Newsroom Wiadomości Najciekawsze Komiksy Tematy RSS
Wiadomość Pliki do gier 22 listopada 2021, 15:00

The Wheel of Time - najlepsze gry i mody o serii Koło Czasu

Fani fantasy żyją obecnie premierą serialu The Wheel of Time. To dobry moment, aby przypomnieć sobie najlepsze gry i mody osadzone w uniwersum Koła Czasu.

W ubiegły piątek w serwisie Amazon Prime Video zadebiutowały trzy pierwsze odcinki The Wheel of Time, czyli serialowej adaptacji klasycznej serii powieści fantasy autorstwa świętej pamięci Roberta Jordana. Czas, który pozostał do premiery kolejnego epizodu, warto spędzić grając w gry i mody zainspirowane tą marką.

The Wheel of Time – jedyna oficjalna adaptacja

Pomimo wielkiej popularności książkowej serii Koło Czasu doczekało się tylko jednej oficjalnej adaptacji w postaci gry The Wheel of Time. Produkcję opracowało specjalizujące się w przygodówkach studio Legend, dlatego sporym zaskoczeniem było, że projekt okazał pierwszoosobową strzelanką.

Gatunek FPS nie wydaje się naturalnym wyborem przy adaptowaniu tej licencji, ale w rzeczywistości The Wheel of Time okazało się unikalną i bardzo miodną produkcją, która do dzisiaj niewiele straciła na atrakcyjności. Gra ma świetny klimat i absolutnie powalający soundtrack (jeśli mi nie wierzycie posłuchajcie kawałka Forest for the Trees). Do tego zacnie zestarzała się pod względem rozgrywki, w czym duża zasługa tego, że w produkcji walczymy za pomocą magii, co do dzisiaj jest rzadko widywane w tym gatunku.

The Wheel of Time - najlepsze gry i mody o serii Koło Czasu - ilustracja #1
Gra zestarzała się z klasą, a mody potrafią solidnie zwiększyć komfort zabawy na współczesnych pecetach.

The Wheel of Time sprawia spore problemy na dzisiejszych pecetach, ale na szczęście można sobie z nimi poradzić za pomocą modów. Najpierw zainstalujcie DirectX11 Renderer, czyli modyfikację opracowaną przez polskiego dewelopera darknovismca (Marcina Nowickiego). Wprowadza ona nowy renderer, który ulepsza jakość grafiki i optymalizacji, jak również zapewnia większą kompatybilność ze współczesnymi systemami operacyjnymi. Zalet moda jest wiele:

 1. możliwość zabawy w rozdzielczości Full HD,
 2. obsługa Ambient Occlusion (ASSAO), co zapewnia bardziej realistyczne cienie i efekty świetlne,
 3. funkcja Screen Space Reflection, symulująca lśniące powierzchnie odbijające światło,
 4. efekt HDR,
 5. teselacja, czyli efekt zwiększający szczegółowość obiektów,
 6. efekt Parallax Occlusion Mapping – poprawiający detale na teksturach blisko kamery.
 7. wsparcie dla nowych zestawów tekstur tworzonych przez fanów.

Tę ostatnią funkcję wykorzystał moder Akven do opracowania WoT ESRGAN Upscale Pack. Autor użył algorytmów sztucznej inteligencji ESRGAN do zremasterowania wszystkich tekstur oraz wielu elementów 2D gry. Rezultat końcowy upiększa The Wheel of Time, ale jednocześnie zachowano klimat oryginalnej produkcji.

Z tymi dwoma modami możecie komfortowo bawić się w tę produkcję na współczesnych pecetach. Najbardziej oddanych fanów marki odstraszyć mogą pewne nieścisłości z książkowym kanonem, ale pecetowe The Wheel of Time to po prostu kawał świetnej gry akcji, które zestarzała się z klasą i potrafi dostarczyć dużo dobrej zabawy nawet osobom, które nie miały nigdy styczności z twórczością Roberta Jordana.

 1. DirectX11 Renderer – pobierz mod
 2. WoT ESRGAN Upscale Pack – pobierz mod

Fanowskie gry

Cykl The Wheel of Time doczekał się kilku fanowskich gier. Dwie z nich są godne polecenia, ale nie wszystkim graczom, gdyż są to sieciowe RPG-i rozgrywane głównie w trybie tekstowym.

WoTmud (Wheel of Time MUD) - Koło czasu w wersji tekstowej

Ta gra działa nieprzerwanie od 1993 roku. To najstarszy i najpopularniejszy MUD osadzony w uniwersum Koła Czasu. To również jedyna produkcja tego typu, która otrzymała błogosławieństwo samego Roberta Jordana.

