Encyklopedia Gier Top Gry Daty premier Beta testy Screeny Redakcja poleca Katalog firm SłownikStrategicznePC
Okładka Crusader Kings II: Sons of Abraham (PC)
OkładkaCrusader Kings II: Sons of Abraham (PC)

Crusader Kings II: Sons of Abraham PC

Piąty duży dodatek do uznanej strategii studia Paradox Interactive Crusader Kings II. Rozszerzenie Sons of Abraham skupia się na religijnym aspekcie rozgrywki, dodając opcje związane z trzema głównymi wyznaniami epoki średniowiecza: chrześcijaństwem, islamem i judaizmem.

To jest dodatek do gry Crusader Kings II: Mroczne Wieki.

Strategiczne | ekonomiczne | RTS | średniowiecze

Crusader Kings II: Sons of Abraham Premiera PC

18listopada2013

producent: Paradox Development Studio wydawca: Paradox Interactive Strona oficjalna

Angielskie napisy i dialogiAngielskie napisy i dialogi

Sons of Abraham to piąty duży dodatek do uznanej strategii studia Paradox Interactive zatytułowanej Crusader Kings II. Rozszerzenie skupia się na religijnym aspekcie rozgrywki, dodając opcje związane z trzema głównymi wyznaniami epoki średniowiecza: chrześcijaństwem, islamem i judaizmem.

Jeśli chodzi o pierwsze spośród wymienionych wyznań, rozbudowaniu uległy przede wszystkim mechanizmy związane z urzędem papieża, na czele z dodaniem dziewięcioosobowego Kolegium Kardynałów, które ma niewiele mniejszy wpływ na politykę Kościoła niż sam Ojciec Święty. Od tej pory droga do obsadzenia na stanowisku Namiestnika Piotrowego członka swojego rodu wiedzie właśnie przez Kolegium (do którego musimy wprowadzić własnego biskupa), a profity płynące z takiego dokonania są jeszcze większe niż dotychczas. Znacznej rozbudowie uległy również takie elementy rozgrywki, jak herezje oraz święte zakony (dodano na przykład opcję pozbycia się „nadmiarowego” potomka poprzez wysłanie go do jednego z takich zgromadzeń).

W kwestii islamu skupiono się przede wszystkim na rozwinięciu elementów znanych z pierwszego dużego DLC do Crusader Kings II, zatytułowanego Sword of Islam. Omawiane rozszerzenie wzbogaca w tej materii rozgrywkę sunnitami, wprowadzając możliwość zajęcia stanowiska w sporze między dwiema wywodzącymi się z tej grupy stronami: skupionymi na rozwoju naukowym aszarytami lub konserwatywnymi, wiernymi świętemu prawu mutazylitami. Co ciekawe, muzułmanie otrzymali też możliwość tworzenia własnych struktur politycznych w postaci kalifatów.

Judaizm to bodaj najbardziej innowacyjna część Sons of Abraham, ponieważ wraz z omawianym dodatkiem w Crusader Kings II po raz pierwszy pojawiają się grywalne postacie żydowskie. Gra reprezentantem owej religii jest możliwa tylko w ramach Kaganatu Chazarskiego, z datą rozpoczęcia kampanii wyznaczoną na rok 867 n.e. (kiedy to Chazarowie porzucili islam we wspomnianym państwie na rzecz judaizmu). Kluczowym elementem zabawy jako „starozakonny” jest możliwość odnowienia starożytnego Królestwa Izraela.

Tryb gry: single / multiplayer   Tryb multiplayer: Internet   Liczba graczy: 1-32  

Ocena użytkowników: 7,5 / 10 na podstawie 37 głosów czytelników.

Oczekiwania czytelników przed premierą: 7.6 / 10 na podstawie 13 głosów czytelników.

Klasyfikacja PEGI Crusader Kings II: Sons of Abraham

Wymagania wiekowe. Rating wiekowy nie uwzględnia poziomu trudności ani umiejętności niezbędnych do korzystania z danej gry. W grze jest używany wulgarny język. W grze pojawiają się nagość i/lub zachowania seksualne lub nawiązania do zachowań o charakterze seksualnym. Gra zawiera elementy przemocy. Gra, która pozwala łączyć się z innymi osobami poprzez Internet.

Crusader Kings II: Sons of Abraham Wymagania sprzętowe

PC Windows

PC Windows

  • Zalecane:
  • Pentium 4 2.4 GHz
  • 2 GB RAM (3 GB RAM - Vista/7)
  • karta grafiki 512 MB (GeForce 8800 lub lepsza)
  • 2 GB HDD
  • Windows XP/Vista/7