Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość gry 18 lutego 2021, 21:37

Paradox wprowadza subskrypcję na Crusader Kings 2

Paradox właśnie ogłosił, że wprowadza możliwość subskrypcji do Crusader Kings II, w ramach której dostępna będzie cała istniejąca zawartość. Decyzja podzieliła fanów.

Problemem, jaki wielu graczy miało z grą Crusader Kings II od studia Paradox, było to, że choć jej podstawowa wersja została jakiś czas temu udostępniona za darmo, nie oferowała ona zbyt wiele zawartości w porównaniu z dodatkami, które - choć rozwijają produkcję w wielu aspektach - sumarycznie kosztują setki złotych. Najdroższy pakiet o nazwie Kolekcja Imperialna, zawierający 66 DLC, jest opatrzony na Steamie ceną wynoszącą w chwili pisania tego tekstu 951,11 zł (a jest to kwota promocyjna, niższa o 17%).

Taki model ekonomiczny właśnie zyskał jednak alternatywę. Paradox Interactive, wydawca gry, ogłosił dziś na swoim forum, że Crusader Kings 2 przechodzi na model subskrypcji. W jej skład wejdzie cała istniejąca zawartość dla produkcji - pakiety rozszerzeń, portretów, ubrań i muzyki. Koszt? 17,99 zł miesięcznie. Można zatem policzyć, że aktualny koszt Kolekcji Imperialnej przekłada się na prawie 4,5 roku subskrypcji.

Subskrypcję na Crusader Kings II na Steamie zakupicie pod tym linkiem.

Paradox podkreśla, że wprowadzenie modelu subskrypcji nie oznacza wycofania DLC do Crusader Kings II z tradycyjnej dystrybucji. Dalej możliwe będzie kupowanie pakietów dodatków „na zawsze". W krótkim FAQ załączonym do komunikatu firma przyznaje też, że rozważa obecnie wprowadzenie podobnego rozwiązania w przypadku innych swoich gier. Może to oznaczać, że już wkrótce subskrypcja pojawi się np. w pokrewnej dla CK serii Europa Universalis lub w grach spod szyldu Hearts of Iron.

Już jakiś czas temu donosiliśmy, że prowadzone są testy takiego rozwiązania w grze Europa Universalis 4. Główny menedżer społeczności w Paradoksie, Björn Blomberg, przypomniał o tym przy okazji komunikatu o wprowadzeniu subskrypcji do CKII:

Testowaliśmy taki model w EU4 (chodzi o grę Europa Universalis 4, przyp. tłum.) na wybranej grupie graczy przez pewien czas i odzew był pozytywny. Oczywiście nie jest to opcja dla ludzi, którzy już posiadają większość zawartości. Ale dla kogoś, kto właśnie zaczął i posiada tylko podstawową wersję gry, to może być znacznie bardziej atrakcyjna oferta. (...)

Paradox wprowadza subskrypcję na Crusader Kings 2 - ilustracja #1
Crusader Kings II

Opinie graczy, widoczne na forum Paradox Interactive, są podzielone. Jedni wskazują, że jest to faktycznie rozsądna alternatywa, bo mało kto jest przecież gotowy wydawać setki złotych na dodatki do pojedynczej (i wcale nie najnowszej) produkcji. Nie brakuje jednak głosów takich jak ten (użytkownika Herr B.):

Pozwól mi wyjaśnić, dlaczego to jest złe: w przypadku subskrypcji deweloperzy nie mają żadnej presji, aby dalej tworzyć dopracowane i dobrze wyglądające gry. Po tak przeklętym DLC jak Golden Century reakcja społeczności zostałaby kompletnie zignorowana. Na szczęście wtedy jeszcze subskrypcji nie było i deweloperom udało się poprawić jakość swojej pracy (dość wyraźnie).

Drugi powód: czasem masz po prostu ochotę wrócić do starej gry.

Nie da się zaprzeczyć, że im bardziej popularny staje się model subskrypcji, tym mniej okazji do takich nostalgicznych powrotów pozostanie. Bo, co staje się obecnie zauważalnym problemem, nie da się subskrybować wszystkiego jednocześnie.

A jak Waszym zdaniem należy ocenić decyzję Paradoxu? Krok w dobrą stronę? A może z zawartością do Crusader Kings 2 należałoby zrobić coś jeszcze innego? Dajcie znać w komentarzach.