WoTmud stawia na swobodę. Fani mogą doświadczyć wszystkiego, co znają z książek. Mamy misje fabularne, wielkie wojny frakcji i rozwiązywanie zagadek. Możemy skupić się na aspektach narracyjnych lub rozgrywce, bawić się samotnie lub w grupie. Jeśli nie przeszkadza Wam rozgrywka bez grafiki, to ten MUD dostarczy Wam masę dobrej zabawy.

 1. WoTmud – strona gry

A Game of Stones

The Wheel of Time - najlepsze gry i mody o serii Koło Czasu - ilustracja #2

A Game of Stones jest inne. Ma prostą grafikę, zawierającą głównie skromne obrazki, oraz klasyczne menu akcji, co ułatwia rozgrywkę. Większość wydarzeń i tak opisywana jest jednak tekstowo. Inny jest też charakter rozgrywki, gdyż gra kładzie nacisk na wojnę między różnymi grupami.

 1. A Game of Stones – strona gry

Mody do innych gier

Deweloperzy poskąpili nam oficjalnych adaptacji Koła Czasu. Lepiej poradzili sobie fani, przygotowywując kilka ciekawych modów zainspirowanych tym cyklem.

The Wheel of Time Total War

The Wheel of Time - najlepsze gry i mody o serii Koło Czasu - ilustracja #3

The Wheel of Time Total War to ambitny projekt, który przenosi akcję Medieval II: Total War – Kingdoms ze średniowiecza w realia znane z Koła Czasu. Projekt oferuje unikalne frakcje, jednostki, technologie i pola bitewne. Mocno przerobiono również mechanizmy rozgrywki, tak aby oddawały realia fantasy z magią czy nadnaturalnymi istotami.

Niestety na razie mod oferuje tylko samodzielne bitwy. Na nową mapę i możliwość rozegrania kampanii strategicznej musimy jeszcze poczekać.

 1. The Wheel of Time Total War – pobierz mod

The Wheel of Time Tarmon Gai'don do Mount & Blade 2: Bannerlord

The Wheel of Time - najlepsze gry i mody o serii Koło Czasu - ilustracja #4

Podobnie sytuacja ma się w przypadku moda The Wheel of Time Tarmon Gai'don Total Conversion do Mount & Blade II: Bannerlord. Tutaj również na razie tylko podmieniono frakcje, postaci i przedmioty oraz zmodyfikowano rozgrywkę. Świeża mapa jest dopiero w planach. Można jednak rozegrać kampanię z nowymi elementami w standardowej krainie Calradia.

 1. The Wheel of Time Tarmon Gai'don Total Conversion – pobierz mod

The Gathering Storm do Mount & Blade: Warband

Znacznie starszym, ale za to bardziej kompletnym modem jest The Gathering Storm – A Wheel of Time Mod do Mount & Blade: Warband. Rozwój projektu zakończono dekadę temu, więc nie posiada on wielu funkcji, do których przyzwyczaiły nas współczesne modyfikacje. Ma za to nową mapę, kilkadziesiąt frakcji i masę dodatkowych elementów.

 1. The Gathering Storm – A Wheel of Time Mod – pobierz mod

JT: Wheel of Time Mod do Sid Meier's Civilization VI

The Wheel of Time - najlepsze gry i mody o serii Koło Czasu - ilustracja #5

Z kolei posiadacze Sid Meier’s Civilization VI powinni sprawdzić projekt JT: Wheel of Time Mod. Mod pozwala objąć dowództwo nad jedną z kilkudziesięciu znanych z książek potęg i oferuje nową mapę, jednostki, miasta, technologie i wydarzenia. Jest to dzieło jednego twórcy i dlatego sporo elementów mogłoby być lepszych, ale i tak stanowi ciekawą propozycję dla fanów marki, zwłaszcza że w tym momencie to najlepszy projekt pozwalający zakosztować strategicznej strony tego uniwersum.

 1. JT: Wheel of Time Mod

The Wheel of Time Scenario do Sid Meier’s Civilization II

Dla osób preferujących rozgrywkę retro ciekawą alternatywą może być The Wheel of Time Scenario do Sid Meier’s Civilization II. Zgodnie z tytułem jest to jedynie scenariusz, a nie totalna konwersja, ale pomimo ograniczeń takiego rozwiązania autorowi udało się odtworzyć większość cech charakterystycznych dla Koła Czasu oraz wprowadzić sporo nowych elementów i zmian w rozgrywce.

 1. The Wheel of Time Scenario – pobierz mod
The Wheel of Time - najlepsze gry i mody o serii Koło Czasu - ilustracja #6