Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Crusader Kings (PC)

Europa Universalis: Mroczne Wieki PC

Crusader Kings

Kontynuacja (i zarazem spin-off) wydanej w 2001 roku gry strategicznej Europa Universalis II, koncentrującej się na losach świata w ciągu 400 lat (1419-1820).

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze | multiplayer | strategiczne wojenne

PC Windows
Okładka Crusader Kings (PC)

Polskie napisyPolskie napisy

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

data premiery gry w wersji PC:

18kwietnia2004

8lipca2004

pudełko PL

Crusader Kings to strategia pochodząca z firmy Paradox Entertainment, oparta na silniku wykorzystanym w serii Europa Universalis. Pozwala nam pokierować królestwami europejskimi na przestrzeni blisko 400 lat, począwszy od roku 1066, a skończywszy na 1419. Tym samym jest poniekąd prologiem do serii „Europa Universalis”, co zaznaczyli twórcy dając graczom możliwość przekonwertowania zapisów swej gry i jej dalszej kontynuacji w „Europa Universalis II”. Obszar gry obejmuje całą Europę i rozpościera się aż po Ural, Persję i północne wybrzeże Afryki. „Crusader Kings”, podobnie jak „Europa Universalis” jest wierną symulacją ówczesnego życia, zależności dyplomatycznych, społecznych, militarnych, religijnych i feudalnych. Z tym właśnie związana jest największa różnica pomiędzy obiema grami. Otóż w „Crusader Kings” główny nacisk położny został, nie na rozwój swego państwa, lecz na zwiększenie prestiżu i strefy wpływów swej dynastii.

Najważniejszy jest honor i władza. By ją poszerzać gracz może zawierać przymierza z wpływowymi lordami i biskupami, a nie tylko z państwami jak to miało miejsce w EU. W wyniku położenia nacisku na taki aspekt gry, tj. strukturę feudalną i rycerską; do dyspozycji graczy oddane zostały tylko monarchie chrześcijańskie, księstwa i wielkie imperia. Nie możemy kierować ówczesnymi republikami kupieckimi jak Wenecja czy Genua oraz np. hordami mongolskimi. Ponadto dużą uwagę musimy zwrócić na wybór zakonu rycerskiego do jakiego będziemy przynależeć: Knights Templars, Knights of St John, Teutonic Order, Order of Calatrava oraz Order of Santiago. Sporą nowością w stosunku do poprzednich gier opartych o ten engine jest nowy system walki pozwalający np. wiernie oddać różnicę w sile ataku lekkiej jazdy mongolskiej czy łuczników angielskich.

Zobacz pełny opis gry

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer:   Internet   / sieć lokalna     Liczba graczy: 1 - 8  

Nośnik: 1 CD

Ocena czytelników: 8,3 / 10 na podstawie 702 głosów czytelników.

Cena gry w dniu premiery: 59,90 PLN

Gry podobne do Europa Universalis: Mroczne Wieki

Klasyfikacja PEGI Europa Universalis: Mroczne Wieki

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry.

Wymagania sprzętowe Europa Universalis: Mroczne Wieki

PC Windows

PC Windows

  • Rekomendowane:
  • Pentium III 800 MHz
  • 256 MB RAM
  • karta grafiki 8 MB (Riva TNT lub lepsza)
  • 700 MB HDD
  • Windows 98 SE/2000/XP
Europa Universalis: Mroczne Wieki - recenzja gry
Europa Universalis: Mroczne Wieki - recenzja gry

Recenzja 25 sierpnia 2004, 13:39

Za to kiedy je opanujemy, odsłaniają się przed nami wspaniałe możliwości. Np. jesteś z Dolnego Śląska i uważasz że ta dzielnica powinna rządzić Polską, a potem całym regionem? Proszę bardzo, możesz zostać księciem Śląska, potem Królem Polski, po drodze wprowadzić kogoś z rodziny na tron papieski i do woli ekskomunikować innych władców. A może chcesz zagrać jakimś małym hrabstwem na północy Hiszpanii? Droga wolna. Nie ma chyba takiego organizmu politycznego, który by istniał w średniowieczu i nie byłoby go w grze. Niestety, nadal nie mamy wpływu na kształt bitew, dowodzi za nas komputer, a my biernie obserwujemy zmianę ilości wojsk i ostateczny wynik. O bitwach w stylu „Medieval: Total War” możemy sobie tylko pomarzyć...