wieki

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Europa Universalis: Mroczne Wieki Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium III 800 MHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 8 MB (Riva TNT lub lepsza)
  • 700 MB HDD
  • Windows 98 SE/2000/XP